Obowiązki informacyjne spółek na NewConnect

Tak samo jak uczeń w szkole, emitent ma swoje prawa i obowiązki, jednak skoro rynek NewConnect nie jest tak potężny jak GPW, to i obowiązki są nieco mniej wymagające, szczególnie jeśli chodzi o formalności, koszty debiutu oraz obowiązki informacyjne.

Tak samo jak uczeń w szkole, emitent ma swoje prawa i obowiązki, jednak skoro rynek NewConnect nie jest tak potężny jak GPW, to i obowiązki są nieco mniej wymagające, szczególnie jeśli chodzi o formalności, koszty debiutu oraz obowiązki informacyjne.

Głównymi źródłami informacji o spółkach notowanych na NewConnect są okresowe (skonsolidowane lub nie) raporty finansowe, dzięki którym inwestorzy mogą dokonać porównania wyników rocznych i kwartalnych z raportami bieżącymi. Spółki jednak nie mają obowiązku publikować raportów półrocznych, aczkolwiek coraz częściej pojawiają się takie zestawienia dotyczące sprzedaży i zysku netto.

Raporty bieżące

Ukazują się codziennie i są odzwierciedleniem reakcji spółek na sytuację gospodarczą emitenta lub cenę instrumentów finansowych. Zawierają informacje o zawartych umowach, fuzjach, przejęciach nabyciach lub zbyciu znaczących aktywów, czy informacji o nowych emisjach akcji.

Reklama

Raporty kwartalne

Dane finansowe publikowane w raporcie kwartalnym, emitent może sobie dobierać według uznania, mają one mieć postać danych liczbowych oraz być porównane z wynikami z poprzedniego kwartału. Ten rodzaj raportu nie ma obowiązku audytu. Ważne, by zawierał podsumowanie sytuacji finansowej firmy oraz sprawozdanie zarządu, w którym powinien pojawić się również komentarz o podstawowych zagrożeniach, ryzyku oraz oświadczenie zarządu. Deadline publikacji raportu mija po czterdziestu pięciu dniach od zakończenia roku obrotowego, którego dotyczy.

Raporty roczne

W tym przypadku wymóg audytu danych jest już narzucony odgórnie oraz w porównaniu do raportu półrocznego emitent zamieszcza w nim o wiele więcej szczegółów o spółce. Dla każdego inwestora raport roczny jest najważniejszym źródłem informacji, który bierze pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie akcji. Na pierwszym miejscu w raporcie znajduje się list autorstwa prezesa zarządu podsumowujący roczne działania, czyli sukcesy i porażki minionego roku, a także wizję na przyszłość spółki, przynajmniej na zbliżający sie kolejny okres rozliczeniowy. W dalszej części mieści się już sama esencja wyników finansowych oraz porównanie ich do roku poprzedzającego. Na koniec zarząd umieszcza swoje sprawozdanie, w którym wyjaśnia jakie zdarzenia wpłynęły na zaistniałą gospodarkę firmy. Raport roczny należy sporządzić w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia okresu rozliczeniowego.

Raporty bieżące i okresowe ukazują się na stronach internetowych emitentów, ale mają oni obowiązek przekazać je do informacji Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie poprzez Elektroniczną Bazę Informacji lud dostarczony CD-ROM. Wszystkie zasady stosowania EBI opisane są w załączniku nr 3 do regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu ASO pt.: "Informacje bieżące i okresowe przekazywane w alternatywnym systemie obrotu na rynku Newconnect". Dopuszczalnym językiem, w jakim raport powinien być sporządzony jest naturalnie polski, jak również angielski.

Standardy rachunkowości

W zależności od tego, jaka forma rozliczania jest dla emitenta wygodniejsza, ma prawo dobrać odpowiednie dla polityki firmy standardy rachunkowości - międzynarodowe lub krajowe (ze względu na adres siedziby spółki). Najważniejsze różnice pomiędzy tymi rodzajami odnoszą się do ujawniania przychodów i kosztów w księgach rachunkowych oraz pomiaru tychże w odniesieniu do poszczególnych okresów sprawozdawczych. Co więcej, odmienność ta przejawia się w wycenie aktywów i pasywów na dzień bilansowy, a także rozbieżności w zakresie i rodzaju wymaganych informacji dodatkowych.

Corporate governance

Inaczej ład korporacyjny, jest to zbiór zasad postępowania szerokorozumianego zarządzania spółką przez organy spółki i akcjonariuszy. W Polce jest to jeszcze dość nowe pojęcie, które zostało wprowadzone w 2002 roku, dzięki Komitetowi Dobrych Praktyk. Zasady są zgodne z prawem, aktualne z międzynarodowymi trendami oraz odpowiadają na potrzeby najbardziej zainteresowanych, czyli uczestników rynku. Ostatnie zmiany w zasadach weszły w życie 1. lipca 2010r. Cel wprowadzenia w życie ładu korporacyjnego współgra z zasadami Dobrych Praktyk Spółek. Głównym przesłaniem tej idei jest poprawa komunikacji między inwestorami a spółkami, wzmocnienie ochrony praw akcjonariuszy, również jeśli chodzi o te nieregulowane przez prawo.

NewConnect jest rynkiem, na którym inwestorzy mogą znaleźć młode, innowacyjne i prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa, które oprócz zainteresowania wynikami finansowymi, kuszą wyspecjalizowaną kadrą, ciekawą ofertą oraz wizją na wysokie zyski w przyszłości. Nowi emitenci muszą też pamiętać, że inwestorzy tak naprawdę doceniają nie tylko pomysł na biznes, ale właśnie przede wszystkim system informacyjny obowiązujący spółki.

Magdalena Bednarz

IPO.pl
Dowiedz się więcej na temat: informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »