Reklama

Pekao mocno spada po sprzedaży ok. 10 proc. akcji przez UniCredit

Bank Pekao osiągnął na środowej sesji 740 mln zł obrotów, co jest najwyższym poziomem obrotów w historii spółki. Akcje banku nadal spadają o niemal 6 proc.

Reklama

O godz. 13.45 akcje Pekao spadają o 5,7 proc. do 127 zł, a obroty wynoszą 740 mln zł.

Poprzedni rekord obrotów, 738 mln zł, został osiągnięty na sesji 31 stycznia 2013 r. Wtedy doszło do tego po sprzedaży 9,1 proc. akcji Pekao przez UniCredit, również w procesie ABB.

W środę UniCredit poinformował, że sprzedał w procesie ABB (przyspieszonej budowy księgi popytu) ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę. Z nieoficjalnych informacji wynika, że akcje rozeszły się bardzo szybko, w ciągu godziny, i trafiły głównie do inwestorów zagranicznych.

Po transakcji UniCredit nadal będzie posiadał pakiet kontrolny udziałów w Pekao, co odpowiada 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki.

Na GPW notowane są także papiery UniCredit. O gody. 12.26 taniały o 1 proc.

- - - - -

KNF po sprzedaży akcji Pekao interesuje się planami UniCredit w Polsce

- Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia okoliczności sprzedaży ok. 10 proc. akcji banku Pekao przez UniCredit, interesuje się też planami grupy w stosunku do inwestycji w Polsce - poinformował w środę rzecznik prasowy KNF Łukasz Dajnowicz.

- KNF standardowo wyjaśnia wszystkie okoliczności transakcji, m.in. w kontekście dalszych zamiarów grupy UniCredit w stosunku do inwestycji w Polsce - poinformował Dajnowicz, pytany o stanowisko Komisji ws. sprzedaży przez UniCredit ok. 10 proc. akcji Pekao.

We wtorek UniCredit poinformował w komunikacie, że chce sprzedać do 10 proc. akcji banku Pekao. Zaznaczono, że budowa księgi popytu miała zacząć natychmiast. Oferta została skierowana do określonych inwestorów instytucjonalnych. "Oferta pozwoli UniCredit na dalsze wzmocnienie pozycji kapitałowej przy utrzymaniu kontroli nad spółką" - napisano w komunikacie. Ponadto UniCredit poinformował o 90-dniowym okresie tzw. lock-up w stosunku do pozostałych udziałów w Pekao - zobowiązaniu do niesprzedawania akcji z pozostałego pakietu.

Wystawiony na sprzedaż pakiet akcji Pekao rozszedł się na pniu. W nocy z wtorku na środę UniCredit poinformował w komunikacie, że sprzedano ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę. Wskazano, że inwestorzy uzyskali premię w wysokości ok. 6 proc. w stosunku do rynkowej ceny z zamknięcia w dniu ogłoszenia oferty.

Podano, że po zakończeniu transakcji UniCredit nadal będzie posiadał pakiet kontrolny udziałów w Pekao odpowiadający 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki.

Wcześniej we wtorek UniCredit z powodzeniem sprzedał 10 proc. udziałów w FinecoBank, z której grupa uzyskała ok. 328 mln euro.

Wicepremier Mateusz Morawiecki, komentując zapowiedź UniCredit dotyczącą sprzedaży do 10 proc. akcji Pekao, powiedział PAP we wtorek, iż program PiS zakłada starania na rzecz zwiększenia udziału polskich instytucji w sektorze bankowym.

- Jak się taka okazja pojawi, to na pewno będziemy się temu przyglądali z ogromną uwagą i nie wykluczamy żadnego scenariusza - powiedział Morawiecki.

- Widać, że decyzja co do zmiany w akcjonariacie Pekao SA rozpoczęła się. W programie PiS zakładamy, że jak będą takie możliwości na rynku, to będziemy starać się zwiększać udział polskich instytucji w sektorze bankowym, więc udomowienie banków jest bardzo dla nas ważną częścią programu - podkreślił.

Jak wskazał, ewentualnym inwestorem w Pekao SA nie mogłoby być PKO BP. "PKO BP jako numer jeden na rynku nie mógłby przejąć Pekao SA, które ma pozycję numer dwa, ze względu na zachowanie konkurencji na rynku - PKO BP w połączeniu z Pekao SA miałoby zbyt dominującą pozycję. Więc jeśli pojawiłyby się takie szanse, to trzeba by użyć innych podmiotów" - mówił Morawiecki.

O sprzedaży Pekao przez UniCredit mówiono na rynku od kilku miesięcy, ale spółka nie komentowała tych informacji. We wtorek akcje UniCredit na warszawskim parkiecie zyskiwały 11,59 proc., natomiast akcje Pekao wyceniano na 134,6 zł.

- - - - -

W czerwcu br. informowaliśmy: UniCredit może sprzedać Pekao?

Jak podaje "Puls Biznesu" Unicredit może mieć w planach sprzedaż Pekao. Z informacji dziennika wynika, że Morgan Stanley, doradca włoskiej grupy, już analizuje różne opcje sprzedaży i przygotowuje wyceny.

Według "PB" Unicredit sonduje nieoficjalnymi kanałami zainteresowanie udziałem w repolonizacji Pekao polskiego rządu. W ocenie jednego z rozmówców dziennika, UniCredit rozpatruje różne scenariusze, żeby mieć przygotowany pakiet możliwych rozwiązań dla nowego prezesa.

Dopiero on będzie podejmował wiążące decyzje. Jak informuje "PB", nazwisko nowego szefa grupy może zostać podane jeszcze w tym tygodniu.

- - - - - -

MSP przygląda się transakcjom sprzedaży banków w Polsce i ocenia, że polskie spółki mogą w tych transakcjach uczestniczyć - poinformował w czwartek Dawid Jackiewicz, minister Skarbu Państwa.

Minister skarbu pytany, czy nadzorowane przez Skarb Państwa instytucje, takie jak PKO BP czy PZU mogłyby brać udział w ewentualnych transakcjach sprzedaży Raiffeisena lub Pekao SA odpowiedział: "MSP przygląda się obydwu transakcjom, jesteśmy zainteresowani tymi procesami".

Pytany o to, w jakiej formule mogłyby być sfinansowane ewentualne transakcje, odpowiedział: "Różne warianty są możliwe. Mogą w tym uczestniczyć zarówno banki, jak i PZU, jak i jakaś inna trzecia strona".

- Od dawna wskazujemy, że udział polskich podmiotów w sektorze bankowym jest zbyt niski i mówimy o repolonizacji tego sektora. Dlatego wobec żadnej transakcji, potencjalnej lub faktycznej, nie możemy przejść obojętnie. Każda opcja, która pozwoli nam zwiększyć udział polskich podmiotów w sektorze bankowym jest dla nas interesująca - powiedział Jackiewicz.

Według nieoficjalnych informacji z 14 czerwca, PKO BP planuje złożyć niewiążącą ofertę na zakup Raiffeisen Bank Polska. Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP, odmówił PAP komentarza w tej sprawie. Raiffeisenowi przygląda się także PZU.

Prezes PZU Michał Krupiński poinformował 21 czerwca, że spodziewa się, że w ciągu najbliższych lat sektor bankowy skonsoliduje się wokół 5-6 graczy, a Alior Bank będzie jednym z nich.

- Będziemy analizować wszystkie potencjalne możliwości akwizycji zarówno w odniesieniu do średnich banków, jak Raiffeisen, jak i banków większych - powiedział wówczas Krupiński. Minister Jackiewicz poinformował w czwartek, że jest przeciwny sytuacjom, w których nadzorowane przez Skarb Państwa podmioty miałyby ze sobą konkurować. Na rynku pojawiają się nieoficjalne informacje, że UniCredit chciałby sprzedać swoje udziały w banku Pekao SA.

Sprawdź bieżące notowania PEO i UCG na stronach BIZNES INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: Akcji | Bank Pekao

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »