Polenergia i Statoil zamierzają wspólnie zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku
Polenergia z Kulczyk Investments podpisała z Statoil przedwstępną umowę o sprzedaży tej firmie 50 proc. udziałów w swoich spółkach, które mają budować morskie farmy wiatrowe o mocy 1200 MW na Bałtyku - poinformowała Polenergia.
Chodzi o spółki Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III.
"Po podpisaniu umowy przyrzeczonej Polenergia pozyska partnera, który zasadniczo poprawi perspektywy realizacji farm wiatrowych na Bałtyku. Grupa Statoil, jako jeden z liderów inwestycji offshore na świecie, wniesie do projektów nowoczesne, sprawdzone i zoptymalizowane kosztowo technologie oraz nowe spojrzenie na polską energetykę odnawialną z pozycji globalnego gracza" - czytamy w komunikacie.
Polenergia wyjaśniła, ze przedwstępna umowa "przewiduje zbycie na rzecz Statoil Holding Netherlands jako podmiotu należącego do Grupy Statoil, 50 proc. udziałów w spółkach zależnych Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III". "W ramach podpisanej umowy udzielona została również opcja na zakup 50 proc. udziałów w spółce Polenergia Bałtyk I. Przeprowadzenie transakcji wymaga uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - napisano.
W komunikacie Polenergia podała, że perspektywa współpracy z tak poważnym inwestorem jak Statoil "potwierdza, że podjęta już w 2010 roku decyzja o zaangażowaniu w morską energetykę wiatrową na Bałtyku była słuszna".
Statoil to globalny potentat na rynku ropy, gazu i energii. Działa w ponad 30 krajach na całym świecie. Ma swoją siedzibę w Stavanger w Norwegii i jest notowany na giełdach w Nowym Jorku i Oslo. Zatrudnia około 22 tys. osób na całym świecie.
Polenergia to jedyny podmiot, który ma dwie prawomocne decyzje środowiskowe oraz podpisaną umową przyłączeniową.
Morskie farmy wiatrowe Polenergii na Morzu Bałtyckim zlokalizowane będą na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim.
Pierwszy prąd z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk III może popłynąć do polskiego wybrzeża w 2022 roku, a z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II w 2026 roku. Okres eksploatacji obu Morskich Farm Wiatrowych przewidziany jest na 25 lat.
Planowana obecnie moc pojedynczego wiatraka to nawet 10 MW. Jego wysokość osiągnie poziom maksymalnie 300 m n.p.m., a średnica rotora będzie wynosić maksymalnie 250 m. Będą to największe elektrownie wiatrowe, jakie dotychczas budowano w Polsce.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i niektórych innych ustaw - poinformowało Ministerstwo Energii w komunikacie.
"Nowe regulacje przyczynią się do efektywniejszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), wypełnienia zobowiązań międzynarodowych, a także zwiększenia wykorzystania produktów ubocznych z rolnictwa i przemysłu wykorzystującego surowce rolnicze do celów energetycznych" - napisano w komunikacie.
Projekt obejmuje nowelizację trzech ustaw: o odnawialnych źródłach energii, o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz Prawo budowlane. W przypadku dwóch ostatnich zmiany dotyczą zasad budowy i opodatkowania farm wiatrowych.
Zaproponowane zmiany w przepisach wprowadzają m. in. możliwość monitorowania oraz oceny rozwoju generacji rozproszonej (produkcja energii przez mikro instalacje OZE), usprawnienia systemu aukcyjnego w energetyce, a także nowe mechanizmy wsparcia dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii dla wybranych technologii (hydroenergetyka i biogaz).
Wprowadzono również nowy mechanizm rozliczeń zakładający zakup niewykorzystanej energii elektrycznej po gwarantowanej cenie.
"Stała cena zakupu ma stanowić 90 proc. ceny referencyjnej dla danego typu instalacji i będzie waloryzowana corocznie średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem z poprzedniego roku kalendarzowego. Rozwiązanie to przyczyni się do rozwoju instalacji oze o niewielkich mocach, które nie miałyby szans konkurować w systemie aukcyjnym" - napisano w komunikacie.
Ponadto, wprowadzono dwie możliwości sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej przez wytwórców, którzy zakwalifikują się do systemu sprzedaży energii elektrycznej po stałej cenie: sprzedaż do sprzedawcy zobowiązanego albo sprzedaż do podmiotu innego niż sprzedawca zobowiązany wraz z prawem wytwórcy do pokrycia ujemnego salda.
Zaproponowano także rozwiązania dotyczące sektora energetyki wiatrowej.
"Jedna z regulacji zakłada, że dotychczasowe pozwolenia na budowę dotyczące elektrowni wiatrowych zachowają moc, o ile w ciągu 5 lat - licząc od lipca 2016 r., czyli wejścia w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - wydane zostanie pozwolenie na ich użytkowanie" - podano w komunikacie.
PAP