Nigdy nie zawiedliśmy inwestorów

Rozmowa z Grzegorzem Leszczyńskim, prezesem zarządu Domu Maklerskiego IDMSA

C się dzieje na warszawskiej giełdzie? Czy mamy do czynienia z kryzysem?

Kryzys obserwujemy od początku roku. Z punktu widzenia technicznego ceny spadły tak znacznie, że ? moim zdaniem ? weszliśmy w stan krótkotrwałej, ale jednak bessy, wynikającej z płytkości polskiego rynku i nadmiernego optymizmu inwestorów w ubiegłym roku. Lokowane wówczas duże środki w funduszach inwestycyjnych i duże zakupy inwestorów indywidualnych na giełdzie napędziły koniunkturę. Po zawirowaniach na światowym rynku finansowym, środki te zostały wycofane, co przy płytkości naszego rynku spowodowało znaczną przecenę akcji, w wielu przypadkach na poziomie 50 proc.

Reklama

Co Pan radzi swoim klientom w tej sytuacji?

Zachować spokój i patrzeć długoterminowo. Jeśli spółki mają dobre fundamenty, wykazują dobre wyniki, w dłuższym horyzoncie ceny ich akcji pójdą w górę, choć przestrzegałbym przed powrotem do nadmiernego optymizmu.

A sytuacja polskiej gospodarki?

Pozostają obawy o wzrost inflacji, wzrost stóp procentowych i związanego z tym spadku tempa wzrostu gospodarczego. Nawet jeśli te obawy w jakiejś mierze się sprawdzą, to i tak przecena akcji była zbyt silna wobec potencjalnych zagrożeń, a zatem może już być tylko lepiej. Moim zdaniem ?dołek? mamy już za sobą.

IDMSA jest pierwszym domem maklerskim notowanym ? od 2005 roku ? na warszawskiej giełdzie. Na tym przykładzie można potwierdzić, że warto na rynek patrzeć długoterminowo.

Wchodząc na giełdowy rynek w 2005 roku pozyskaliśmy 18 mln złotych, co otworzyło nam drogę do szybkiego rozwoju. Wówczas zaczynaliśmy jako mała spółka; dzisiaj jesteśmy grupą kapitałową składającą się z wielu podmiotów działających na rynku finansowym. Roczne zyski grupy są wyższe niż kapitalizacja naszej spółki na pierwszym notowaniu. Zysk netto wypracowany przez grupę IDMSA w 2007 roku wyniósł 139,6 mln złotych i był blisko pięciokrotnie wyższy od uzyskanego w roku 2006 (29,6 mln zł) oraz czternastokrotnie wyższy od wyniku za 2005 rok (9,5 mln zł). Co prawda także jesteśmy ofiarami warszawskiej bessy, ale fundamenty spółki są bardzo silne i wyniki przekonają inwestorów, że cena naszych akcji powróci do poziomu dla nich atrakcyjnego.

Ale w tym okresie dokonała się olbrzymia rozbudowa grupy kapitałowej poprzez akwizycję firm, co poszerzyło zakres usług finansowych o nowe segmenty.

Budując strategię rozwoju zakładaliśmy, że konsekwentnie rozwijać będziemy zakres obecności na rynku finansowym. Grupa IDMSA działa dzisiaj w różnych segmentach rynku. Nasze spółki Electus S.A. i Electus Hipoteczny Sp. z o.o. osiągają bardzo dobre wyniki na rynku wierzytelności. To pozwala na pokaźny wzrost zysków w grupie niezależnie od koniunktury giełdowej. Również działalność domu maklerskiego jest tak zróżnicowana ? platforma walutowa, rynek niepubliczny, inwestycje bezpośrednie ? że mniejsza aktywność na giełdzie jest kompensowana zwiększoną aktywnością w innych obszarach. W naszym portfelu jest również grono spółek, w których jesteśmy inwestorem finansowym, nie branżowym. Są wśród nich takie firmy jak agencja ochrony Gwarant Sp. z o.o., spółka Sprinter SA z obszaru transportu lotniczego, czy sklep internetowy Stereo SA. To spółki, które się bardzo dobrze rozwijają, mają bardzo dobre wyniki finansowe. Liczymy na dobre stopy zwrotu z tych inwestycji. Ponadto, mamy zdywersyfikowany portfel akcji spółek giełdowych, z których wiele nie poddało się bessie i uzyskuje dobre wyniki. W efekcie, w tym roku ? niezależnie do giełdowej koniunktury- cała grupa kapitałowa IDMSA powinna wykazać znaczną dynamikę wzrostu

Od lat jednak jesteście liderem na rynku pierwotnym, nagradzanym za największą liczbę ofert publicznych.

W tym roku również chcielibyśmy utrzymać pozycję lidera. W ubiegłym roku, DM IDMSA przeprowadził najwięcej emisji na rynku - 11 na rynku pierwotnym, 13 na rynku wtórnym i wiele emisji niepublicznych. W tym roku ? ze względu na dekoniunkturę ? wyniki pierwszego półrocza są nieco słabsze, ale mamy pełen portfel zamówień, wiele prospektów złożonych w KNF. Projekty te ruszą jak tylko pozwoli na to sytuacja na rynku. W tej chwili rekomendujemy naszym klientom oczekiwanie, przynajmniej do momentu uspokojenia sytuacji kiedy skutecznie będzie można zainteresować rynek nowymi projektami. Nie mam obaw, że tak się stanie.

W waszej ofercie nie pojawiają się spółki skarbu państwa. Dlaczego?

Do tej pory unikaliśmy spółek Skarbu Państwa. Po pierwsze dlatego, że konkurencja startująca w przetargach bardzo zaniżała ceny, co oznaczało spadek marż, a po drugie ? procedury związane z tym procesem są tak długotrwałe, że zniechęcają do udziału. Ponadto, mamy tak dużo zamówień z rynku komercyjnego, że rezygnujemy z ofert Skarbu Państwa. Nie wykluczam jednak współpracy w przyszłości.

Grupa kapitałowa IDMSA ? dzisiaj już chyba największa rodzima grupa finansowa w Polsce ? podjęła decyzję, by swoją strukturę wzbogacić o nowy segment ? bank.

Grupa kapitałowa IDMSA posiada w swojej strukturze dom maklerski, towarzystwo funduszy inwestycyjnych, obsługę wierzytelności, zarządzanie aktywami, usługi inwestycyjno-doradcze i doradztwa finansowego. Nasza oferta, adresowana do bogatego klienta indywidualnego i klienta korporacyjnego, bez banku jest niepełna. Usługi bankowe muszą dopełnić katalog produktów, bo dzięki ich synergii zyskujemy nowe możliwości i wzmacniamy naszą pozycję na rynku.

Jaki to będzie bank?

To ma być bank niszowy, wyspecjalizowany w produktach rynku kapitałowego, na przykład takich jak kredyty na zakup akcji, ale równocześnie z całą gamą produktów bankowych adresowanych do zamożnych klientów.

A więc do dotychczasowych klientów domu maklerskiego...

Oceniamy, że kilkanaście tysięcy dotychczasowych klientów indywidualnych oraz znacząca liczba klientów korporacyjnych może stać klientami naszego banku. Jesteśmy w stanie zaoferować im atrakcyjny poziom rentowności instrumentów finansowych w stosunku do oferowanych przez rynek. Z jednej strony działalność bankowa będzie kolejnym segmentem ograniczającym ekspozycję na ryzyko związane z koniunkturą giełdową, z drugiej zaś - zamierzamy przy tej działalności w dużym stopniu wykorzystać przewagę, jaką jest nasze know-how w obszarze rynku kapitałowego.

Obecnie pracujemy nad przełożeniem strategii na plan operacyjny, korzystając z konsultacji dwóch międzynarodowych firm doradczych oraz z udziałem skompletowanego już trzonu zespołu zarządzającego banku, z Lechem Kurklińskim na czele - jednym z najlepszych na rynku fachowców doświadczonych w zakładaniu banku. Prace są na tyle zaawansowane, że w trzecim kwartale tego roku do Komisji Nadzoru Finansowego wpłynie nasz wniosek o licencję.

W tym samym czasie nie ograniczacie jednak aktywności na innych polach. Oto czytamy w komunikacie, że jako pierwszy polski dom maklerski dokonaliście akwizycji londyńskim City.

IDMSA jest pierwszym polskim brokerem, który wchodzi na rynek brytyjski, stając się największym akcjonariuszem firmy brokerskiej Merchant Securities Plc.

Wyjście poza Polskę wynika z naszej długofalowej strategii bycia nie tylko firmą lokalną, ale - co najmniej - regionalną. By stać się taką firmą, musimy zaistnieć w centrum finansowym Europy, bo wówczas nasza regionalna oferta zyskuje zupełnie nowy wymiar. Współpraca z Merchant Securities umożliwi naszym klientom dostęp do kapitału londyńskiego City, zarówno przez ?dual listing? na GPW i na alternatywnym rynku inwestycyjnym (AIM) londyńskiej giełdy, jak i dostęp do ofert publicznych na tym rynku. Szczególne znaczenie ma fakt, że brytyjska spółka jest autoryzowanym doradcą na AIM. Nasze produkty inwestycyjne, analizy rynku polskiego, oferty emitentów, będą promowane na londyńskim rynku kapitałowym, a więc inwestorzy stamtąd zyskają możliwość nabywania papierów polskich spółek. Liczymy również na to, że polskie spółki, a może również spółki z regionu ? na przykład z Ukrainy ? będą chciały być notowane nie tylko na rynku warszawskim, ale także na AIM. Obecność na rynku brytyjskim oznacza również wzmocnienie naszej wiarygodności i pozycji. Jest to dla nas również sprawa prestiżowa. Oto bowiem znaleźliśmy się w gronie światowych inwestorów, którzy wykorzystując kryzys na światowych giełdach, dokonują zakupów akcji instytucji finansowych. Paradoksalnie zatem ? z powodu kryzysu ? staliśmy się akcjonariuszami brytyjskiej instytucji finansowej. W innych okolicznościach nasz dostęp do uczestnictwa kapitałowego w tego typu spółkach byłby mocno ograniczony. Tę szansę będziemy chcieli jak najlepiej wykorzystać.

Czy to zachęci do kolejnych akwizycji w regionie?

Obserwujemy uważnie najbliższe nam, najszybciej rozwijające się i najlepiej rokujące rynki ? jak Ukraina, kraje nadbałtyckie, Rumunia ? i nie wykluczamy akwizycji na tych właśnie rynkach.

Strategia rozwoju IDMSA zdaje się być realizowana z taką determinacją, że nie bacząc na sytuację na rynku kapitałowym, podejmowana jest decyzja o emisji akcji.

Decyzja była podejmowana jeszcze przed kryzysem. Jak się powiedziało ?a?... Mimo sytuacji na rynku finalizujemy naszą emisję z powodzeniem, bo nasi akcjonariusze darzą nas zaufaniem. Jest to emisja z prawem poboru, więc tylko ci, którzy posiadają nasze akcje będą uprawnieni do skorzystania z zapisu. Mogą oczywiście pojawić się nowi inwestorzy, jeśli kupią prawa poboru. Liczymy również, że instytucje finansowe, fundusze emerytalne, a także inwestorzy indywidualni zainteresują się naszą ofertą. Prowadzimy bardzo otwartą politykę informacyjną zdając sobie sprawę, że pełna wiedza o wynikach finansowych grupy kapitałowej IDMSA i czytelna strategia rozwoju dają najlepsze przesłanki do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Bessa sprawiła, że pod względem wskaźnikowym jesteśmy jedną z wielu niedowartościowanych spółek, z dużym potencjałem wzrostu.

Doświadczenie pokazuje, że podczas naszej obecności na giełdzie nigdy nie zawiedliśmy inwestorów. Rozwijaliśmy się z roku na rok coraz szybciej i osiągaliśmy lepsze rezultaty od tych, które prognozowaliśmy. Jestem przekonany, że również w przyszłości będziemy dynamicznie się rozwijać, wyprzedzając rynek i przynosząc korzyści dla akcjonariuszy.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Adam Cymer

Nowe Życie Gospodarcze
Dowiedz się więcej na temat: dobre wyniki | skarbu | inwestorzy | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »