Orlen zwiększa swoją działalność w Norwegii. Będzie wydobywać więcej gazu

Spółka PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen nabyła od Equinor Energy dodatkowe niemal 20 proc. udziałów w złożu gazowym Eirin na Morzu Północnym. Wolumen gazu, który Grupa Orlen pozyska łącznie ze złoża, wzrośnie niemal dwukrotnie, do ponad 1,5 mld m sześc. - podał w środę koncern.

Informując o kupnie przez PGNiG Upstream Norway od Equinor Energy dodatkowych niemal 20 proc. udziałów w złożu gazowym Eirin na Morzu Północnym, Orlen podkreślił, że realizacja tej transakcji umożliwi koncernowi "dalszy wzrost własnego wydobycia gazu ziemnego oraz przyczyni się do optymalizacji działalności koncernu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym". 

"W efekcie transakcji, wolumen gazu, który Grupa Orlen pozyska łącznie z tego złoża, wzrośnie niemal dwukrotnie, do ponad 1,5 mld metrów sześc." - zapowiedział Orlen w środowym komunikacie. Początek prac wiertniczych na złożu Eirin koncern planuje na trzeci kwartał tego roku, a uruchomienie wydobycia - w drugim półroczu 2025 r. 

Reklama

Więcej gazu z Norwegii trafi do Polski. Orlen zwiększa wydobycie

Transakcja pomiędzy norweską spółką Grupy Orlen i Equinor oczekuje jeszcze na zgody administracyjne. Po sfinalizowaniu transakcji łączny udział koncernu w złożu Eirin wzrośnie do 41,3 proc. Zasoby złoża wynoszą ok. 27 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 85 proc. stanowi gaz ziemny. 

"W złożu zostaną wykonane dwa odwierty produkcyjne, z których gaz będzie przesyłany podmorskim gazociągiem do platformy na złożu Gina Krog, w którym Grupa Orlen również posiada 41,3 proc. udziałów" - wyjaśnił koncern. Zwrócił przy tym uwagę, że wyrównanie wielkości jego udziałów w Gina Krog oraz Eirin zoptymalizuje koszty zarządzania wspólnie eksploatowanymi złożami. 

"Realizując aspiracje związane z własnym wydobyciem ropy i gazu, dbamy obecnie o jak największą efektywność naszych inwestycji i budowę wartości dla akcjonariuszy. Eirin to dojrzały projekt, który rozpocznie produkcję już w przyszłym roku" - powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie koncernu. Jak dodał, wydobycie będzie prowadzone przy wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury na naszym pobliskim złożu Gina Krog. "Pozwoli to skrócić czas zagospodarowania i ograniczy koszty eksploatacji, a jednocześnie zmniejszy intensywność emisji CO2 związanej z produkcją" - podkreślił Fąfara. 

Działalność Orlenu w Norwegii rozrasta się. Kolejne inwestycje są w drodze

Orlen przypomniał, że jego norweska spółka PGNiG Upstream Norway eksploatuje obecnie 19 złóż, a na kolejnych 9 "prowadzi zagospodarowanie, w celu uruchomienia produkcji". W 2023 r. spółka wyprodukowała prawie 27 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej węglowodorów, w tym ponad 3 mld m sześc. gazu. Spółka zakłada w tym roku zwiększenie wydobycia gazu ziemnego do 4 mld m sześc. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | gaz ziemny | Norwegia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »