Perspektywy dla surowców dobre, zwłaszcza dla aluminium i złota - NN IP TFI

- Perspektywy dla rynku surowcowego na dalszą część 2017 r. są pozytywne - powiedział Koen Straetmans, strateg NN Investment Partners TFI. Jego zdaniem, aluminium i złoto można traktować jako najatrakcyjniejszą klasę surowcowych aktywów inwestycyjnych. Dodał również, że poprawiły się perspektywy dla rynku ropy naftowej.

- Nie uważamy, żeby dotychczasowy trend (wzrostowy - PAP) na surowcach uległ załamaniu, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę dane i prognozy makroekonomiczne na 2017 rok. Szczególnie dane gospodarcze z Chin okazały się zaskakująco pozytywne, z perspektywą dalszych wzrostów. Chiny, jako największy konsument metali przemysłowych będą więc wspierać ceny metali bazowych - zwłaszcza miedzi i aluminium - w bieżącym roku - powiedział Straetmans.

- Surowce - w ujęciu ogólnym - mogą okazać się beneficjentami stale rosnącej niepewności natury politycznej na świecie - dodał.

Reklama

Jak wynika z kwietniowej aktualizacji raportu World Economic Outlook, MFW podwyższył szacunki dynamiki wzrostu gospodarczego na świecie w 2017 r. do 3,5 proc. z 3,4 proc. Analitycy Funduszu zrewidowali w górę prognozy wzrostu PKB m.in. dla Wlk. Brytanii, Japonii i Chin. Bez zmian pozostawiono szacunki dla USA.

Zgodnie z komunikatem chińskiego biura statystycznego, PKB Chin wzrósł w I kw. 2017 r. o 6,9 proc. rdr. Analitycy spodziewali się w I kw. wzrostu PKB o 6,8 proc. po takim wzroście w IV kwartale 2016 r. Sprzedaż detaliczna YTD rdr wzrosła w marcu o 10,0 proc., po wzroście w pierwszych dwóch miesiącach o 9,5 proc.

Dobre okazały się także dane o produkcji przemysłu Chin, która wzrosła w marcu o 7,6 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,3 proc., po wzroście poprzednio o 6,0 proc.

W pierwszym kwartale 2017 r. wzrosły notowania metali szlachetnych i przemysłowych. Stosunkowo mocna przecena towarzyszyła natomiast surowcom energetycznym (ropa naftowa i gaz ziemny). Z towarów spożywczych, najbardziej potaniały cukier i sok pomarańczowy, wzrosła cena pszenicy.

CENY METALI PRZEMYSŁOWYCH Z PERSPEKTYWĄ WZROSTOWĄ

Straetmans widzi zasadność rekomendacji "przeważaj" dla metali przemysłowych w następnych kwartałach 2017 r.

- Preferujemy metale bazowe z kilku powodów. Po pierwsze, powinny one odbić po spadku cen w ostatnim czasie (od początku kwietnia - PAP), po drugie, wspierać je będą pozytywne dane z najważniejszych gospodarek (gwarantujące utrzymanie lub wzrost popytu) - powiedział ekonomista.

- Poprawiła się również sytuacja po stronie podażowej, choć nie można być całkowicie pewnym, że nie pojawią się zakłócenia strukturalne, charakterystyczne dla sektora - dodał holenderski ekonomista.

Zdaniem Straetmansa, najatrakcyjniejsze z inwestycyjnego punktu widzenia jest aluminium, które od początku roku wyraźnie podrożało o 14 proc. YTD, mimo przeceny o około 1,5 proc. od początku kwietnia.

- Naszym zdaniem, perspektywy dla dalszego wzrostu cen tego metalu są obiecujące. Zajęliśmy długie pozycje na aluminium, które znakomicie prezentowało się w pierwszym kwartale bieżącego roku. Według nas, najlepszą rekomendacją dla tego metalu będzie przeważaj - ocenił ekonomista.

ZŁOTO ATRAKCYJNE, PERSPEKTYWY DLA SREBRA MNIEJ OPTYMISTYCZNE

W opinii stratega, "przeważaj" jest najlepszą rekomendacją także w przypadku złota, które w pierwszym kwartale podrożało o 8,5 proc.

- Pozycja spekulacyjna na złocie jest zdecydowanie mniejsza wśród inwestorów niż np. w przypadku ropy, co daje podstawy do większego optymizmu odnośnie wzrostu cen w następnych kwartałach - powiedział ekonomista.

Zdaniem stratega, srebro - drugi z najpopularniejszych metali szlachetnych - nie rokuje na dalszą część bieżącego roku tak dobrych perspektyw jak złoto.

- Naszym zdaniem, perspektywy dla srebra nie wyglądają tak obiecująco jak dla złota. Zmieniliśmy swoje nastawienie do inwestycji w srebro na neutralne, zdecydowanie bardziej preferujemy złoto, ponieważ popyt na srebro charakteryzuje się większą cyklicznością - zauważył Straetmans.

- Z technicznego punktu widzenia, perspektywy dla srebra są - chociażby w porównaniu do złota - dużo mniej optymistyczne, liczba pozycji spekulacyjnych na srebrze znacznie przewyższa te na złocie - dodał.

Od początku kwietnia srebro potaniało o 4 proc. W piątek około godz. 14.00 uncja srebra kosztuje 17,4 USD.

PRZEDŁUŻENIE PROGRAMU CIĘĆ PRZEZ OPEC BĘDZIE POZYTYWNE DLA RYNKU

Strateg podkreślił, że fundusz zmienił swoje dotychczasowe nastawienie do kształtowania się cen ropy naftowej w długim terminie, głównie ze względu na rosnące prawdopodobieństwo przedłużenia programu ograniczenia produkcji przez OPEC.

- Jeżeli chodzi o rynek ropy naftowej, dotychczas byliśmy nastawieni na spadek cen w długim terminie, jednak postanowiliśmy zmienić nasze nastawienie na neutralne, a głównym powodem jest stale rosnące prawdopodobieństwo przedłużenia programu ograniczenia wydobycia ropy naftowej przez OPEC - powiedział Straetmans.

- Zakładamy, że OPEC przedłuży program cięć produkcji, co powinno korzystnie wpłynąć na sytuację rynkową - dodał.

Zwrócił również uwagę na stan podaży ropy ze strony Stanów Zjednoczonych.

Obserwujemy ciągły wzrost zapasów ropy w USA, dodatkowo rośnie produkcja ropy z łupków - OPEC musi przedłużyć cięcia w produkcji do końca 2017 r., żeby jakkolwiek zrównoważyć rynek, jeżeli nie dojdzie do przedłużenia, ceny mogą zejść ma poziom 40-kilku dolarów - stwierdził Straetmans.

Cena baryłki WTI w czasie pierwszych trzech miesięcy 2017 r. spadła o 5,8 proc., natomiast baryłka Brent potaniała o 7 proc. mniej. W piątek około godz. 14.00 za baryłkę WTI trzeba zapłacić 49,3 USD, natomiast za Brent - 51,6 USD.

Sprawdź bieżące notowania surowców na stronach Biznes INTERIA.PL

- Oczekujemy, że obniżą się w końcu zapasy ropy w USA, ponadto rafinerie zakończą procesy konserwacji, a dodatkowo - pomyślna koniunktura w światowej gospodarce może spowodować wzrost popytu - dodał.

Według danych Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, po znacznych wzrostach zapasów ropy naftowej w pierwszym kwartale 2017 r., dane z kwietnia pokazują - pierwszy w tym roku w ujęciu miesięcznym - spadek stanu zapasów o 6,8 mln USD.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

PAP
Dowiedz się więcej na temat: złota | surowce | złoto | perspektywy | TFI | Aluminium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »