Prawo w konsultacji

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przedstawiła środowisku rynku kapitałowego wstępny projekt nowej ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Jest otwarta na jego opinie i uwagi. W ustawie znalazły się rozwiązania dotyczące klubów inwestora.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przedstawiła środowisku rynku kapitałowego wstępny projekt nowej ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Jest otwarta na jego opinie i uwagi. W ustawie znalazły się rozwiązania dotyczące klubów inwestora.

- Przedstawiamy państwu projekt nowej ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Jest to wciąż propozycja - liczymy na rzetelną analizę i uwagi na jej temat - powiedział Michał Stępniewski, rzecznik KPWiG, do przedstawicieli środowiska maklerskiego, zgromadzonych na konferencji "Jak zwiększyć efektywność i konkurencyjność polskiego rynku kapitałowego", zorganizowanej przez Izbę Domów Maklerskich i Komisję.

W projekcie znalazł się zapis regulujący działalność klubów inwestora. O uwzględnienie go w regulacjach starały się zarówno Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, jak i Fundacja Upowszechniania Akcjonariatu.

Reklama

Proponowane przepisy pozwalają osobom fizycznym zrzeszać się, na podstawie pisemnej umowy, w kluby inwestora. Upoważnia to je, na określonych zasadach, do inwestowania na wspólny rachunek. Główny cel klubów inwestora to zdobywanie wiedzy o mechanizmach rynku kapitałowego. Co ważne, bo do tej pory stało w naszym kraju na przeszkodzie do rozwoju wspólnot, kluby inwestora nie prowadzą działalności gospodarczej. Stawia to je na równi z inwestorami indywidualnymi, jeśli chodzi o przepisy podatkowe.

- To duży krok w kierunku rozpowszechnienia tej formy praktycznej edukacji na naszym rynku - powiedział Mirosława Gruca, prezes FUA, która w listopadzie ubiegłego roku złożyła na ręce Komisji swoją propozycję uregulowań dotyczących klubów inwestora w ustawie. - Cieszymy się, że nasze zdanie zostało wzięte pod uwagę. Propozycje FUA wskazywały natomiast na potrzebę określenia minimalnego zakresu uregulowań, które powinny się znaleźć w umowie spisywanej pomiędzy członkami klubu. Dotyczyły one na przykład zasad postępowania w przypadku wystąpienia dotychczasowego członka z klubu lub przystąpienia nowego. Miało to na celu stworzenie jednolitych podstaw współpracy klubów z różnymi domami maklerskimi i zapewnienie równych zasad bezpieczeństwa udziału w takim klubie - uważa prezes.

Znowelizowana ustawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi wejdzie w życie najprawdopodobniej z początkiem przyszłego roku.

Warunki działania klubów inwestora zawarte w projekcie ustawy:

- Od 3 do 20 członków inwestujących na wspólny rachunek

- Każda osoba ma możliwość uczestniczenia tylko w jednym klubie

- Maksymalna roczna inwestycja to 20 tys. zł

- Klub nie może zaciągać zobowiązań wyższych niż jego aktywa

- Klub ani jego członkowie nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy Prawo o działalności gospodarczej

W kwestiach nieuregulowanych ustawą jej projekt proponuje stosowanie przepisów Kodeksu Cywilnego

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: konsultacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »