Odwołano prezesa Orlenu Jacka Krawca
Dariusz Jacek Krawiec został - zgodnie z przewidywaniami - odwołany wczoraj w nocy przez nowy rząd z prezesury PKN Orlen, największej polskiej firmy paliwowej. Faworytem do objęcia posady był Wojciech Jasiński z PiS i... został nowym szefem płockiego giganta
Wojciech Jasiński, długo typowany na nowego prezesa PKN Orlen, wczoraj przestał być posłem. Jasiński pełnił w Sejmie funkcję przewodniczącego komisji finansów publicznych. Jak poinformował wiceprzewodniczący komisji Jerzy Żyżyński, nowym szefem komisji został poseł PiS Andrzej Jaworski. Na początku grudnia Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów informował, że Wojciech Jasiński może być brany pod uwagę przy obsadzie fotela szefa PKN.
W NOCY INTERIA INFORMOWAŁA: Dariusz Jacek Krawiec odwołany z funkcji prezesa PKN Orlen
Dariusz Jacek Krawiec (ur. 23 września 1967 r.) - polski ekonomista, od 2008 r. do dzisiaj prezes i dyrektor generalny koncernu PKN Orlen.
Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, kierunek ekonomika i organizacja handlu zagranicznego (1992). W latach 1992-1997 był zatrudniony w Banku Pekao SA, Ernst & Young oraz w PricewaterhouseCoopers. W 1998 r. był odpowiedzialny za rynek polski w brytyjskim oddziale japońskiego banku inwestycyjnego Nomura plc w Londynie. W kolejnych latach 1998-2002 pełnił funkcję prezesa zarządu i dyrektora generalnego w Impexmetal. W 2002 r. objął stanowisko prezesa zarządu Elektrim. W latach 2003-2004 był dyrektorem zarządzającym Sindicatum Ltd London. Od 2006 r. do 2008 r. zajmował stanowisko prezesa zarządu Action SA. Przewodniczył radom nadzorczym następujących firm: Huty Aluminium Konin, Metalexfrance Paryż, S and I SA Lozanna, ce-market.com oraz był członkiem rad nadzorczych następujących spółek: Impexmetal, Elektrim, Polska Telefonia Cyfrowa, Elektrim Telekomunikacja, Elektrim Magadex, Elektrim Volt oraz PTE AIG.
Powołany na stanowisko prezesa, dyrektora generalnego 18 września 2008 r. Od 7 czerwca 2008 r. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu.
Pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Unipetrolu.
Jest bratem Małgorzaty Bochenek pracującej do lipca 2010 r. w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. (wiki)
Szanując wolę największego akcjonariusza - Skarbu Państwa - oddałem się do dyspozycji Rady Nadzorczej, która w dniu 16 grudnia br. odwołała mnie z funkcji Prezesa Zarządu PKN ORLEN SA.
Gdy ponad siedem lat temu zaczynałem pracę w największej polskiej firmie, była ona słabo uporządkowana po wcześniejszych akwizycjach, obarczona swoją historią, a częste zmiany na stanowiskach zarządczych i menedżerskich sprawiały, że Koncern bardziej dryfował niż był realnie kierowany w świadomie wybranym kierunku. Wspólnie z pracownikami udało się to zmienić. Opracowaliśmy i skutecznie realizowaliśmy strategię, przekształcając ORLEN w firmę globalną o przychodach przekraczających 100 miliardów złotych, sprzedającą swoje produkty w 58 krajach, na czterech kontynentach. Koncern po raz pierwszy w historii uzyskał dostęp do własnych, bardzo perspektywicznych złóż ropy i gazu, niebawem odda do użytku nowoczesne i przyjazne środowisku elektrownie gazowe we Włocławku i Płocku, rozwija petrochemię, a klienci detaliczni chętnie kupują produkty sygnowane marką ORLEN na największej sieci stacji paliw w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zaczynaliśmy w 2008 roku z zadłużeniem przekraczającym 14 mld złotych, za to z dużymi planami inwestycyjnymi, na które nie było wystarczających środków. Nasze działania przyniosły nie tylko znaczące oddłużenie firmy do poziomu ok. 5,5 mld złotych, ale stworzyły możliwości dynamicznego rozwoju, w trudnym postkryzysowym otoczeniu. Od września 2008 roku kiedy objąłem stanowisko Prezesa Zarządu do dzisiaj, cena akcji PKN ORLEN wzrosła ponad dwukrotnie, a w konsekwencji giełdowa wycena ORLENU wzrosła o prawie 15 mld złotych. Po latach przerwy wróciliśmy do grona firm regularnie wypłacających dywidendę - w ostatnich latach w tej formie trafiło do akcjonariuszy Koncernu 2 miliardy złotych. Nie byłoby to możliwe bez szeregu działań optymalizacyjnych, które wdrożyliśmy oraz profesjonalizmu, zaangażowania i wielkiego wysiłku pracowników całej Grupy ORLEN w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, a od dwóch lat również w Kanadzie. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesów ORLENU serdecznie dziękuję.
Dziękuję również akcjonariuszom, inwestorom i partnerom biznesowym na całym świecie za zaufanie, którym obdarzali PKN ORLEN. Koncern ma dzisiaj silne fundamenty finansowe, posiada rating inwestycyjny, a poszukując innowacyjnych rozwiązań we współpracy z licznymi ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i zagranicą przygotowuje się do wyzwań jakie niesie przyszłość. Chciałbym też podziękować moim kolegom z European Round Table of Industrialists za zaufanie, którym mnie obdarzyli zapraszając mnie jako pierwszego szefa polskiej firmy do tego elitarnego grona.
Życzę mojemu następcy, by rok 2016 i następne lata obfitowały w kolejne sukcesy ORLENU - najcenniejszej polskiej marki.
Z poważaniem,
Jacek Krawiec
- - - - -
Wojciech Stefan Jasiński (ur. 1 kwietnia 1948 r. w Gostyninie) - polski polityk, prawnik, poseł na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji, minister Skarbu Państwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
W latach 1972-1973 był urzędnikiem w płockim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Od 1973 do 1980 był pracownikiem Urzędu Miejskiego w Płocku w tym jako kierownik Wydziału Spraw Wewnętrznych. Od 1975 kierował tam Wydziałem Spraw Wewnętrznych, w tym samym roku zapisał się do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Od 1980 pracował w Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców Zgoda w Płocku, gdzie - jak twierdzi - organizował struktury "Solidarności". Za tę działalność na początku 1982 miał zostać wyrzucony z PZPR. Od 1984 do 1985 był zatrudniony w Spółdzielni Transportu Wiejskiego w Płocku, następnie do 1986 w Izbie Skarbowej w Płocku.
Od 1986 do 1989 przebywał w Stanach Zjednoczonych.
Po powrocie do kraju w 1990 r. podjął pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Płocku. W latach 1990-1991 pełnił funkcję delegata Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego w województwie płockim. Od 1992 był pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli, najpierw jako dyrektor Delegatury NIK w Warszawie, od 1994 jako dyrektor Zespołu Finansów i Budżetu, następnie Departamentu Budżetu Państwa NIK. W latach 1997-2000 pracował w spółce Srebrna jako członek zarządu oraz prezes (gdzie współpracował z ówczesnymi politykami Porozumienia Centrum, m.in. Jarosławem Kaczyńskim, Adamem Lipińskim i Przemysławem Gosiewskim).
Od września 2000 do lipca 2001 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (w okresie gdy ministrem był Lech Kaczyński). Od 2001 do 2007 był posłem Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie IV i V kadencji. W V kadencji krótko przewodniczył Komisji Finansów Publicznych. Od 15 lutego 2006 do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007 zajmował stanowisko ministra Skarbu Państwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, od 7 września 2007 do 11 września 2007 r. był sekretarzem stanu w MSP i kierownikiem resortu.
W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskał mandat poselski, otrzymując w okręgu płockim 30 702 głosy. W 2009 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W 2010 objął obowiązki prezesa płockiego zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 26 125 głosów]. Bezskutecznie kandydował z ramienia PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014.
W 2015 r. został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 31 106 głosów. (wiki)