Największy bank w Polsce podzieli się zyskiem. Termin i wysokość dywidendy

Piątkowe zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP zdecydowało o wypłacie 2,59 zł dywidendy na akcję z zysku za 2023 r. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 8 sierpnia, a termin jej wypłaty to 22 sierpnia 2024 r. Ostatnio analogiczną decyzję podjął Orlen, który zdecydował się wypłacić jeszcze więcej swoim akcjonariuszom.

Na dywidendę trafi 3,24 mld zł, co stanowi 66,5 proc. dzielonego zysku netto za 2023 rok. Bank informował wcześniej, że taki poziom dywidendy jest spójny z deklarowaną przez zarząd i radę nadzorczą polityką dywidendy. 

Akcjonariusze banku zdecydowali, że część zysku netto za 2023 rok w kwocie 1,63 mld zł trafi na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy, w tym dywidendy zaliczkowej. 

Pozostała część dywidendy w wysokości 1,28 zł brutto na akcję została już wypłacona 1 lutego 2024 roku jako zaliczka na poczet dywidendy. Na dywidendę dla akcjonariuszy trafi więc łącznie kwota 4,84 mld zł.

Reklama

Akcjonariusze PKO BP zdecydowali też, że niepodzielony zysk z lat poprzednich w kwocie prawie 9,44 mld zł pozostanie nadal zyskiem niepodzielonym 

Na koniec 2023 roku sieć oddziałów PKO Banku Polskiego S.A. obejmowała 945 placówek własnych (w tym oddziały, biura i centra) oraz 286 agencji. Do dyspozycji klientów Banku udostępnionych zostało ponad 3 tys. bankomatów. Na koniec 2023 r. zatrudnienie w Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A. wynosiło 25,6 tys. etatów. Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji banku. 

Tylko PKO BP. Orlen też zapowiedział, że podzieli się zyskiem z akcjonariuszami

Kolejną państwową spółką, która zapowiedziała, że wypłaci dywidendy za ubiegły rok jest Orlen. Największa polska firma zdecydowała się przekazać 4,15 zł za jedną akcję.

Na ten cel zostanie wydanych 4 mld 817 mln 909 tys. 503,35 zł. Jednocześnie ZWZ postanowiło, że dniem dywidendy będzie 20 września 2024 r., a 20 grudnia 2024 r. terminem jej wypłaty.

Jednocześnie ta decyzja oznacza, że tegoroczna dywidenda będzie niższa od tej, którą spółka postanowiła wypłacić rok temu. Wówczas na walnym zgromadzeniu postanowiono przeznaczyć 5,5 zł za akcję, na co poszło 6,4 mld zł zysku Orlenu.

Z danych publikowanych ostatnio przez Orlen wynika, że Skarb Państwa posiada tam 49,9 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 5,76 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 44,34 proc. akcji.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | państwowe spółki | dywidenda | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »