Reklama

Poprawa kondycji rynku reklamy telewizyjnej pozytywnie wpływa na wyniki TVN

Na wyniki Grupy TVN istotny wpływ ma poprawiająca się kondycja rynku reklamy telewizyjnej - uważają analitycy. Ich zdaniem z tego względu TVN może liczyć na poprawę przychodów mimo inwestycji poniesionych m.in. na programming.

- TVN to spółka, której wynik w dużej mierze zależy od rynku reklamy. Po przeszło dwóch latach spadków widać tendencję wzrostową i TVN powinien poprawić przychody właśnie dlatego - komentuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Łukasz Kosiarski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

W III kwartale zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej grupy TVN wyniósł 17,2 mln zł i choć okazał się niższy od średniej przewidywań analityków na poziomie 22,9 mln zł zysku, to i tak był to wynik nieporównanie lepszy od ubiegłorocznego, gdy spółka odnotowała 169,8 mln zł straty. Prognozy analityków wahały się w przedziale 13,3-35,1 mln zł zysku netto.

Reklama

Zysk operacyjny grupy w III kwartale 2014 roku wyniósł 71,6 mln zł i był niższy od średniej prognoz na poziomie 79,2 mln zł. Z kolei przychody ze sprzedaży grupy wyniosły w tym okresie 328,5 mln zł i były zbliżone do oczekiwań na poziomie 326,9 mln zł. W tym roku przychody z reklam zwiększyły się o 8,3 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Po trzech kwartałach nadawca ma już 143,4 mln zł zysku netto wobec 243,5 mln zł straty rok wcześniej, a jego przychody związane z reklamą wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym o 4,9 proc.

Zdaniem Kosiarskiego w przyszłym roku rynek reklamy telewizyjnej urośnie o kolejne 4-5 proc., co powinno przełożyć się na wyniki TVN.

- Z drugiej strony TVN w tym roku jeszcze nie w pełni skorzysta z tego odbicia rynku reklamy, ponieważ spółka trochę więcej zainwestowała w programming i w związku z tym, że te koszty się zwiększyły, EBITDA biznesu telewizyjnego zostanie praktycznie na niezmienionym poziomie rok do roku, czyli lekko powyżej 500 mln zł - zauważa Kosiarski.

Analityk DM BZ WBK dodaje, że historycznie TVN potrafił przy płaskich kosztach programmingu większość wzrostu przychodów przekładać na EBITDĘ, więc w najbliższym czasie należy spodziewać się utrzymania tej tendencji.

TVN na sprzedaż?

W połowie października Grupy ITI i Canal+ ogłosiły, że są zainteresowane sprzedażą kontrolnego pakiet akcji grupy TVN.

- Decyzja o sprzedaży pakietu ITI i Canal+ przyszła dość niespodziewanie - przyznaje Łukasz Kosiarski i w gronie potencjalnych nabywców wymienia Liberty Global oraz koncerny medialne Bertelsmann, Axel Springer i Time Warner.

Zarządy Grupy ITI i Grupy Canal+ potwierdziły, że w ostatnich miesiącach kontaktowali się z nimi strategiczni oraz finansowi inwestorzy wyrażający zainteresowanie przejęciem kontrolnego pakietu akcji grupy.

- Myślę, że do tej transakcji dojdzie. Tak bez powodu, bez zainteresowania drugiej strony ITI nie wyszedłby z taką propozycją na rynek - uważa Kosiarski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »