Olbrzymia szansa dla zakładu Grupy Orlen w Gdańsku - Obajtek

Prezes Orlenu Daniel Obajtek podał na Twitterze, że przedstawiciele Grupy Orlen i Saudi Aramco rozmawiają o dostawach ropy naftowej do naszego regionu i perspektywach rozwoju petrochemii. Jak podkreślił, wytwarzanie zaawansowanych tworzyw to olbrzymia szansa dla zakładu Grupy Orlen w Gdańsku.

"Z przedstawicielami Aramco rozmawiamy o dostawach surowca do naszego regionu, ale też perspektywach rozwoju petrochemii. Produkcja zaawansowanych tworzyw, we współpracy z globalnym liderem tej branży, to olbrzymia szansa dla gdańskiego zakładu i całej polskiej gospodarki" - napisał we wtorek na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Trójstronne porozumienie

Orlen informował w lipcu, że prowadzi rozmowy z Saudi Aramco i SABIC na temat możliwości współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej. Jak wówczas podawał koncern, zakres trójstronnego porozumienia o współpracy ze stycznia miał zostać rozszerzony "o ocenę potencjalnego wspólnego rozwoju projektu kompleksu petrochemicznego obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku".

Reklama

Orlen informował także w lipcu, że z Saudi Aramco analizuje możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.

Długoterminowa umowa z Saudi Aramco

W styczniu Orlen podpisał z Saudi Aramco długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej od 200 do 337 tys. baryłek dziennie. Koncern szacował wtedy, że po połączeniu z Grupą Lotos, co stało się w sierpniu, zapewni to do 45 proc. łącznego zapotrzebowania na surowiec całej Grupy Orlen zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

155. na świecie

Grupa Orlen to teraz, po połączeniu z Grupą Lotos i ostatnio z PGNiG, koncern multienergetyczny, największy w Europie Środkowej, jeden z największych w Europie i 155. na świecie, jeżeli chodzi o przychody na świecie. Z kolei Saudi Aramco to koncern z Arabii Saudyjskiej, będący największym na świecie pod względem produkcji dziennej podmiotem wydobywczym - zapewnia ok. 10 proc. globalnego zapotrzebowania na ropę naftową.

Ekspert zarządu Orlenu: Koncern ogłosi nową strategię do końca roku

- Nowa strategia Orlenu zostanie ogłoszona do końca tego roku - poinformował we wtorek ekspert zarządu PKN Orlen w obszarze operacyjnym Arkadiusz Kamiński. Orlen w tym roku sfinalizował przejęcie Grupy Lotos i PGNiG.

Podczas wtorkowej II Debaty Kampanii Polska Chemia 2022 "Plan awaryjny dla Polskiej Chemii - jak przetrwać kryzys energetyczny" ekspert zarządu Orlenu ds. operacyjnych Arkadiusz Kamiński poinformował, że "strategia PKN Orlen zostanie ogłoszona do końca tego roku".

Na początku listopada prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział aktualizację i poszerzenie strategii koncernu.

W ubiegłym tygodniu Grupa Orlen ogłosiła sfinalizowanie procesu połączenia z PGNiG, co - jak podkreślono - oznacza, że "powstała największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna, która (...) obsługuje ponad 100 mln klientów". "Grupa Orlen po połączeniu z PGNiG posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną całej Europy Środkowej, a co za tym idzie może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje" - przekazano.

- Polska ma sukcesy, ma decyzje w zakresie dużego atomu, ale idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej, i do tego powstała spółka Orlen Synthos Green Energy, (...) która bardzo mocno pracuje właśnie nad SMR-ami - tą polityką atomową uzupełniającą (...). Tu też będą niebawem następne w tym zakresie ogłoszenia - zapowiadał wówczas prezes Orlenu. - Cały czas prowadzimy zaawansowane prace również z innymi spółkami w tym zakresie energetycznym. To dalszy kierunek rozbudowy petrochemii czy kierunek alternatywnych paliw - dodał.

W pierwszych dniach listopada Obajtek zapowiedział też połączenie działalności poszukiwawczej i wydobywczej Orlenu i PGNiG w Polsce oraz w Norwegii. - Przeznaczymy zdecydowanie większe środki w zakresie poszukiwań i wydobycia, jak również zwiększania wydobycia poza granicami kraju, tam gdzie posiadamy swoje aktywa. I na to będą przeznaczone główne środki i główny nacisk - zaznaczył.

Prezes Orlenu odniósł się także do planów budowy przez koncern morskich farm wiatrowych: - Bałtyk - 140 mld zł inwestycji. Bałtyk to potężna szansa dla gospodarki i to już realizujemy - zaznaczył Obajtek w ubiegłym tygodniu.

Kampania Polska Chemia to autorski projekt Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, którego celem jest umocnienie wizerunku branży jako sektora dbającego o środowisko, promującego innowacyjność, tworzącego miejsca pracy, respektującego zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego społecznie. II Debata Kampanii Polska Chemia 2022 "Plan awaryjny dla Polskiej Chemii - jak przetrwać kryzys energetyczny" odbyła się we wtorek, 8 listopada. 

PKNORLEN

68,2100 0,3200 0,47% akt.: 02.07.2024, 17:51
  • Otwarcie 67,8900
  • Max 68,2900
  • Min 67,0700
  • Kurs odniesienia 67,8900
  • Suma wolumenu 1 112 712
  • Suma obrotów 75 535 923,12
  • Widełki dolne 61,1100
  • Widełki górne 74,6700
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
PAP
Dowiedz się więcej na temat: koncerny paliwowe | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »