Reklama

Odważne plany Grupy Pragma Inkaso

Zgodnie z prognozami Zarządu, Grupa Kapitałowa Pragma Inkaso do końca 2012 roku podwoi skonsolidowany zysk netto, a przychody ze sprzedaży brutto sięgną 480 mln zł. Przyjęta strategia zakłada możliwość wypłaty dywidendy przez spółkę dominującą.

Zarząd Grupy Kapitałowej Pragma Inkaso przedstawił prognozy skonsolidowanych wyników finansowych na lata 2011-2012. W bieżącym roku spółki: Pragma Inkaso S.A., Pragma Faktoring S.A., Pragma Collect oraz Pragma Inwestycje osiągną łączne przychody ze sprzedaży w kwocie 287 mln zł, tym samym będą one wyższe o 131 proc. w porównaniu z osiągniętymi w 2010 roku. Przychody ze sprzedaży netto wyniosą 29 900 tys. zł, czyli o 87 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zysk netto zostanie wypracowany na poziomie 5 900 tys. zł i wzrośnie o 40 proc. wobec wypracowanego w zeszłym roku.

Korzystne wskaźniki

Reklama

Według szacunków Zarządu wyniki wypracowane w bieżącym roku zostaną znacznie poprawione w kolejnym. Grupa zwiększy przychody ze sprzedaży brutto do wartości 480 mln zł. Prognozowana dynamika wzrostu w latach 2010-2012 osiągnie zatem poziom 286 proc. Z kolei przychody ze sprzedaży netto wyniosą 38 900 tys. zł i będą wyższe o 143 proc. od zanotowanych w ubiegłym roku.

- Kontynuujemy dotychczasową strategię sprzedażową. Każda ze spółek Grupy ma swój obszar działalności, dzięki czemu szybko rozwijają się w wyspecjalizowanym segmencie. Jednocześnie, jako grupa jesteśmy w stanie zaproponować klientowi kompleksowe usługi z zakresu wierzytelności, a każdą z nich cechuje wysoki poziom - powiedział Tomasz Boduszek, Prezes Pragma Inkaso S.A.

Zgodnie z przyjętą strategią, Zarząd Pragma Inkaso S.A. będzie prowadził działania zmierzające do obniżenia aktualnego poziomu kosztów obsługi długu przeznaczonego na sfinansowanie nabycia akcji Pragma Faktoring SA (d. Grupa Finansowa Premium S.A.). W pierwszej kolejności dojdzie do zmniejszenia oprocentowania ewentualnych kolejnych serii obligacji oraz pozyskania kredytów w sektorze bankowym, które zastąpią część długu obligacyjnego.

- Począwszy od 2012 roku zarząd będzie rekomendował przeznaczanie minimum połowy zysku netto na dywidendę. Jeśli proces optymalizacji kosztów obsługi długu przebiegnie bez zakłóceń, możliwe jest również przeznaczenie na ten cel części zysku za 2011 rok. Zaznaczam jednak, że nasze założenia mogą ulec zmianie, jeśli sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszy lub pojawi się interesujący cel akwizycyjny - podkreśla Tomasz Boduszek.

Bieżąca działalność grupy wciąż będzie koncentrowała się na obszarze wierzytelności b2b. Zarząd Pragma Inkaso nie zamierza podjąć aktywności na rynku wierzytelności masowych (b2c).

- W sektorze wierzytelności masowych panuje wysoka konkurencja. W dodatku są niższe bariery wejścia w ten segment rynku dla potentatów zagranicznych, przez co maleje marża z takiej działalności. Planujemy jednak aktywizację w sektorze wierzytelności hipotecznych b2b. Jest to nisza rynkowa, na której nie odnotowaliśmy zaostrzonej konkurencji. Już w tej chwili posiadamy kompetencje potrzebne do prowadzenia takiej działalności, dlatego rozbudowa portfolio usług nie będzie wiązać się ze znaczącymi inwestycjami ani wzrostem kosztów stałych. Jednocześnie zamierzamy dalej rozbudowywać sieć sprzedaży, w tym poprzez utworzenie nowych oddziałów - dodaje Tomasz Boduszek.

Sprawdź bieżące notowania spółki Pragma Faktoring na stronach INTERIA.PL

PRAGMA INKASO S.A.

Od 2002 roku funkcjonuje w branży obrotu wierzytelnościami i jest jej liderem w segmencie B2B. Zasadą działania PRAGMA INKASO jest prowadzenie procedur windykacyjnych przy użyciu wszelkich dostępnych środków prawnych ze szczególnym naciskiem na zastosowanie procedur pozasądowych, prowadzonych w bezpośrednim otoczeniu dłużnika. Realizowane są one zarówno na zlecenie klientów, jak i poprzez zakup wierzytelności. Firma dysponuje zespołem wysokiej klasy specjalistów z dziedziny prawa, ekonomii i psychologii, wykonujących swoje zadania profesjonalnie i zaangażowaniem, wykorzystując przy tym nowoczesną technologię informatyczną. Pragma Inkaso S.A. oferuje również usługi faktoringowe, obejmujące swoim zasięgiem wierzytelności niewymagalne oraz przyszłe. W 2008 roku Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect, natomiast od 14 maja 2010 roku notowana jest na rynku głównym GPW w Warszawie. Sprawdź bieżące notowania spółki Pragma Inkaso na stronach INTERIA.PL

Nowy podmiot w Grupie Pragma Inkaso

Obsługa wierzytelności hipotecznych b2b oraz finansowanie transakcji zabezpieczonych hipotecznie zostanie powierzone spółce Pragma Inwestycje (obecna nazwa Premium Inwestycje wkrótce zostanie zmieniona). Od 28 września br. 100% udziałów w podmiocie należy do Pragma Inkaso S.A. Wcześniej Premium Inwestycje Sp. z o.o. była podmiotem zależnym od inne spółki w grupie - Pragma Faktoring S.A.

Oprac. MZB

Dowiedz się więcej na temat: ze | Netto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »