Reklama

Prezes KGHM: wybudujemy 6 małych reaktorów jądrowych

- Zamierzamy na potrzeby KGHM wybudować 6 małych reaktorów - zapowiada prezes KGHM Marcin Chludziński. Kierowany przez niego koncern i amerykańskie NuScale Power mają podpisać w poniedziałek porozumienie - w ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o mocy zainstalowanej ok. 1 GW. Pierwsza taka jednostka ma powstać w 2029 r., co pomoże Polsce uniknąć nawet 8 mln ton emisji CO2 rocznie.

W pierwszej kolejności konieczne będzie wskazanie potencjalnych miejsc, w których realizowane byłyby inwestycje. Konieczne jest też zaplanowanie projektów i oszacowanie kosztów.

KGHM i NuScale rozpoczęły współpracę we wrześniu 2021 r. Podpisano wówczas porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju i budowy zakładu NuScale VOYGR w Polsce. Nowa umowa to kolejny krok w kierunku komercjalizacji i rozwoju czystej, przystępnej cenowo energii w Polsce.

John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power, podkreśla, że technologia oferowana przez jego firmę odpowiada na wyzwanie, jakim jest szybkie zmniejszenie emisji na całym świecie. Z kolei Marcin Chludziński, prezes KGHM, zaznacza, że technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polską energetykę.

Reklama

Jak podano w komunikacie, jednostki NuScale VOYGR mogą zapewnić do 270 stałych miejsc pracy oraz dużo więcej na etapie budowy.

Jak zapewnia szef MAP Jacek Sasin, to potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie. - W poniedziałek zaczynam wizytę w USA. Ze względu na pewne ograniczenia nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, ale nie jest żadną tajemnicą, że małe reaktory atomowe będą jednym z tematów. Choć nie tylko. W rozmowach poruszać będziemy również inne kwestie związane ze współpracą gospodarczą - mówi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z BiznesAlert.pl.

Dodał, że to pierwsza od wielu miesięcy wizyta przedstawiciela polskiego rządu w Waszyngtonie na tak wysokim szczeblu. - W planie jest m.in. moje spotkanie z sekretarz energii USA Jennifer M. Granholm oraz dyrektor zarządzającą Międzynarodowym Funduszem Walutowym Kristaliną Gieorgiewą. Mówię o tym, by uświadomić, jak dużą wagę rząd przywiązuje do tego, by relacje polsko-amerykańskie były silne i dynamicznie rozwijały się na różnych płaszczyznach. Kluczowym elementem łączącym nasze państwa są stosunki gospodarcze i inwestycje - wskazał.

Pytany, jakie firmy z USA są gotowe inwestować w SMR w Polsce i jaki jest horyzont czasowy, Sasin przekazał, że "bardzo konkretny - przełom roku 2029 i 2030".

- KGHM i NuScale Power, amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR w Polsce. Energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją rozbudowy do 12, o mocy zainstalowanej około 1 GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie. Firma NuScale Power jest w trakcie opracowywania modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym - powiedział.

Jak dodał, "podejmując tę inwestycję KGHM ma oczywiście na myśli głównie zapewnienie stabilnego źródła energii na swoje potrzeby". - Wydobycie miedzi jest biznesem niezwykle energochłonnym a KGHM jest drugim co do wielkości odbiorca energii w Polsce. Nie jest jednak wykluczone, że inwestycja ta pozwoli również na komercyjną produkcje energii, by wesprzeć zielona transformację Polski i obniżyć koszty dla odbiorców - wskazał.

- Jestem przekonany, że wizyta w USA, którą rozpoczynam, przyniesie wymierne efekty - podkreślił.

W sierpniu 2020 r. SMR NuScale został zatwierdzony przez amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych, co było niezbędne, by przechodzić do etapu budowy i wdrażania tej technologii. Spółka jest w trakcie opracowywania kwestii związanych z łańcuchem dostaw, planowania dostaw do zakładów i realizacji innych prac zmierzających do uruchamiania i oddawania SMR-ów do użytku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »