PKN Orlen rusza na Ukrainę

PKN Orlen i Ministerstwo Ochrony Środowiska Ukrainy podpisały porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu na Ukrainie - poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe płockiego koncernu.

PKN Orlen i Ministerstwo Ochrony Środowiska Ukrainy podpisały porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu na Ukrainie - poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe płockiego koncernu.

Porozumienie zakłada możliwość rozpoczęcia prac w ramach nowych koncesji, jak również wspólne zagospodarowanie złóż rozpoznanych już wcześniej przez specjalistów ukraińskich.

Jak podał PKN Orlen, porozumienie podpisał w poniedziałek w Kijowie prezes płockiego koncernu Jacek Krawiec i Nikolay Zlochevskyy, Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele spółki Orlen Upstream, odpowiedzialnej w grupie PKN Orlen za działania związane z poszukiwaniem i wydobyciem. Spółka ta będzie zaangażowana bezpośrednio we współpracę z partnerami z Ukrainy.

Reklama

Współpraca między PKN Orlen a stroną ukraińską zakłada realizację wspólnych projektów poszukiwań oraz wydobycia ropy i gazu, m.in. w zakresie złóż konwencjonalnych. Podjęcie decyzji o zaangażowaniu kapitałowym, poprzedzać będzie etap szczegółowych analiz i ekspertyz wykonanych przez strony zawartego porozumienia.

"Zrobiliśmy kolejny, bardzo ważny krok w zakresie budowy segmentu upstream w PKN Orlen. Co ważne, rozpoczynamy działania na Ukrainie, która jest jednym z kierunków rozwoju wskazywanym w naszej strategii" - powiedział cytowany w komunikacie Krawiec.

Prezes PKN Orlen dodał, że plany poszukiwawcze będą realizowane "we współpracy z partnerami ukraińskimi, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie". "Pokładamy duże nadzieje w tej współpracy zarówno ze względu na know how, jaki posiadają nasi partnerzy, jak i zasobność Ukrainy w złoża węglowodorów. Będziemy również analizować potencjał zasobów gazu niekonwencjonalnego" - oświadczył Krawiec.

Ukraina posiada znaczne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Na terenie tego kraju wyróżnia się trzy baseny naftowe, w tym basenu Dniepr-Donieck (basen Połtawski), którego zasoby geologiczne pozostające do rozpoznania oceniane są przez międzynarodowych ekspertów na poziomie 150 mln ton ropy naftowej oraz ok. 850 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.

Spółka Orlen Upstream prowadzi obecnie cztery projekty poszukiwawczo-wydobywcze: w łotewskiej strefie szelfu Morza Bałtyckiego we współpracy z firmą Kuwait Energy Company, w okolicach Sierakowa z PGNiG, oraz dwa kolejne, realizowane samodzielnie na Lubelszczyźnie.

PKN Orlen ma łącznie siedem koncesji, w ramach których prowadzone są prace w zakresie rozpoznania zasobów konwencjonalnych z potencjałem odkrycia złóż gazowo-kondensatowych, jak i niekonwencjonalnych, w tym głównie gazu łupkowego. Obecnie prowadzone są wstępne prace poszukiwawcze i przygotowania do realizacji odwiertów, które Orlen Upstream planuje zrealizować w 2011 r.

Orlen nie kupi Lotosu

PKN Orlen nie planuje brać udziału w procesie prywatyzacji Lotosu - poinformował w trakcie wtorkowej konferencji Nafta/Chemia dyrektor wykonawczy ds. strategii i zarządzania projektami w PKN Orlen Andrzej Kozłowski.

30 października resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji Grupy Lotos. Zaproszenie skierował głównie do tych podmiotów, które prowadzą działalność w sektorze górnictwa ropy naftowej. Inwestorom, którzy zgłoszą zainteresowanie kupnem akcji Grupy Lotos, od 15 grudnia do 31 stycznia 2011 roku ma być udostępnione memorandum informacyjne. Inwestorzy, którzy odbiorą memorandum, będą mieli czas do 4 lutego 2011 roku na złożenie pisemnych ofert. "Mamy własne priorytety na ten moment (...) nie zmieniło się nasze stanowisko w tej sprawie. Nie planujemy brać udziału w procesie (prywatyzacji Lotosu - PAP)" - powiedział we wtorek Kozłowski z Orlenu.

Na początku listopada prezes PKN Orlen Jacek Krawiec powiedział, że priorytety płockiej spółki to obniżenie zadłużenia i przyszłość rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach, a nie inwestycja w akcje gdańskiej Grupy Lotos. Udział Orlenu w prywatyzacji Lotosu wykluczył też na początku września w rozmowie z PAP minister skarbu Aleksander Grad. O możliwości połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos mówiło się od drugiej połowy 2008 roku., gdy Krawiec obejmował stanowisko.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | PAP | Orlen | Ukraine | W.E. | biuro prasowe | 'Wtorek'
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »