Reklama

PGE analizuje różne scenariusze zaangażowania w sektor węgla kamiennego

PGE analizuje różne scenariusze zaangażowania się w sektor węgla kamiennego w Polsce - poinformował w środę prezes PGE Marek Woszczyk.

Pytany podczas telekonferencji, jak widzi potencjalne zaangażowanie grupy w proces restrukturyzacji Kompanii Węglowej, odpowiedział: "Analizujemy różne scenariusze zaangażowania, ale zapewniam, że zaakceptujemy jedynie scenariusz, który tworzy wartość dla akcjonariuszy" - powiedział Woszczyk.

- Uważnie obserwujemy, co się dzieje na polskim rynku węgla kamiennego - dodał.

Przypomniał, że grupa kupuje w polskich kopalniach 100 proc. węgla kamiennego. PGE zużywa 6-7 mln ton węgla kamiennego rocznie, a po uruchomieniu bloków w Opolu ten wolumen zwiększy się o dodatkowe 2 mln ton.

Reklama

- Jakikolwiek potencjalny scenariusz, jeśli w ogóle jakiś, musiałby mieć logikę z biznesowego punktu widzenia, mieć sens biznesowy i tworzyć wartość dla akcjonariuszy - powiedział prezes.

Powiedział, że nie ma żadnych konkretnych przewidywanych ram czasowych dla potencjalnej transakcji.

Pytany podczas konferencji, czy ewentualna konsolidacja z górnictwem będzie wymagała aktualizacji strategii grupy, odpowiedział:

- Nie dostrzegamy konieczności aktualizacji strategii. (...) Z naszej strategii wynika, że koncentrujemy się na rynku krajowym, ale nie wykluczamy akwizycji za granicą, w bezpośrednim otoczeniu tego rynku. Wyraźnie mówimy, że PGE ma aspiracje być liderem w segmencie generacji konwencjonalnej w oparciu o najbardziej efektywne aktywa wytwórcze, przy wykorzystaniu rodzimych zasobów paliw. PGE analizuje rozmaite scenariusze rozwoju spółki, w tym odnoszące się do segmentu węgla kamiennego - powiedział Woszczyk.

Rządowy plan naprawczy Kompanii Węglowej przewiduje, że w drugim etapie nowi inwestorzy wykupią część kopalń od KW i wejdą do tworzonej przez Węglokoks "Nowej Kompanii Węglowej" poprzez podwyższenie kapitału.

Możliwe jest objęcie części udziałów w spółce celowej przez spółki energetyczne. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński mówił w styczniu, że spółki energetyczne mogą się zaangażować w nową spółkę górniczą jedynie na zasadach biznesowych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »