Reklama

Najważniejszy dzień dla górnictwa, rządu i związków zawodowych

To będzie wyjątkowo ryzykowna decyzja dotycząca polskiego górnictwa węgla kamiennego. Co zrobi rząd, jeżeli związki zawodowe zaprotestują? To, co się stanie za kilka dni, interesuje też Komisję Europejską. Decyzja dotycząca jednej kopalni zadecyduje o tym, co się stanie z górnictwem, to więcej niż spór o kilkadziesiąt milionów złotych.

Ta kopalnia to "Krupiński", której właścicielem jest JSW, spółka notowana na GPW. Jednak to nie chodzi tylko o jej akcjonariuszy.

- Jeżeli rząd się wycofa, będzie to bardzo negatywny sygnał dla wszystkich - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl.

2 listopada Interia informowała: NWZ JSW ws. przekazania kopalni Krupiński do SRK 29 listopada

29 listopada odbędzie się NWZA Jastrzębskiej Spółki Węglowej w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Proces nieodpłatnego zbycia KWK Krupiński na rzecz SRK jest prowadzony w związku z programem restrukturyzacji grupy JSW na lata 2016-25 i umową restrukturyzacyjną zawartą przez JSW z obligatariuszami. Z analiz przeprowadzonych przez Jastrzębską Spółkę Węglową wynika, że nie ma możliwości uzyskania przez KWK Krupiński dodatnich wyników w przyszłości, nawet przy założeniu stopniowego wzrostu cen węgla. Z danych JSW wynika, że w ciągu minionych 10 lat straty kopalni Krupiński sięgnęły blisko 1 mld zł, a żaden z trzech wypracowanych scenariuszy dalszego działania kopalni nie gwarantuje jej rentowności. Teraz, po trzech kwartałach br., kopalnia traci na każdej tonie węgla ok. 70 zł; w ubiegłym roku strata wynosiła ponad 90 zł na tonie. Przeniesieniu kopalni do SRK przeciwne są związki zawodowe JSW. Źródło: PAP
marketnews24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »