Prezes NBP zginął, złoty bezpieczny

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginął prezes NBP Sławomir Skrzypek. Według ustawy o Narodowym Banku Polskim w momencie śmierci prezesa władzę przejmuje wiceprezes. Obecnie pierwszym wiceprezesem jest Piotr Wiesiołek, drugim Witold Koziński.

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginął prezes NBP Sławomir Skrzypek. Według ustawy o Narodowym Banku Polskim w momencie śmierci prezesa władzę przejmuje wiceprezes. Obecnie  pierwszym wiceprezesem jest Piotr Wiesiołek, drugim Witold Koziński.

Jednakże zastępcy prezesa nie przysługuje uprawnienie do zwoływania posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej, która jest odpowiedzialna za prowadzenie polityki monetarnej Polski. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że w piątek NBP na wniosek RPP przeprowadził interwencję na rynku walutowym mającą na celu osłabienie złotego.

Od dziś obowiązki prezydenta RP pełni marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, któremu przysługuje prawo i obowiązek wyznaczenia nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Prezydenckiego kandydata na stanowisko szefa NBP powołuje Sejm na sześcioletnią kadencję.

Reklama

Prezes Narodowego Banku Polskiego - Slawomir Skrzypek.

Urodził się w 1963 r. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magister nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dyplom MBA Uniwersytetu Wisconsin - La Crosse, z rozszerzonym programem w zakresie finansów. Ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie zarządzania aktywami i pasywami w polskim systemie bankowym oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Business Management Uniwersytetu Georgetown i Advanced Management Program, IESE University of Navarra.

Odbył praktyki w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, koncentrując się na pracach legislacyjnych z dziedziny bankowości i finansów oraz przy Misji Polskiej ONZ w Nowym Jorku.

W latach 1993-1997 był zatrudniony w NIK, gdzie zajmował się m.in. kontrolą finansową struktur administracji rządowej i samorządowej oraz sektora bankowego.

Jego doświadczenie obejmowało

różne obszary sektora finansowego. Od maja 2000 r. do czerwca 2001 r. wchodził w skład grupy doradców PZU Życie SA. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej PTE EPOKA SA. W latach 1997-2000 sprawował funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, nadzorując m.in. Departament Kapitałowy. Od 2001 r. zajmował się doradztwem finansowym. Był członkiem Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ SA. W tym samym roku pełnił funkcję delegowanego z Rady Nadzorczej członka Zarządu IX NFI im. E. Kwiatkowskiego. W latach 2001-2002 był członkiem Zarządu PKP SA.

W latach 2002-2005 był Zastępcą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiedzialnym m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski. Pełniąc tę funkcję, zainicjował współpracę władz Warszawy m.in. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Bankiem Rozwoju Rady Europy oraz czołowymi bankami zagranicznymi z całego świata.

Od grudnia 2005 r. był wiceprezesem Zarządu PKO BP SA, a od września 2006 r. dodatkowo pełnił obowiązki prezesa Zarządu PKO BP SA. Od maja 2006 r. sprawował funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP SA. Ponadto, w 2006 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Pocztowego SA. W dniu 10 stycznia 2007 r. został powołany przez Sejm RP na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Był żonaty i miał troje dzieci.

Kondolencje od prezesa Europejskiego Banku Centralnego

Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego jest zasmucony i wstrząśnięty katastrofą samolotu pod Smoleńskiem. "W˙imieniu Rady Ogólnej EBC składam najszczersze kondolencje rodzinom ofiar tego tragicznego wypadku" - napisał w oświadczeniu."Jestem zasmucony i wstrząśnięty wiadomością o katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w Rosji. W˙imieniu Rady Ogólnej EBC składam najszczersze kondolencje rodzinom ofiar tego tragicznego wypadku. Nasze myśli są w tej chwili z Polakami, którzy stracili dziś swojego Prezydenta, Pana Lecha Kaczyńskiego, oraz wielu wybitnych funkcjonariuszy publicznych narodu polskiego" - napisał.

Trichet wyraził też żal z powodu śmierci prezesa Narodowego Banku Polskiego. "Rada Ogólna EBC wyraża głęboki żal z powodu straty naszego wysoko cenionego kolegi, Sławomira Skrzypka, Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Będziemy pamiętali Sławomira jako dobrego przyjaciela i˙oddanego eksperta, który wnosił ważny wkład w prace Rady Ogólnej" - napisano w oświadczeniu.

mz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: EBC | zastępcy | złoty | prezes NBP | zginął | skrzypek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »