PGNiG nie kupi aktywów ciepłowniczych Taurona
PGNiG odstąpił od prowadzonych od połowy zeszłego roku negocjacji w sprawie kupna aktywów ciepłowniczych należących do Taurona.
PGNiG rozpatrywał możliwość zakupu 100 proc. udziałów w spółce Tauron Ciepło. Gazowa firma poinformowała, że odstąpiła od negocjacji, bo nie udało się wypracować konsensusu. PGNiG miał wyłączność negocjacyjną do 31 stycznia 2021 roku.
- Otrzymaliśmy dziś informację, że PGNiG postanowił odstąpić od negocjacji, co przekłada się na formalne zakończenie tego procesu. Nie możemy sobie pozwolić na wydłużanie okresu niepewności i braku stabilności w tym obszarze. Nasza spółka ciepłownicza potrzebuje energicznych działań i podejmowania strategicznych decyzji na dynamicznie zmieniającym się rynku.
Dla segmentu ciepłowniczego będziemy poszukiwać optymalnego modelu funkcjonowania z uwzględnieniem istotnych zmian makroekonomicznych i regulacyjnych - informuje Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia.
Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. W skład spółki wchodzą: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład Tauron Ciepło, pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych, wynosi 1170 MW.
Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Tauron Ciepło wynosi ok. 1 tys. km. Poprzez prawie 4 tys. węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców. Tauron Ciepło obsługuje łącznie prawie 4 tys. klientów, w tym spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp., ogrzewa blisko 9 tys. budynków w aglomeracji.
W 2020 roku spółka zrealizowała inwestycje umożliwiające przyłączenie nowych odbiorców wykorzystujących łącznie ok. 30 megawatów mocy cieplnej, co w przybliżeniu odpowiada przyłączeniu np. 10 tys. mieszkań.
morb