Obajtek: Orlen zyska dostęp do ponad 30 mln baryłek ropy na Szelfie Norweskim

Orlen zyska dostęp do ponad 30 mln baryłek ropy i 2 mld m sześc. gazu ziemnego na Szelfie Norweskim - poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że umocni to pozycje spółki wśród największych firm wydobywczych w regionie.

Obajtek odniósł się we wtorkowym wpisie na Twitterze do informacji, że norweski Parlament zaakceptował plan zagospodarowania obszaru Yggdrasil, w którym Grupa Orlen ma blisko 13 proc. udziałów. Jak zaznaczył we wtorkowym wpisie na Twitterze PKN Orlen, to jeden z najważniejszych projektów wydobywczych na Szelfie Norweskim, zwiększający niezależność surowcową naszego regionu. Dodano, że grupa Orlen startuje z nowym projektem na Szelfie Norweskim.

"Szelf Norweski jest strategicznym kierunkiem rozwoju naszego wydobycia" - podkreślił na Twitterze Daniel Obajtek. "Realizacja projektu zapewni Grupie ORLEN dostęp do ponad 30 mln baryłek ropy i 2 mld m sześc. gazu ziemnego oraz umocni naszą pozycję wśród największych firm wydobywczych w regionie" - poinformował prezes Orlenu.

Reklama

W złożu Ost Frigg dwa razy więcej ropy niż zakładano?

Projekt Yggdrasil był przygotowywany przez Lotos Exploration and Production Norge; w maju tego roku wszystkie aktywa tej spółki zostały przejęte przez PGNiG Upstream Norway (PUN) w ramach konsolidacji działalności wydobywczej Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W złożu Ost Frigg, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, może znajdować się dwa razy więcej ropy naftowej niż zakładano do tej pory - poinformował Orlen pod koniec maja br. Przypadające na Orlen zasoby ropy w tym złożu wynoszą 5-11 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

W ramach projektu zagospodarowania Yggdrasil (dawniej NOAKA) prowadzone są prace w ośmiu złożach, w tym Ost Frigg. To jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, której wartość wynosi ok. 115 mld koron norweskich (ok. 45 mld zł). Złoże Ost Frigg, w których udział PGNiG Upstream Norway (PUN) wynosi 12,3 proc., było szacowane na 18-45 mln boe.

PKN Orlen to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc. Koncern ma siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Spółka działa na ponad 100 rynkach zbytu; koncentruje się na rynkach Europy Środkowej, Norwegii, Kanady i Bliskiego Wschodu. 

PKNORLEN

59,9700 -0,8300 -1,37% akt.: 25.09.2023, 17:51
  • Otwarcie 60,8000
  • Max 60,8500
  • Min 59,6800
  • Kurs odniesienia 60,8000
  • Suma wolumenu 1 779 160
  • Suma obrotów 106 947 790,09
  • Widełki dolne 54,7200
  • Widełki górne 66,8800
Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Daniel Obajtek | ropa naftowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »