Reklama

Polski rząd głęboko rozczarowany negocjacjami z Czechami

Dziś rusza kolejna runda negocjacji. Ich klimat jest fatalny. Szef polskiego rządu przekazał Czechom nieformalny list, w którym zarzuca im niechęć do współpracy.

"Jesteśmy głęboko rozczarowani tym, jak bardzo umowa (w proponowanym teraz kształcie - red.) różni się od tego, co zostało pierwotnie ustalone podczas spotkania 24 maja w Libercu" - pisze Morawiecki do swojego czeskiego odpowiednika Andreja Babiša.

Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", list przekazano 30 czerwca, podczas szczytu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Katowicach. "Premier po prostu wziął Babiša na chwilę na bok i podsunął mu pismo" - twierdzi jeden z naszych informatorów.

Inny rozmówca "DGP" zastrzega, że nie jest to żadna oficjalna korespondencja. "To bardziej notatka, w trybie +non paper+" - dodaje.

Reklama

"DGP" podaje także, jakie są główne zarzuty do Czechów. Przede wszystkim uporczywe powracanie do już uzgodnionych punktów. "Coś już było dogadane, a Czesi znów odgrzebują temat" - mówi jeden z rozmówców gazety.

"Dlatego premier Morawiecki wskazuje w liście, że gdy jest już blisko uzgodnienia pewnych kwestii - dotyczących np. monitorowania wód gruntowych czy jakości powietrza - to za każdym razem rozmowy są zawieszane, a Czesi zmieniają wynegocjowane punkty. Strona polska wyraża też obawy, że tak naprawdę umowa w obecnym kształcie nie daje gwarancji, że Praga - nawet jeżeli teraz wycofa z TSUE skargę dotyczącą oddziaływania Turowa na środowisko - to nie wróci do niej ponownie. Nasze źródła wskazują, że sprawa może się ciągnąć do wyborów w Czechach. Z kolei czescy rozmówcy komentują: urzędnicy biorący udział w negocjacjach twierdzą, że dawno nie mieli tak opornego partnera jak Polacy" - napisano w artykule.

PGE

8,6520 -0,4320 -4,76% akt.: 26.07.2021, 17:51
  • Otwarcie 9,0840
  • Max 9,0860
  • Min 8,6520
  • Kurs odniesienia 9,0840
  • Suma wolumenu 1 623 342
  • Suma obrotów 14 276 721,87
  • Widełki dolne 8,1760
  • Widełki górne 9,9920
Zobacz również: BEDZIN CEZ ENEA

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »