Reklama

Polska chemia na sprzedaż

Dzisiejsza sesja na GPW przynosi kontynuację wczorajszej przeceny. Rynkami akcji zaczęły rządzić emocje, gdyż trudno przyczyn tak dynamicznej korekty doszukać się w czynnikach fundamentalnych. Indeks WIG20 tracił o godzinie 11.30 ponad 3,3% zniżkując do poziomu 2210pkt. Przeceny nie uniknęły spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 tracą odpowiednio 2,7% oraz 3,3%.

W trudnej sytuacji pozostają spółki sektora chemicznego. Słabsze wyniki operacyjne Azotów Tarnów, Ciechu oraz Zakładów Azotowych w Kędzierzynie (ZAK) przekładają się na niższą wycenę prywatyzowanych podmiotów. Mimo to Skarb Państwa nie porzuca planów prywatyzacji spółek wchodzących w skład tzw. I grupy chemicznej (Ciech, Zakłady Azotowe Tarnów oraz ZAK). Po raz kolejny zainteresowanie polską chemią wyrazili przedstawiciele niemieckiej grupy PCC.

Reklama

Ceny oferowane za poszczególne podmioty przez stronę niemiecką są znacznie niższe niż te proponowane jeszcze 4 lata temu. W 2006r. PCC oferował za pakiet 80% akcji zakładów z Tarnowa oraz Kędzierzyna odpowiednio 365,8mln zł oraz 100mln zł. Wartość tych spółek w ocenie strony niemieckiej jest jednak obecnie zdecydowanie niższa. W przypadku ZAK nie bez znaczenia dla wyceny jest wypłacona przez spółkę wysoka dywidenda, która obniża poziom gotówki w spółce.

Według doniesień prasowych PCC oferuje za chemiczne spółki nie tylko ceny niższe niż jeszcze 4 lata temu, ale także kwoty niższe niż wynosi ich wycena rynkowa. Mimo to PCC zdołał uzyskać wyłączność do 22 marca na negocjacje w sprawie zakupu Zakładów Azotowych Tarnów oraz ZAK. Niemieckie PCC zapowiada jednak, że jeżeli przejmie kontrole nad Zakładami Azotowymi z Tarnowa nie zdecyduje się na wycofanie spółki z GPW.

Sytuacja komplikuje się w przypadku giełdowego Ciechu. Prywatyzacja spółki w której PCC jest jednym z trzech uczestników procesu prywatyzacyjnego będzie kontynuowana po osiągnięciu porozumienia z bankami w sprawie ustalenia nowej średnioterminowej struktury finansowania. Rozmowy z bankami władze spółki prowadzą już od sierpnia 2009r. Przedłużające się negocjacje w sprawie warunków finansowania Ciechu mogą umacniać pozycję banków a równocześnie mogą po części zniechęcać potencjalnych inwestorów. Wysokie zadłużenie Ciechu utrudnia proces prywatyzacji i sprawia, że aby zainteresować potencjalnych inwestorów, Skarb Państwa musi zaoferować znaczące dyskonto wobec obecnych poziomów rynkowych.

Skarb Państwa posiada obecnie 36,68% akcji Ciechu, którego kapitalizacja wynosi 813mln zł. MSP podtrzymuje stanowisko, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest znalezienie jednego inwestora dla wszystkich trzech spółek z I grupy chemicznej. Prawdopodobnie oferowana cena za Ciech przez PCC także odbiega od ceny rynkowej. Inwestorzy oczekują, że Ciech zawrze porozumienie z bankami w ciągu najbliższego miesiąca. Wpłynęłoby to pozytywnie na zachowanie kursu na GPW, który w ciągu ostatniego miesiąca zniżkował aż o 20%.

Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych jest publikacja comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy, która jest zaplanowana na godzinę 14.30. Jedynie zdecydowanie lepszy od oczekiwań raport jest w stanie zmienić negatywny sentyment na rynkach akcji.

Kamil Kasperski

Dowiedz się więcej na temat: Akcji | Polskie | Tarnów | przeceny | Skarb Państwa | skarb | chemia | GPW

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »