Polska żąda tych torów od Litwy!

Polska oczekuje, że Litwa rozwiąże sprawę odbudowy torów do Możejek do końca września, ale pierwszych działań oczekuje szybciej. W przypadku braku działania ze strony litewskiej będzie szukać innych rozwiązań - poinformował w środę dziennikarzy Mikołaj Budzanowski, wiceminister Skarbu Państwa.

- Rząd litewski zobowiązał się do odbudowy 19 kilometrów torów dopiero w 2012 roku, my tego nie akceptujemy. Powiedzieliśmy wyraźnie, że chcemy by ta odbudowa została zrealizowana do końca września - powiedział dziennikarzom Budzanowski.

- Uważamy, że do końca września powinna zostać wyjaśniona kwestia rentowności Możejek - dodał.

- Za kilka tygodni będzie widać czy jest jakiś ruch z tamtej (litewskiej - PAP) strony. Nie będziemy siedzieć z założonymi rękoma. Jeśli się nie uda odzyskać rentowności Możejek, to rozważane będą inne warianty - powiedział.

PKN Orlen domaga się przywrócenia bezpośredniej trasy łączącej Możejki z Rygą, która została zamknięta w wyniku rozebrania torów przez Koleje Litewskie.

Odbudowanie torów poprawi sytuację logistyczną Orlen Lietuva, w której płocki koncern posiada 100 proc. akcji, na kierunku Łotwa-Estonia.

W 2008 roku Koleje Litewskie rozebrały, a obecnie zwlekają z odbudową części torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z litewskiej spółki Orlen Lietuva na Łotwę.

W interesie Orlenu jest także budowa rurociągu produktowego i surowcowego do Kłajpedy. Budowa rurociągu jest jednak uzależniana od przejęcia przez PKN Orlen kontroli operacyjnej w Klajpedos Nafta. Strona litewska zdecydowanie odmawia sprzedaży terminalu.

W lipcu 2006 roku rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią na odcinku ropociągu "Przyjaźń", którym rosyjska ropa płynęła do przejętej 15 grudnia 2006 roku przez polski PKN Orlen rafinerii. Ropa do rafinerii Orlen Lietuva, czyli dawnej Mażeikiu Nafta, jest dostarczana obecnie tankowcami i koleją. Taka sytuacja pogorszyła kondycję finansową rafinerii.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Budzanowski | Orlen | PKN Orlen S.A. | Polskie | Mikołaj Budzanowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »