Reklama

Ponad 200 tys. inwestorów chce zarobić na Tauronie

Ponad 200 tys. inwestorów indywidualnych zapisało się na akcje Tauronu - poinformowało w sobotę w komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa. To o ok. 50 tys. mniej chętnych, niż na akcje PZU, na które zapisało się ponad 250 tys. Polaków. Budowanie księgi popytu w transzy instytucjonalnej zakończy się 21 czerwca.

Jak poinformował rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór, obecnie trwa ostateczna weryfikacja popytu na akcje wśród inwestorów indywidualnych. Mogli oni zapisywać się na akcje spółki do piątku do północy. Zapisy prowadzone były w ramach programu "akcjonariatu obywatelskiego" - każdy z inwestorów indywidualnych mógł zapisać się na maksymalnie 13 500 akcji. Maksymalna cena sprzedaży jednej akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 70 groszy (to cena przed scaleniem akcji).

Reklama

Dla inwestorów instytucjonalnych może być ona wyższa.

Po debiucie Tauron będzie jedną z trzech, obok PZU i PKO BP, spółką z najliczniejszym akcjonariatem w kraju. Debiut spółki ma nastąpić 30 czerwca.

Resort skarbu przeznaczył dla inwestorów indywidualnych pulę 20 proc. akcji z 52 proc. przewidzianych do sprzedaży. Może być ona zwiększona do 25 proc.

Przydział akcji ma nastąpić do 25 czerwca.

Do 21 czerwca ma potrwać budowa księgi popytu na akcje Tauronu wśród inwestorów instytucjonalnych. W tym czasie mają oni składać deklaracje zainteresowania walorami spółki.

Zapisy na papiery Tauronu dla inwestorów instytucjonalnych potrwają od 22 do 24 czerwca.

Resort ma ok. 87 proc. akcji spółki; pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. Informacje dotyczące ceny sprzedaży i ostatecznej liczby akcji sprzedawanych inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym mają zostać podane 22 czerwca.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego.

Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Nie będzie problemu z objęciem akcji Tauronu

Nie powinno być problemu z objęciem wszystkich oferowanych akcji Tauronu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

- Jesteśmy zadowoleni ze spotkań z inwestorami i spokojni o powodzenie oferty - powiedziała PAP osoba zbliżona do IPO Tauronu.

- Wydaje się, że nie powinno być problemu z objęciem wszystkich akcji - powiedziało źródło chcące zachować anonimowość.

Bloomberg podał w piątek, że złożono deklaracje na wszystkie akcje Tauronu i jest prawdopodobne, że Skarb Państwa sprzeda 52 proc. akcji spółki po cenie bliskiej maksymalnej.

Więcej informacji na temat spółki Tauron znajdziesz TUTAJ

Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | Akcji | MSP | skarbu | Ministerstwo Skarbu Państwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »