Reklama

Proekologiczna współpraca Energi z Kaliszem

Energa Wytwarzanie współpracuje z Kaliszem w celu ograniczenia emisji CO2. Podejmowane są przedsięwzięcia o charakterze proekologicznym w celu wykorzystania zmodernizowanej infrastruktury ciepłowniczej spółki w walce ze smogiem. Planowane są inwestycje mające na względzie dotrzymanie zaostrzonych norm ochrony środowiska. Spółka Grupy Energa podpisała z Prezydentem Kalisza list intencyjny dotyczący wykorzystania ciepła pochodzącego z wód geotermalnych na terenie miasta.

Władze Kalisza podjęły inicjatywę zbadania zasobów i możliwości eksploatacji wód geotermalnych na terenie miasta. List intencyjny w sprawie współpracy w celu wykorzystania ciepła pochodzącego z tych odnawialnych źródeł geotermalnych do ogrzewania miasta podpisali prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński oraz prezes Energa Wytwarzanie, Piotr Meler.

Ciepło z wód geotermalnych

Reklama

W Kaliszu mają być zbadane zasoby oraz możliwości eksploatacji wód geotermalnych znajdując się na terenie miasta. Niezbędne będzie wykonanie odwiertu poszukiwawczo - rozpoznawczego na terenie Elektrociepłowni Piwonice (należącej do Energi), który pozwoli na ocenę parametrów złoża. Do odjęcia decyzji o przydatności i ekonomiki eksploatacji złóż do celów ciepłowniczych konieczne jest bowiem określenie wydajności, temperatury, mineralizacji i składu chemicznego wód termalnych. Jeżeli temperatura wód geotermalnych znajdujących się na terenie Kalisza będzie miała ok. 60 °C, to zasadne stanie się wykorzystanie zasobów wód geotermalnych jako wsparcia produkcji energii cieplnej (ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej).

- Ciepło pozyskane ze złóż wód geotermalnych może trafić do lokalnych odbiorców przy wykorzystaniu infrastruktury ciepłowniczej Energi - powiedział Piotr Meler. - Energa kładzie bardzo duży nacisk na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, a Miasto Kalisz ma podobne do naszych priorytety, związane z ochroną środowiska. Wody geotermalne to rozwiązanie ekologiczne, które oznacza również oszczędności finansowe. Ich wykorzystanie to bardzo rozsądny kierunek. Wspieramy tego rodzaju przedsięwzięcia, w których nasza infrastruktura oraz doświadczenie mogą być pomocne. Cieszę się, że z dobrej współpracy z samorządem także w zakresie innowacyjnych projektów proekologicznych.

Po etapie rozpoznawczym nastąpi analiza całego przedsięwzięcia. Deklaracja Energa Wytwarzanie o potencjalnie możliwym zagospodarowaniu wydobytych ciepłych wód geotermalnych pozwoli miastu ubiegać się o dofinansowanie z NFOS na wykonanie otworu badawczego w wysokości kilkunastu milionów złotych.

- Grupa Energa jest bardzo otwarta na współpracę z miastem na wielu płaszczyznach - powiedział prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński podczas konferencji 15 lutego br. - Podpisany list intencyjny wpisuje się w nasze działania na rzecz ochrony środowiska.

Ciepło Prace geologiczne mają potrwać 17 miesięcy, ich rozpoczęcie jest uzależnione od pozyskania dofinansowania na przedsięwzięcia związane z realizacją odwiertu i zbadaniem złoża. Na ten cel możliwe jest uzyskanie dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mniej dymiących kominów

Jednym z założeń listu intencyjnego władz samorządowych Kalisza z Energą jest wspólna walka ze smogiem i przekroczeniami dopuszczalnych poziomów dla pyłów PM10 i PM 2,5 oraz ograniczenie niskiej emisji CO2 w celu poprawy stanu powietrza w Kaliszu, ze szczególnym uwzględnieniem historycznego centrum miasta, w którym - ze względu na ukształtowanie terenu - problem smogu jest najbardziej dotkliwy.

- Dzięki współpracy z kaliskim samorządem w centrum miasta przestają dymić kolejne kominy - powiedział Marek Bartczak, prezes Energa Ciepło Kaliskie. - W najbliższym tygodniach, na Głównym Rynku rozpoczniemy prace, związane z położeniem ciepłociągu. To umożliwi ogrzewanie niemal całej starówki. Stajemy się czymś w rodzaju centralnego ogrzewania dla starej substancji mieszkaniowej miasta. Niedawno oddaliśmy budynek przy ulicy Piskorzewskiej. To oznacza ponad dwadzieścia pieców mniej w centrum miasta. W dalszej kolejności są budynki przy Kościuszki i Złotej. Dzięki temu przestanie dymić kolejnych kilkadziesiąt kominów. MZBM, do którego należą te budynki to oczywiście nie nasz jedyny kontrahent. Zgłaszają się do nas kolejni zarządcy kamienic, a to dopiero początek procesu, dzięki któremu zmniejszone zostaną koszt produkcji ciepła i emisja pyłów.

W Kaliszu planowana jest budowa bloku biomasowego. Ciepło pozyskane z zasobów geotermalnych może być uzupełnieniem w zapewnieniu odbiorcom proekologicznej energii wykorzystywanej do ogrzewania.

* * *

Energa Wytwarzanie jako lider Linii Biznesowej Wytwarzania w Grupie Energa koordynuje działalność Grupy w ramach wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w konwencjonalnych źródłach wytwórczych, w tym kogeneracyjnych, świadczenia usług systemowych, przesyłu i dystrybucji ciepła.

Do produkcji energii wykorzystuje wodę, wiatr, biomasę, promieniowanie słoneczne, jak również węgiel kamienny. Posiada 46 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych, dwie farmy fotowoltaiczne (w tym największą w Polsce elektrownią PV o mocy 3,77 MW zlokalizowaną w Czernikowie), jedną elektrownię konwencjonalną (w Ostrołęce), cztery elektrociepłownie i dwie ciepłownie. Odbiorcom w Kaliszu i Ostrołęce dostarcza ciepło własnymi sieciami ciepłowniczymi.

Energa posiada największy wśród polskich grup energetycznych udział energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej.

W ramach Linii Biznesowej Wytwarzanie świadczone są również usługi modernizacyjno-serwisowe.

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »