Nowe złoże KGHM może dać nawet 20 mln ton miedzi

Marcin Chludziński, prezes koncernu KGHM podał dzisiaj, że nowe złoże, na które firma dostała koncesję poszukiwawczą, może dać nawet 20 mln ton miedzi. To w tej chwili największe potencjalne złoże w Europie i jedno z największych na świecie.

Chludziński pytany o planowane na ten rok inwestycje, wskazał że "po wielu latach procedury, otrzymaliśmy koncesję na możliwość poszukiwania (na obszarach Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce - PAP). To bardzo istotne. Badamy to złoże, jeśli ono będzie dobrze wycenione, będziemy je eksplorować" - powiedział.

Jak podkreślił, na podstawie odwiertów, "tych odwiertów, które wykonano już historycznie, nowe złoże, na które otrzymaliśmy koncesję poszukiwawczą, może dać nawet 20 mln ton miedzi. To w tej chwili największe potencjalne złoże w Europie (...) i jedno z największych w świecie" - powiedział prezes KGHM.

Reklama

Chludziński wskazał, że planowane na 3 mld zł inwestycje dotyczą przygotowania do wydobycia w najbliższych latach. - Żebyśmy mogli za pięć lat coś robić dalej, dzisiaj musimy te inwestycje czynić - powiedział. Jak dodał, inwestycje dotyczą złóż już posiadanych przez KGHM, które są eksplorowane i gdzie sięga się po następne depozyty. - Idziemy szybami w nowe obszary, na które mamy już koncesje - wyjaśnił.

Szef miedziowego giganta wyjaśnił, że 3 mld zł "to są inwestycje tylko i wyłącznie w Polsce". Zapytany o chilijską kopalnię w Sierra Gorda ocenił, że "tam optymalizujemy to co mamy, nie chcemy tam wkładać nowych pieniędzy inwestycyjnych, dbamy od 3 lat, żeby te instalacje dały nam więcej przez lepszą organizację pracy i dają nam więcej, bo patrząc na produkcję, to są wzrosty rok do roku o 20 proc.".

Jego zdaniem, w Sierra Gorda "wyniki finansowe poprawiają się ustawicznie od 3 lat; to efekt lepszej produkcji i oszczędności kosztowych".

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jak wskazał, doświadczenie pracujących w Chile polskich inżynierów udaje przełożyć się na lokalną kulturę pracy, a wartość projektu Sierra Gorda rośnie. - Od pewnego czasu on pracuje dobrze i daje też nadzieję na następne lata. To nie jest koniec sanacji tego projektu - zadeklarował prezes KGHM.

KGHM

150,3500 +2,3500 1,59% akt.: 28.06.2024, 17:51
  • Otwarcie 150,0000
  • Max 151,9000
  • Min 148,2500
  • Kurs odniesienia 148,0000
  • Suma wolumenu 385 806
  • Suma obrotów 57 999 108,45
  • Widełki dolne 135,0000
  • Widełki górne 165,0000
Zobacz również: BOGDANKA COALENERG ENEA
PAP
Dowiedz się więcej na temat: górnictwo polskie | KGHM Polska Miedź SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »