Reklama

​Prezes PGE GiEK: jesteśmy podstawą stabilności systemu energetycznego

- Należąca do Grupy PGE spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK), skupiająca aktywa węglowe o wartości ok. 30 mld zł, stanowi podstawę stabilności systemu energetycznego Polski - oceniła w czwartek w Rybniku prezes firmy Wioletta Czemiel-Grzybowska.

W rozmowie z dziennikarzami prezes zastrzegła, że doniesienia o tym, iż właśnie spółka PGE GiEK ma być bazą nowego podmiotu skupiającego elektrownie węglowe, są jak dotąd informacjami medialnymi i nie mają oparcia w konkretnych decyzjach.

- Z informacji powszechnie dostępnych wynika, że PGE GiEK ma wyznaczoną rolę jako ten, który będzie głównym aktywem w tej nowej spółce - powiedziała prezes, pytana przez dziennikarzy o możliwą rolę firmy w przyszłej strukturze polskiej energetyki.

Według niedawnych doniesień medialnych, na bazie PGE GiEK planowane jest stworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejęłaby elektrownie węglowe.

- Powołując się na informacje powszechnie dostępne, które zostały w ostatnim czasie zamieszczone na portalach energetycznych, można spodziewać się, że spółka, która będzie powstawała w najbliższych miesiącach, będzie spółką budowaną na bazie GiEK-u - czyli na bazie naszej spółki; my tworzymy podstawowe i główne aktywo - powiedziała prezes, zastrzegając, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

- Jesteśmy w przededniu; mówi się o tym, że na jesień będziemy mieli politykę energetyczną na najbliższe dziesięciolecia. To uwarunkuje czy też usytuuje także rolę aktywów węglowych w całym miksie energetycznym - wskazała Wioletta Czemiel-Grzybowska.

- To nie jest nasza decyzja. My jesteśmy spółką w ramach PGE, a PGE jest spółką Skarbu Państwa, która realizuje politykę energetyczną rządu - powiedziała prezes, przypominając, że decyzje w sprawie kształtu energetyki nie należą do szefów spółek, ale do władz.

Przypomniała, że PGE GiEK jest spółką, która w aktywach węglowych ma ok. 30 mld zł. - Jesteśmy tym aktywem, które - na dzień dzisiejszy i myślę, że także na przyszłe lata - stanowi podstawę stabilności systemu energetycznego Polski - podkreśliła prezes spółki. - Czekamy na rolę, jaką wyznaczy nam polska energetyka na przyszłość - dodała.

Wioletta Czemiel-Grzybowska podkreśliła, że wszystkie oddziały PGE GiEK od wielu lat przygotowywały się do tego, by sprostać wymogom narzuconym przez Unię Europejską, szczególnie w zakresie dostosowania się do konkluzji BAT, tj. korzystania z najlepszych dostępnych technologii.

- To kilkadziesiąt miliardów wydanych na inwestycje w ciągu ostatnich lat, ale także - na dzień dzisiejszy, w roku 2020 - mamy jeszcze ponad 14 mld zł w inwestycjach dostosowujących - powiedziała prezes, zapowiadając ukończenie tych rozpoczętych już inwestycji w latach przyszłych.

W ocenie szefowej PGE GiEK, już zrealizowane i trwające inwestycje, a także wchodzące w życie w przyszłym roku regulacje rynku mocy, dają szansę na - jak mówiła - "dalsze funkcjonowanie i realizację inwestycji dla całego sektora energetyki konwencjonalnej".

Wśród istotnych dla tego sektora uwarunkowań prezes wskazała przede wszystkim koszty związane z emisją CO2, które w tym roku - w skali spółki PGE GiEK - przekroczą 6 mld zł, wobec 1 mld 250 mln zł w roku 2016. - To pokazuje, ile pieniędzy musimy wygenerować z naszego majątku, by opłacić ten dodatkowy podatek - mówiła Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Podkreśliła, że nie czekając na nowy kształt krajowej polityki energetycznej, oddziały PGE GiEK podjęły w minionych latach wszelkie działania, umożliwiające funkcjonowanie w rygorystycznych warunkach wyznaczanych przez UE. W ocenie prezes, należy oczekiwać, że w latach przyszłych pojawią się kolejne unijne obostrzenia związane z działalnością górnictwa i energetyki konwencjonalnej.

Prezes nie chciała prognozować, czy przed końcem tego roku możliwe będzie uzyskanie koncesji na eksploatację złoża węgla brunatnego Złoczew. - Teraz jesteśmy w czasie oczekiwania na koncesję - przypomniała, wskazując, iż przygotowania do eksploatacji złoża w Bełchatowie trwały ok. 15 lat, zaś sprawa złoża Złoczew jest przygotowywana od ok. 12 lat.

Reklama

PGE

8,7200 0,2120 2,49% akt.: 28.07.2021, 10:43
  • Otwarcie 8,5060
  • Max 8,7200
  • Min 8,5060
  • Kurs odniesienia 8,5080
  • Suma wolumenu 791 620
  • Suma obrotów 6 816 553,1240
  • Widełki dolne 7,6560
  • Widełki górne 9,3560
Zobacz również: BEDZIN CEZ ENEA


Dowiedz się więcej na temat: PGE Polska Grupa Energetyczna SA | energetyka | górnictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »