Orlen z nową nazwą i rekordową dywidendą. Takich wypłat z zysku jeszcze nie było

PKN Orlen będzie miał nową nazwę - to już oficjalna decyzja. Walne zgromadzenie zdecydowało o zmianie nazwy koncernu. Wiadomo także, kiedy i jaką dywidendę dostaną akcjonariusze. W 2023 roku będzie rekordowa.

Nazwa PKN Orlen (Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.) przechodzi do historii. Tak zdecydowano na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki w środę 21 czerwca. Walne zgromadzenie zdecydowało także o wysokości dywidendy od zysku za zeszły rok. W 2023 roku będzie rekordowa. 

 • Jaka będzie nowa nazwa PKN Orlen?
 • Kiedy wypłata dywidendy w 2023 roku?
 • Jakie są notowania akcji Orlen?

Już nie PKN Orlen

Koncern zmieni nazwę na Orlen S.A. - zdecydowało walne zgromadzenie. Potrzebę zmiany nazwy tłumaczył niedawno prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Chodziło przede wszystkim o usunięcie z nazwy spółki słowa "naftowy". 

Reklama

Po przejęciu Grupy LOTOS i PGNiG, a wcześniej Energi, jesteśmy koncernem mulitenergetycznym, z ambitnymi planami rozwoju w obszarze odnawialnych źródeł energii, elektromobilności, energetyki jądrowej i wodoru. Określenie "naftowy" nie odpowiada już ani zakresowi działalności Orlenu, ani naszym celom biznesowym - tłumaczył w marcu Obajtek. Chodzi o to, że Orlen to już nie tylko paliwa - w latach 2023-2026 dwie trzecie wartości Grupy Orlen ma być generowana przez segmenty niezwiązane z przerobem ropy naftowej.

Wtedy Obajtek wskazywał, że jeśli chodzi o nową nazwę, rozważanych jest kilka opcji, np. zastąpienie słowa "naftowy" słowem "mulitenergetyczny". Pod koniec maja pojawił się projekt uchwały dotyczący zmiany nazwy po prostu na "Orlen". Głosowanie projektu zostało zapowiedziane na środę 21 czerwca.

Pod projektem podpisali się dwaj członkowie zarządu PKN Orlen: Armen Konrad Artwich oraz Jan Szewczak. W uzasadnieniu projektu uchwały możemy przeczytać, że zmiana nazwy "pozwoli na zachowanie spójności z przyjętą "Strategią Orlen 2030" (...) oraz budowę globalnej marki Orlen na rynkach zagranicznych (proces rebrandingu)". 

Nowa strategia Orlenu uwzględnia przejęcie przez koncern Grupy Lotos i PGNiG. W jej ramach grupa zapowiada łącznie 320 mld zł inwestycji w ciągu obecnej dekady.

Dywidenda Orlenu - kiedy wypłata w 2023 roku?

Poza decyzją o nowej nazwie, walne zgromadzenie Orlenu podjęło także decyzje w sprawie podziału zysku spółki i wysokości dywidendy za 2022 rok. Zarząd koncernu zaproponował już wcześniej, by dywidenda wyniosła 5,5 zł na akcję. To rekordowa wysokość dywidendy.

Zarząd zaproponował także, aby z zysku netto spółki za 2022 roku - w wysokości blisko 27,3 mld zł - na wypłatę dla akcjonariuszy przeznaczyć prawie 6,4 mld zł. Pozostała część, czyli około 20,9 mld zł, będzie przeznaczona na kapitał zapasowy.

"Biorąc pod uwagę wyniki koncernu za 2022 r. oraz stabilną sytuację płynnościową i finansową koncernu, zarząd spółki rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2022 r. w wysokości 5,50 zł na jedną akcję" - wskazał zarząd we wniosku. W propozycji zarządu PKN Orlen wskazano jednocześnie, żeby dniem dywidendy był 10 sierpnia, a dniem jej wypłaty 31 sierpnia 2023 roku.

Ile kosztują akcje Orlenu?

W środę wczesnym popołudniem, około godziny 14.10 cena akcji Orlenu sięgała prawie 67 zł za akcję. Obecnie notowania Orlenu są najwyższe od stycznia 2022 roku.

Rekordowy kurs akcji Orlenu, w październiku 2017 roku, wynosił 132 zł za akcję.

PKNORLEN

58,7000 0,5000 0,86% akt.: 29.09.2023, 17:51
 • Otwarcie 58,4200
 • Max 59,3800
 • Min 58,4000
 • Kurs odniesienia 58,2000
 • Suma wolumenu 1 577 073
 • Suma obrotów 92 920 564,03
 • Widełki dolne 52,5800
 • Widełki górne 64,2600
Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED

Według danych publikowanych ostatnio przez koncern, największym udziałowcem jego udziałowcem jest Skarb Państwa. Ma on niemal połowę (49,9 proc.) akcji tej spółki. Nationale-Nederlanden OFE posiada 5,06 proc. udziałów. Reszta znajduje się w rękach innych instytucjonalnych i indywidualnych akcjonariuszy.

Oprac. MM

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | PKN Orlen S.A. | Daniel Obajtek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »