Reklama

PKN Orlen. Ceny ropy i koszty utrzymania stacji wpływają na ceny paliw

Dokładamy starań, by ceny na stacjach były akceptowalne, ale z drugiej drożeje ropa, rosną koszty utrzymania stacji, w tym koszty pracownicze. Jesteśmy spółką giełdową, rozliczaną przez inwestorów z tego, w jaki sposób prowadzimy biznes - mówili na czwartkowej konferencji prasowej poświęconej wynikom za trzeci kwartał przedstawiciele PKN Orlen.

- Na światowych rynkach utrzymują się wysokie ceny ropy, a to z kolei jest w dużej mierze efekt bardzo wysokich cen gazu. Nie jesteśmy z tego powodu zadowoleni. Zakładamy, że ropa nie będzie dalej drożała i że w kolejnych kwartałach jej ceny utrzymają się w okolicach obecnych poziomów - mówił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju.

Dodał, że marże paliwowe w Polsce w trzecim kwartale tego roku były niższe niż rok temu, na Litwie porównywalne, a tylko w Czechach i Niemczech zanotowały wzrost rok do roku. Wszędzie natomiast wzrosły marże pozapaliwowe. Leszczyński zwracał uwagę, że ceny paliw są konsekwencją notowań ropy. Podkreślał przy okazji wzrost kosztów funkcjonowania stacji paliw, choćby ze względu na rosnące wynagrodzenia. - W kolejnych kwartałach będziemy starali się dalej optymalnie tym procesem zarządzać - przekonywał.

Jesteśmy rozliczani przez inwestorów

Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych, potwierdzał, że zarząd Orlenu robi wszystko, by utrzymać ceny paliw na akceptowalnych, racjonalnych poziomach. - Mamy świadomość, że to wrażliwy produkt, mamy świadomość możliwości finansowych klientów w Polsce, ale jesteśmy też spółką giełdową rozliczaną przez inwestorów i funkcjonująca na warunkach rynkowych - informował.

Reklama

Zapewnił jednocześnie, że zarząd stara się robić wszystko, by cena nie rosła dalej tak gwałtownie. Zwrócił też uwagę, że za granicą paliwa są droższe. Taniej jest jedynie w Bułgarii i Rumunii.

Szewczak podkreślał przy tym, że segment detaliczny w Polsce odpowiada obecnie zaledwie za 15 proc. wyniku EBITDA całego koncernu.

Niedawno wicepremier Jarosław Kaczyński zasugerował w wywiadzie dla RMF FM, że rozwiązaniem problemu wysokich cen paliw mogłoby być "ograniczenie ekspansji dochodowej" przez "różnego rodzaju podmioty". Zaznaczał wówczas, że obniżka akcyzy i ograniczanie wpływów budżetowych nie byłaby dobrym pomysłem, bo państwo potrzebuje środków na realizację założeń Polskiego Ładu. - To wymaga pieniędzy, więc ja bym dochodów państwa nie zmniejszał - mówił. - Powinna być ograniczona dążność różnego rodzaju podmiotów gospodarczych, żeby uzyskiwać nadzwyczajne zyski - informował.

Przedstawiciele spółki szacują, że cena ropy do końca roku utrzyma się w okolicach 85 dol. za baryłkę. Tymczasem na rynkach pojawia się coraz więcej głosów, że surowiec będzie dalej drożał i prędzej czy później przebije poziom 100 dol. na baryłkę.

Ropa Brent natychmiast

70,53 -2,69 -3,67% akt.: 30.11.2021, 07:56
 • Max 74,31
 • Min 70,23
 • Stopa zwrotu - 1T -7,87%
 • Stopa zwrotu - 1M -12,45%
 • Stopa zwrotu - 3M 2,28%
 • Stopa zwrotu - 6M 6,16%
 • Stopa zwrotu - 1R 51,74%
 • Stopa zwrotu - 2R 20,59%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Rekordowe wyniki

Orlen pochwalił się kolejny raz rekordowymi wynikami kwartalnymi. W trzecim kwartale zysk EBITDA Lifo wzrósł rok do roku o 2,3 mld zł, do 4,3 mld zł, zysk netto zwiększył się o 2,3 mld zł, do 2,9 mld zł, a przychody wzrosły o 52 proc., do 36,5 mld zł. Przedstawiciele firmy zaznaczali, że głównym źródłem dobrych wyników grupy jest sprzedaż za granicą, która odpowiada za ok. 60 proc. osiągniętych przychodów.

- Z satysfakcją chcę poinformować, że to kolejny kwartał rekordowych wyników. Są one przede wszystkim efektem sprawnego dobrego zarządzania spółką a nie wynikają z marż czy wzrostu cen paliw. To wyniki za trzeci kwartał, czyli za okres letni - mówił Szewczak. Dodał, że wszystkie cztery segmenty - rafineria, petrochemia, wydobycie i energetyka - wnosiły praktycznie po równo do wyniku EBITDA Lifo grupy. Każdy z nich wypracował po około 1 mld zł.

PKNORLEN

- - - akt.: 30.11.2021, 05:01
 • Otwarcie -
 • Max -
 • Min -
 • Kurs odniesienia 71,6200
 • Suma wolumenu -
 • Suma obrotów -
 • Widełki dolne 64,4600
 • Widełki górne 78,7800
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY LOTOS

Marża rafineryjna z dyferencjałem w trzecim kwartale tego roku wzrosła pięciokrotnie, do 5,4 dol. za baryłkę, a petrochemiczna zwiększyła się o 59 proc., do 1318 euro za tonę. Przerób ropy wzrósł o 1 proc., do 8,3 mln ton, a sprzedaż o 2 proc., do 10,7 mln ton. Leszczyński poinformował, że spółka oczekuje dalej stabilizacji marży rafineryjnej w przedziale 3-4 dol. za baryłkę i marży petrochemicznej na poziomie 1100-1200 euro za tonę. 

Grupa planuje w tym roku inwestycje na poziomie 9,5 mld zł. Po trzech kwartałach wydała już 6,6 mld zł. - Dokładnie analizujemy inwestycje, oceniamy je. Widzimy, jak rosną koszty wszystkich surowców, nawet tych, z którymi - wydawałoby się - nie ma problemu, jak cement, stal, drewno. Ceny poszybowały - mówił Szewczak.

Fuzje w toku

Przedstawiciele Orlenu pytani o harmonogram fuzji z Lotosem podtrzymali, że do 14 listopada wybiorą partnera, który kupi część aktywów Lotosu i wówczas złożą wniosek do Komisji Europejskiej. Szewczak oczekuje, że Komisja w ciągu trzech miesięcy rozpatrzy ten wniosek. - Rozmawiamy z różnymi partnerami. Chcemy wynegocjować jak najlepsze warunki, co nie jest proste przy szalejących cenach energii i niepewności na rynkach gospodarczych i finansowych - mówił członek zarządu spółki.

LOTOS

- - - akt.: 30.11.2021, 05:01
 • Otwarcie -
 • Max -
 • Min -
 • Kurs odniesienia 53,6200
 • Suma wolumenu -
 • Suma obrotów -
 • Widełki dolne 48,2600
 • Widełki górne 58,9800
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY MOL

Prowadzone są także działania w związku z planowanym połączeniem z PGNiG. - Wniosek koncentracyjny jest w UOKiK, my w tym czasie przygotowujemy się, prowadzimy prace analityczne, techniczne, pracujemy nad operacjonalizacją procesu. Liczymy, że efekty synergii będą istotne. Czekamy na decyzję UOKiK - powiedział.

Monika Borkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »