Oferta antypodatkowa TFI

W sprzedaży są obecnie certyfikaty antypodatkowego funduszu Skarbca. Certyfikaty arbitrażowego Pioneera rozeszły się niedawno w ciągu kilku dni. W zapowiedziach jest zamknięty fundusz arbitrażowy Millennium TFI.

W sprzedaży są obecnie certyfikaty antypodatkowego funduszu Skarbca. Certyfikaty arbitrażowego Pioneera rozeszły się niedawno w ciągu kilku dni. W zapowiedziach jest zamknięty fundusz arbitrażowy Millennium TFI.

Minister Belka pomógł funduszom zamkniętym. Dochód z certyfikatów, emitowanych przez takie fundusze, jest wolny od podatku od zysków kapitałowych. Oczywiście, pod pewnymi warunkami.

Certyfikat jak akcja

Nie zapłaci podatku inwestor kupujący papiery wartościowe - a certyfikaty emitowane przez fundusze zamknięte właśnie nimi są. Tak będzie przynajmniej do końca przyszłego roku. Pod warunkiem, że certyfikaty te będą sprzedane w obrocie giełdowym, bowiem ich umorzenie w funduszu skutkuje podatkiem. TFI oferujące fundusze zamknięte zapewniają, że każdy nabywca będzie mógł z przepisu zwalniającego od podatku skorzystać.

Reklama

W Skarbcu fundusz Obligacja Plus jest funduszem bezpiecznym, inwestującym w papiery dłużne. Zarządzający deklarują, że są w stanie osiągnąć wynik równy lub lepszy niż zysk z dwuletnich obligacji skarbowych. W grudniu 2003 roku zostanie złożona oferta wykupu wszystkich certyfikatów na sesjach giełdowych po cenie wynikającej z zysków funduszu. TFI już podpisało odpowiednią umowę z londyńskim oddziałem Commerzbanku. W ten sposób inwestor uniknie podatku. Ale, inaczej niż w przypadku jednostek funduszy otwartych, certyfikatu nie umarza się na żądanie, a pieniądze można odzyskać na rynku wtórnym. Oczywiście po cenie, jaką da się osiągnąć, a nie musi być równa oficjalnej wycenie certyfikatu.

Arbitraż i ETF

Dla osób skłonnych zaakceptować zwiększone ryzyko przeznaczony był arbitrażowy Pioneer. Zdaniem Zbigniewa Jagiełło, prezesa Pioneer Pekao TFI, sukces sprzedaży certyfikatów tego funduszu był związany przede wszystkim z nowatorską na polskie warunki strategią inwestycyjną. Tym niemniej, potencjalni inwestorzy zostali solennie poinformowani o możliwości uniknięciu podatku od zysków kapitałowych. Inaczej niż w przypadku funduszu Skarbca, gdzie możemy liczyć na liniowy przyrost wartości certyfikatu, w funduszu arbitrażowym zmiany wartości certyfikatu mogą być w krótkim terminie większe, a więc i ryzyko jest większe. Jak wynika z udostępnionych informacji, planowany fundusz Millennium TFI będzie miał podobną charakterystykę.

Na czwarty kwartał zapowiada swój nowy fundusz CAIB TFI. Będzie to pierwszy w Polsce fundusz mieszany. Taki fundusz zamknięty, będzie emitował certyfikaty, z których zysk będzie pod tymi samymi warunkami wolny od podatku. Już wiadomo, że papiery te będą notowane na giełdzie. Trudno go zakwalifikować jako fundusz wyłącznie antypodatkowy, ponieważ certyfikaty te będą podążały za jednym z dwóch głównych wskaźników giełd światowych (fundusz indeksowy).

Komentuje dla PG Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer Pekao TFI

W specjalistycznym funduszu zamkniętym obligacyjnym, inaczej niż w funduszu arbitrażowym, fakt, że inwestor nie zapłaci podatku, jest czynnikiem decydującym. Należy liczyć się z tym, że do jesieni tego roku pojawi się więcej takich ofert. Potem będzie już za późno, by takie fundusze uruchamiać.

Podatek nie obejmuje certyfikatów inwestycyjnych dopuszczonych do publicznego obrotu. Tak ma być do końca 2003 roku. Nie jest zupełnie jasne, co będzie potem. Robi się coraz później na efektywne uregulowanie tej kwestii. Jeżeli władze zabiorą się do tego w ostatniej chwili, możemy mieć źle pomyślane prawo, z fatalnymi późniejszymi skutkami, gdy przyjdzie podatek naliczać i płacić.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: fundusze | TFI | certyfikaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »