Prezydent podpisał nowelę ustawy o obrocie instrumentami finansowymi
Zniesiony zostanie podział rynku na giełdowy i pozagiełdowy, które zostaną zastąpione rynkiem regulowanym, pojawi się też instytucja rachunku derywatów - przewiduje podpisana wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
"Celem, jaki realizuje ustawa, jest zniesienie podziału rynku regulowanego na rynek giełdowy i rynek pozagiełdowy oraz wprowadzenie do systemu prawnego instytucji rachunku derywatów" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.
Wyjaśniono, że zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, prowadzenie giełdy wymaga zezwolenia, które wydaje minister finansów na wniosek zainteresowanego, zaopiniowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nowela przewiduje, że zezwolenie na prowadzenie rynku regulowanego wydawać ma KNF na wniosek zainteresowanego podmiotu.
Zgodnie z komunikatem spółka prowadząca rynek giełdowy - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, oraz spółka prowadząca rynek pozagiełdowy - BondSpot, z mocy prawa staną się spółkami prowadzącymi dwa odrębne rynki regulowane. Przewidziano okresy przejściowe na dostosowanie działalności prowadzonej przez wymienione spółki do nowego stanu prawnego, w zakresie m.in. wysokości kapitału własnego spółki prowadzącej rynek, treści statutów oraz regulaminów rynków.
"Pozostałe zmiany dotyczące wprowadzenia jednolitego rynku regulowanego w miejsce dwóch dotychczasowych, sprowadzają się co do zasady do zastąpienia określeń +rynek giełdowy+ i +rynek pozagiełdowy+ określeniem +rynek regulowany+" - napisano.
Wskazano, że zmiany znoszące podział rynku na giełdowy i pozagiełdowy wejdą w życie z mocy prawa. Zgodnie z przepisem przejściowym, z dniem wejścia w życie ustawy, zezwolenie na prowadzenie giełdy oraz zezwolenie na prowadzenie rynku pozagiełdowego uważać się będzie za zezwolenia na prowadzenie rynku regulowanego.
Nowela przewiduje także zmiany dotyczące zasad ewidencji instrumentów pochodnych, "w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu oraz skutecznego nadzoru nad rynkiem terminowym". Były one konieczne ze względu na lukę prawną w zakresie rejestrowania instrumentów pochodnych.
Kancelaria Prezydenta RP wyjaśniła, że nowelizacja dodaje przepis, zgodnie z którym rachunkami derywatów są "rachunki, na których są zapisywane instrumenty pochodne dopuszczone do obrotu zorganizowanego, prowadzone wyłącznie przez domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, banki powiernicze, zagraniczne firmy inwestycyjne i zagraniczne osoby prawne prowadzące działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w formie oddziału - jeżeli oznaczenie tych rachunków pozwala na identyfikację osób, którym przysługują prawa z instrumentów pochodnych dopuszczonych do obrotu zorganizowanego".
Podmiot prowadzący rachunki derywatów ma dokonywać zapisów na rachunku derywatów i rachunku pieniężnym klienta po rozliczeniu transakcji przez właściwy podmiot rozliczający. Powinno to nastąpić najpóźniej do końca dnia, w którym nastąpiło to rozliczenie. Do rachunków derywatów stosować się będzie odpowiednio przepisy dotyczące rachunków papierów wartościowych.
Polecamy: PIT 2016