Reklama

PAGI kończy 14-letnią współpracę z Giełdą Papierów Wartościowych

Z końcem września 2011 r. Giełda Papierów Wartościowych kończy wieloletnią umowę współpracy z Powszechną Agencją Informacyjną SA (PAGI) na eksploatację Satelitarnego Systemu Dystrybucji Informacji Giełdowych. Po 14 latach współpracy, w związku z wymianą systemu transakcyjnego, GPW zdecydowała się na zmianę technologii i w związku z tym dostawcy rozwiązań technologicznych.

PAGI świadcząca usługi transmisji danych oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu od kilku lata stawia na intensywny rozwój. Na początku 2010 r. PAGI rozpoczęła budowę sieci telekomunikacyjnej działającej w technologii WiMax, która pozwala świadczyć usługę szerokopasmowego Internetu na obszarze Warszawy i okolic. Spółka posiada już siedem stacji bazowych, a docelowo do końca 2012 r. powstać ma 17 stacji.

Z końcem marca br. PAGI przejęła od spółki Wavenet aktywa związane ze świadczeniem usług internetowych. Dzięki tej transakcji PAGI rozszerzyło zasięg działania i umocniło swoją pozycję na rynku Warszawy oraz okolic.

Reklama

- Po 14 latach doskonałej współpracy z PAGI zdecydowaliśmy się przejść na szybsze łącza naziemne, które są teraz standardem na rynkach giełdowych - mówi Adam Maciejewski członek zarządu GPW. Jesteśmy bardzo zadowoleni z czternastoletniej współpracy z PAGI, której system charakteryzuje się wysoką niezawodnością, co ułatwiło nam osiągnięcie jednego z najlepszych w Europie wyników w zakresie dostępności systemów informatycznych dla klienta.

- Oczywiście bardzo żałujemy, ze po tylu latach owocnej współpracy rozstajemy się z giełdą - mówi Waldemar Opałka, prezes PAGI. - Jednak teraz ciężar działań firmy przesuwamy na obrzeża Warszawy, gdzie nastawimy się na współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, gdzie oprócz naszej sieci, są ograniczone możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu. Dlatego rozwiązanie umowy z GPW nie wpłynie na sytuacje PAGI na rynku, chociaż oczywiście mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli ponownie nawiązać współpracę z tym prestiżowym klientem.

Sieć budowana przez PAGI zakłada pokrycie swoim zasięgiem obszaru zamieszkanego przez 3,1 mln mieszkańców, gdzie siedzibę ma 0,5 mln podmiotów gospodarczych. Spółka oferuje łączy o prędkości do 6 Mb/s w technologii WiMax i wyższe prędkości w innych technologii.

TUP SA (firma notowana na GPW) ma 23,95 proc. akcji firmy PAGI.

Powszechna Agencja Informacyjna S.A. (PAGI)

Niezależny operator telekomunikacyjny. Świadczy usługi transmisji danych oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu w oparciu o własną, hybrydową sieć teleinformatyczną zbudowaną na bazie technologii satelitarnej, radiowej i światłowodowej. W 2010 r. Spółka rozpoczęła budowę sieci teleinformatycznej w technologii WiMax - technologii bezprzewodowego dostępu do szerokopasmowego Internetu na dużych obszarach.

PAGI istnieje od 1994 r., jest jednym z najbardziej doświadczonych podmiotów na polskim rynku telekomunikacyjnym, działając w sektorze B2B.

Kapitał zakładowy PAGI dzieli się na 9 640 032 akcji. Większościowym akcjonariuszem jest amerykańska spółka Polish Broadband LLC (poprzez spółkę w 100 proc. zależną RawaNet kontroluje 74,5 proc. akcji PAGI), należąca do osób związanych z rynkiem telekomunikacyjnym, czynnie zaangażowanych w zarządzanie i nadzorowanie działalności PAGI. Mniejszościowym akcjonariuszem Spółki jest TUP S.A. - firma inwestycyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (posiada niemal 24 proc. akcji PAGI).

W 2010 r. przychody PAGI wyniosły ponad 7 mln zł. Spółka wypracowała EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) na poziomie 1,4 mln zł. Wypracowany zysk netto wyniósł w ubiegłym roku 366 tys. zł.

Sprawdź bieżące notowania TUP i GPW na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »