Orlen rozpoczął budowę nad morzem. Koszt inwestycji to 62 mln zł

Budowa bazy serwisowej dla morskiej farm wiatrowych w Łebie ruszyła - podał Orlen. Baza będzie obsługiwać wspólny projekt koncernu i Northland Power. Ma być gotowa w przyszłym roku, czyli na rok przed planowanym uruchomieniem farmy Baltic Power.

Ruszyła budowa bazy serwisowej dla farmy wiatrowej Baltic Power. Ta morska farma wiatrowa jest wspólnym projektem Orlenu i kanadyjskiego inwestora Northland Power ma zacząć działać w 2026 roku. 

Baza, której budowa rozpoczęła się w Łebie, będzie portem macierzystym dla jednostek transportujących sprzęt na morze i personelu technicznego odpowiadającego za utrzymanie inwestycji. Zatrudni łącznie około 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 miliony złotych.

Reklama

Baza w Łebie ma być gotowa w przyszłym roku

Baza serwisowa w Łebie będzie gotowa w 2025 roku, na rok przed uruchomieniem farmy Baltic Power - podaje Orlen. Na terenie o powierzchni ok. 1,1 hektara zlokalizowane będą m.in. magazyn części zamiennych farm oraz warsztat. Nabrzeże będzie w stanie przyjąć jednostki o maksymalnej długości 35 m. Baza będzie obsługiwana na stałe przez 3-4 specjalistyczne jednostki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem - wskazał koncern. Miejsce, gdzie rozpoczęto budowę, przedstawia poniższe zdjęcie:

- Projektom morskiej energetyki wiatrowej towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę na lądzie. Już dzisiaj w gminie Choczewo powstaje stacja umożliwiająca odbiór energii z morza, a w Świnoujściu terminal instalacyjny Orlen Neptun, który posłuży m.in do budowy Baltic Power - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu koncernu. - Łeba jest kolejną lokalizacją, która będzie pełniła ważną funkcję w ekosystemie obsługi polskiej branży offshore wind. Baza serwisowa, która jest w stanie szybko odpowiadać na bieżące potrzeby eksploatacyjne, będzie kluczowa dla utrzymania maksymalnej wydajności naszej inwestycji - dodał Obajtek.

Jak podaje Orlen, Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt tego typu w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Projekt, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę oraz kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty. 

Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali - podaje spółka. Instalacja ma pokryć ok. 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. To pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o ok. 2,8 miliona ton rocznie - szacuje koncern.

Nowe miejsca pracy w Łebie

Do najważniejszych zadań operujących z bazy techników będzie należało utrzymanie prawidłowej pracy farmy m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. W ich trakcie serwisanci będą weryfikowali wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin, zgodnie ze ściśle określonymi procedurami, a w razie konieczności dokonywać bieżących napraw. Pracę techników będzie wspierał system informatyczny do zarządzania produkcją, który monitorując na bieżąco efektywność farmy, będzie również wskazywał turbiny lub ich elementy wymagające np. rutynowej wymiany.

- Przy wyborze lokalizacji baz serwisowych kluczowe znaczenie ma ich odległość od inwestycji, zapewniająca najkrótszy czas dotarcia ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power będzie to zaledwie 40 minut, co możemy uznać za bardzo dobry wynik. Liczymy też, że ok. 60 nowych miejsc pracy, jakie stworzy nasz projekt, będzie realnym wsparciem dla lokalnego rynku pracy w Łebie i jej okolicach - komentuje Jens Poulsen, członek zarządu Baltic Power.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | energetyka | farmy wiatrowe | odnawialne źródła energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »