PKO Bank Polski ochoczo sypnie groszem

PKO Bank Polski modyfikuje politykę dywidendową. Wprowadzane zmiany mają na celu z jednej strony zapewnienie przewidywalności dla akcjonariuszy w zakresie strumienia oczekiwanych dywidend a z drugiej wzmocnienie bezpieczeństwa Banku z perspektywy depozytariuszy i obligatariuszy.

- Zarząd PKO BP będzie rekomendował w przyszłości akcjonariuszom banku wypłacanie dywidendy przy współczynniku wypłacalności powyżej 12 proc. i współczynniku Tier 1 powyżej 9 proc. - poinformował bank w środowym komunikacie.

Zarząd PKO BP będzie rekomendował wypłacanie dywidendy przy współczynniku wypłacalności powyżej 12 proc.

Nowa polityka ma także na celu optymalizację struktury kapitałów Banku oraz dostosowanie zasad wypłaty dywidendy nowego ładu regulacyjnego i otoczenia gospodarczego.

Dotychczasowa polityka zdefiniowana w prospekcie emisyjnym PKO Banku Polskiego z 2009 roku przewidywała stały współczynnik wypłaty dywidendy (payout ratio) równy 40% jednostkowego zysku netto Banku za dany rok obrotowy, z zastrzeżeniem innych czynników określonych w polityce. Obecnie zostaje on zastąpiony limitami związanymi z dążeniem do utrzymania wskaźników wypłacalności na odpowiednich poziomach. Wprowadzana aktualizacja jest wynikiem analizy otoczenia regulacyjnego, w szczególności zaleceń nadzorczych Komisji Nadzoru Finansowego, gospodarczego oraz długoterminowych perspektyw rozwoju Banku.

Reklama

Nowa polityka dywidendowa zakłada stabilne kształtowanie wypłat z zysku dla akcjonariuszy przez Bank w długim terminie w kwocie nadwyżki kapitału powyżej przyjętych minimalnych wskaźników adekwatności kapitałowej:

- współczynnik wypłacalności Banku oraz Grupy Kapitałowej Banku (CAR - capital adequacy ratio) powyżej 12,00% z zachowaniem niezbędnego bufora kapitałowego,

- współczynnik wypłacalności dla funduszy rdzennych Banku oraz Grupy Kapitałowej Banku (common equity Tier 1 ratio) powyżej 9,00% z zachowaniem niezbędnego bufora kapitałowego.

Zmiana polityki dywidendowej pozwoli na bardziej elastyczne podejście do kwestii dzielenia się przez PKO Bank Polski zyskami z akcjonariuszami.

- PKO Bank Polski planuje prowadzić stabilną politykę wypłaty dywidendy w oparciu o jasne reguły, które będą zrozumiałe dla naszych inwestorów. Będziemy dążyli do wypłaty co roku nadwyżki kapitału, przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznego poziomu współczynników wypłacalności - mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski jako jedyny przedstawiciel sektora na warszawskiej giełdzie, dokonywał konsekwentnie wypłat dywidendy w każdym roku od momentu debiutu w 2004 roku, co świadczy o silnych fundamentach i rosnących wynikach finansowych.

W ostatnich dwóch latach wypłacił łącznie w formie dywidendy kwotę 4,85 mld zł, co stanowiło 84% zysku netto za ten okres. W ostatnich 5 latach współczynnik wypłaty dywidendy Banku kształtował się powyżej 50%, a średnia stopa dywidendy wyniosła ponad 3% rocznie. To jedne z najwyższych wskaźników wśród banków w Europie. Aktualizacja polityki w zakresie wypłaty dywidendy została przyjęta przez Radę Nadzorczą PKO Banku Polskiego 4 kwietnia br.

Bank podał, że ogólnym założeniem polityki dywidendowej jest stabilne realizowanie wypłat dywidend w długim terminie z zachowaniem zasady ostrożnego zarządzania bankiem.

"Celem polityki dywidendowej jest optymalne kształtowanie struktury kapitałowej Banku i Grupy Kapitałowej Banku z uwzględnieniem zwrotu z kapitału i jego kosztu, potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem przy jednoczesnej konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu współczynników adekwatności kapitałowej" - napisano w polityce dywidendowej.

KTO PŁACI NAJWYŻSZĄ DYWIDENDĘ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | Bank Polski | dywidenda | KNF | bańki | PKO Bank Polski | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »