Wielkie zmiany w Grupie PZU
Prezes Grupy PZU Paweł Surówka zrezygnował ze stanowiska, bez podania przyczyn - poinformowała w czwartek spółka. Rezygnację złożył również Roman Pałac z zarządu PZU Życie. Beata Kozłowska-Chyła będzie na razie pełnić obowiązki prezesa firmy.
Jak czytamy w komunikacie, Surówka był związany z Grupą PZU od czterech lat. Funkcję prezesa PZU pełnił przez trzy lata, wcześniej był prezesem PZU Życie i członkiem zarządu odpowiedzialnym za inwestycje.
"W czasie, gdy pełnił funkcję prezesa, zysk netto Grupy PZU podwoił się, wskaźnik ROE wzrósł o 40 proc., składka przypisana brutto - o 20 proc. Jednocześnie poziom zaangażowania pracowników zwiększył się z 35 do 51 proc., wyprzedzając o kilka punktów średnią dla wszystkich firm w Polsce" - podała spółka.
Jak zaznaczył, cytowany w komunikacie przewodniczący Rady Nadzorczej PZU Maciej Łopiński, Surówka jako prezes spółki był twórcą strategii "Nowe PZU - więcej niż ubezpieczenia". "Jej efektem są nie tylko rekordowe w giełdowej historii Grupy wyniki osiągnięte w zeszłym roku, ale i szereg innowacyjnych projektów" - wskazał.
W komunikacie czytamy, że w czasie, gdy Paweł Surówka był prezesem PZU, Grupa zaangażowała się także w międzynarodową promocję Polski i polskiej gospodarki, otwierając Dom Polski w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, uczestnicząc w utworzeniu wspólnego indeksu giełdowego państw Trójmorza i powołując Radę Biznesu państw Europy Środkowo-Wschodniej.
PZU poinformowało również, że rezygnację z funkcji członka zarządu PZU Życie złożył Roman Pałac, do niedawna prezes tej spółki. Wskazano, że pod jego kierownictwem, od 2017 roku, udział PZU Życie w rynku wzrósł z 34,9 do prawie 40 proc.
Kliknij i sprawdź notowania Grupy PZU
Zysk netto grupy PZU za 2019 r. wyniósł 3 mld 295 mln zł. Grupa za ub.r. osiągnęła 24,2 mld zł ze sprzedaży ubezpieczeń, zwrot na kapitale wyniósł 21,2 proc. W 2019 roku grupa PZU osiągnęła najlepsze wyniki w swojej giełdowej historii.
Rada nadzorcza PZU powołała Małgorzatę Kot w skład zarządu spółki ze skutkiem od 1 czerwca 2020 r. - poinformowała w piątek spółka.
"Rada Nadzorcza PZU podjęła uchwałę o powołaniu Małgorzaty Kot w skład Zarządu spółki ze skutkiem od 1 czerwca 2020 roku" - poinformowała w komunikacie w nocy z czwartku na piątek spółka.
Kot jest absolwentką Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie ubezpieczeń gospodarczych i w Szkole Głównej Handlowej - "Akademia Profesjonalnego Coacha".
W latach 2001-2012 zajmowała stanowiska menadżerskie w STU Ergo Hestia, PZU i HDI Asekuracja TU. Od 2012 roku związana z TUiR Allianz Polska.
PZU poinformowało też, że rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu Beaty Kozłowskiej-Chyły do zarządu PZU, powierzając jej pełnienie funkcji prezesa spółki pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Do czasu uzyskania zgody KNF rada powierzyła Kozłowskiej-Chyle pełnienie obowiązków prezesa PZU.
Beata Kozłowska-Chyła powołana została na funkcję prezesa PZU - poinformowała w nocy z czwartku na piątek spółka. Do czasu uzyskania zgody KNF, Kozłowska-Chyła będzie pełnić obowiązki prezesa PZU. Rada Nadzorcza PZU podjęła uchwałę o powołaniu Beaty Kozłowskej-Chyły w skład zarządu PZU powierzając jej pełnienie funkcji Prezesa Zarządu PZU pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Do czasu uzyskania zgody KNF będzie ona pełnić obowiązki prezesa spółki - podano w komunikacie. Wskazano, że Beata Kozłowska-Chyła jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Prawa Handlowego. Wykonuje zawód radcy prawnego, jest arbitrem rekomendowanym w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Nowa p.o. prezesa PZU pełniła funkcję członka Rady Nadzorczej PZU oraz dwukrotnie była członkiem zarządu PZU. Zasiadała również w zarządzie PZU Życie.
Obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej Grupy Lotos. Pracowała jako zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Licencyjnego w Urzędzie Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, pełniła funkcję prezesa Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego - czytamy. Jak poinformowała spółka, Beata Kozłowska-Chyła jest członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, członkiem Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP oraz członkiem zespołu Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministrze Aktywów Państwowych.
Zasiada również w Radzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i w Społecznej Radzie Sportu przy Minister Sportu. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa spółek, prawa papierów wartościowych oraz prawa ubezpieczeniowego, opublikowanych w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych, a także autorką artykułów popularyzatorskich - czytamy w komunikacie.