Prezes PKN Orlen: Podpisaliśmy porozumienie ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia Energi SA
PKN Orlen podpisał w sobotę ze Skarbem Państwa porozumienie, dotyczące planowanego przejęcia spółki Energa SA - poinformował na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.
"Podpisaliśmy ważne porozumienie ze Skarbem Państwa, dotyczące planowanego przejęcia @EnergaSA. @PKN_ORLEN zadeklarował w nim kontynuację strategicznych inwestycji gdańskiej grupy i utrzymanie polityki zatrudnienia zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie jej spółek" - napisał prezes Obajtek.
Komisja Europejska poinformowała pierwszego kwietnia tego roku, że zatwierdziła przejęcie spółki Energa przez Orlen. Przekazała, że transakcja nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji.
Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce.
Orlen poinformował w ostatnią środę, że sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30 proc. produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z OZE, co stanowi najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów.
Płocka spółka poinformowała też, że konsolidacja spółek umożliwi również wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych Orlen przez Grupę Energa. W ten sposób ograniczone zostaną koszty operacyjne związane z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców.
W zawartym porozumieniu PKN Orlen zadeklarował, że po przejęciu kontroli nad Energą, jej strategiczne inwestycje nadal będą prowadzone. Porozumienie daje natomiast możliwość weryfikacji warunków ich kontynuacji, w szczególności może to dotyczyć budowy Elektrowni Ostrołęka C.
PKN Orlen zobowiązał się, że po przejęciu kontroli nad Energą, wykonane zostaną zobowiązania spółek z jej grupy, dotyczące m.in. utrzymania łącznej mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw ciepła przy wykorzystaniu funkcjonujących w grupie jednostek wytwórczych, a także prawidłowego działania i niezawodności sieci dystrybucyjnej Energa, zgodnie z zatwierdzanymi przez Prezesa URE planami rozwoju.
Porozumienie wejdzie w życie z dniem przeniesienia akcji Grupy Energa należących do Skarbu Państwa na Orlen. Koncern w wezwaniu na sprzedaż 100 proc. akcji gdańskiej grupy podwyższył ostatnio do 8,35 zł cenę za jedną jej akcję, która pierwotnie była ustalona na 7 zł. Wezwanie potrwa do 22 kwietnia 2020 r.
Wykres kursu PKN (online w dni powszednie w g. 9-17):
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze