PBG ma poważne problemy przez kontrakty publiczne!

Zarząd PBG podjął uchwałę w sprawie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości PBG S.A. z możliwością zawarcia układu. Jednocześnie zarząd powziął informacje o podjęciu podobnych uchwał przez zarząd Hydrobudowa Polska S.A. i Aprivia S.A.

Uzasadnieniem tych decyzji jest przede wszystkim ochrona interesów wierzycieli, pracowników oraz akcjonariuszy, a także umożliwienie prowadzenia dalszej działalności operacyjnej spółek. Grupa PBG 14 maja zawarła z bankami finansującymi jej działalność umowę w sprawie czasowego i warunkowego powstrzymania się od egzekwowania zobowiązań. Przedmiotowa umowa pomiędzy stronami określała, że uruchomienie środków z finansowania pomostowego miało nastąpić do 25 maja 2012 r.

Choć banki wydały pozytywną decyzję kredytową, to był impas w zakresie zabezpieczeń W ocenie spółek, zaproponowane w umowie w sprawie czasowego i warunkowego powstrzymania się od egzekwowania zobowiązań z dnia 14 maja 2012 roku warunki udzielonych zabezpieczeń majątkowych przy braku zapewnienia kompleksowego finansowania oraz jego restrukturyzacji nie pozwalałyby na równe traktowanie wszystkich wierzycieli.

Reklama

DRAMATYCZNY SPADEK NOTOWAŃ HYDROBUDOWY

Wnioski o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu zostały podjęte w obliczu przeciągających się negocjacji z bankami w sprawie określenia ostatecznych warunków finansowania pomostowego, a co jest z tym związane z pogarszającą się sytuacją płynnościową spółek.

Powodem podjęcia uchwał były także długotrwałe procedury rozliczeniowe, w tym na głównych kontraktach drogowych oraz na kontrakcie na budowę Stadionu Narodowego w Warszawie. Kontrakty drogowe wymagają znaczącego zaangażowania wykonawcy w finansowanie prac w fazie realizacji. Nie nastąpiło także całkowite rozliczenie kontraktu na budowę stadionu.

Zgodnie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości PBG S.A. z możliwością zawarcia układu, Zarząd PBG zamierza przedstawić dwa warianty propozycji układowych, które obejmują m.in. częściową spłatę wierzycieli, redukcję części zadłużenia oraz konwersję wierzytelności na akcje PBG.

Wariant A obejmuje:

- pełną spłatę wierzycieli do 100 tys. PLN (bez odsetek od kwoty należności głównej);

- spłatę 80% wartości wierzytelności dla kwoty przekraczającej 100 tys. PLN, ale nie większej niż 1 mln PLN (bez odsetek od kwoty należności głównej);

- i spłatę 69% wartości wierzytelności o wartości przekraczającej 1 mln PLN.

Wariant B

zakłada zaspokojenie wierzycieli tak jak w wariancie A z uzupełnieniem zamiany długu na kapitał dla wierzytelności powyżej 1 mln PLN o akcję spółki po cenie 40 PLN za akcję do wartości 12% wykazanego zadłużenia. Konwersja zadłużenia miałaby nastąpić w ciągu roku od uprawomocnienia się postanowienia o zawarciu układu.

Z kolei wniosek o ogłoszenie upadłości (z możliwością zawarcia układu) przez Hydrobudowa Polska S.A. zawiera informacje, że zarząd spółki zamierza przedstawić dwa warianty propozycji układowej, które obejmują m.in. częściową spłatę wierzycieli, redukcję części zadłużenia oraz konwersję wierzytelności na akcje.

Wariant A obejmuje:

- pełną spłatę wierzytelności w kwocie do 10 tys. PLN (bez odsetek od kwoty należności głównej);

- spłatę 80% wartości wierzytelności, która jest wyższa niż 10 tys. PLN, ale jednocześnie nie jest większa niż 1 mln PLN;

- oraz spłatę 44% wierzytelności, które przekraczają 1 mln PLN.

Wariant B obejmuje zakłada zaspokojenie wierzycieli podobnie jak w wariancie A z uzupełnieniem zamiany długu na kapitał dla wierzytelności powyżej 1 mln PLN o akcję spółki po cenie 1 PLN za akcję do wartości 5% wykazanego zadłużenia. Konwersja długu miałaby nastąpić w ciągu roku od uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu.

Komentarz DM Banku BPS

Grupa notowała ujemne wyniki na poziomie wyniku brutto ze sprzedaży w segmencie związanym z budową dróg i wodnokanalizacyjną. Przy tym drugi z wymienionych obszarów działalności miał bardzo mały wpływ na wyniki Grupy. Pozostałe segmenty działalności są "zdrowe". Wartość portfela zamówień Grupy na koniec I kw. wynosiła 8,9 mld PLN, z czego 2,3 mld PLN przypadała na te obszary działalności w których Grupa poniosła stratę w ostatnim czasie. Ze względu na to, że ogłoszono upadłość dużego podmiotu, który jest wykonawcą generalnym dla licznych inwestycji i przekazywał w formie podwykonawstwa zadania związane z realizacją kontraktu to istnieje ryzyko, że wystąpi efekt domina w branży (problemy z płynnością), który szczególnie dotknie małe i średnie podmioty współpracujące ze spółkami z Grupy. Według danych na koniec I kw. wartość aktywów netto wynosiła 2,18 mld PLN.

(K. Artyszuk)

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | upadłości | kontrakty | PBG SA | Hydrobudowa | Euro 2012 | autostrady | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »