Prosper odrabia straty

W piątek po raz kolejny zwyżkowały akcje Prospera. Od początku roku zyskały na wartości już ponad 40%. Zdaniem analityków, w ten sposób rynek reaguje na fakt, że nie sprawdził się czarny scenariusz utraty przez firmę płynności finansowej.

W piątek po raz kolejny zwyżkowały akcje Prospera. Od początku roku zyskały  na wartości już ponad 40%. Zdaniem analityków, w ten sposób rynek reaguje na fakt, że nie sprawdził się czarny scenariusz utraty przez firmę płynności finansowej.

Na piątkowej sesji akcje zajmującego się hurtową dystrybucją farmaceutyków Prospera zyskały 6%. Utrzymującej się od pewnego czasu zwyżce kursu towarzyszy też zwiększona aktywność inwestorów. O ile jeszcze pod koniec ubiegłego roku zdarzały się sesje, na których wolumen obrotu nie przekraczał 1 tys. papierów, to wczoraj wyniósł on 51,5 tys., a na początku minionego tygodnia sięgnął nawet niemal 85 tys.

Nadzieja na lepsze wyniki

Zwyżka walorów warszawskiej hurtowni farmaceutycznej jest odreagowaniem ubiegłorocznych zniżek (w 2002 r. spadły one z ponad 14 nawet do poniżej 5 zł). Był to efekt z jednej strony utraty udziałów w rynku przez spółkę, wywołanej między innymi przeprowadzką głównego magazynu, a z drugiej, pojawiających się na rynku plotek o możliwej utracie płynności finansowej przez spółkę. Czarny scenariusz jednak się nie sprawdził. Spółka opublikowała niedawno wyniki jednostkowe za IV kwartał, w którym jedną z ważniejszych informacji był fakt, że firma w ostatnich miesiącach roku zanotowała nie tylko dodatnie przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej, ale również zahamowała ogólny wypływ gotówki.

Reklama

Dodatkowo firmie udało się zwiększyć przychody oraz, jak deklaruje, poprawić ich strukturę. "W III kwartale udział sprzedaży do aptek osiągnął poziom około 70% przychodów, a w IV już 72,2%. Dzięki temu marża brutto na sprzedaży wzrosła z 8,7% do poziomu 9,3%" - czytamy w komentarzu firmy. Spółka nie podała na razie wyników skonsolidowanych (Citodat i Cefarm Częstochowa, firmy zależne, były w przeszłości jednym ze źródeł kłopotów), jednak rynek przyjął raport jednostkowy jako dobry sygnał na przyszłość.

Po zmniejszeniu obaw co do możliwości pojawienia się kłopotów finansowych, inwestorzy dostrzegli, że firma wyceniana jest na stosunkowo atrakcyjnym poziomie. Przy piątkowym kursie zamknięcia kapitalizacja spółki nieznacznie tylko przekracza 46 mln zł, wobec 7 mln zł zysku netto w roku ubiegłym.

Co z fuzją?

W ubiegłym roku nadzieje inwestorów na lepszą wycenę papierów Prospera wzbudziła też deklaracja Tadeusza Wesołowskiego, prezesa i głównego akcjonariusza, o gotowości podjęcia rozmów na temat fuzji z jednym z krajowych liderów branży (dwie czołowe pozycje zajmują Polska Grupa Farmaceutyczna i Farmacol).

- Nadal uważamy, że jest to najlepsza alternatywa dla dalszego rozwoju tej branży w naszym kraju, gdyż jej realizacja pozwoli przyspieszyć jej konsolidację oraz spowoduje szybsze wejście inwestorów zagranicznych. Jednak przełom roku nie był najlepszym okresem do finalizowania tego typu transakcji, ponieważ jest to zawsze czas pewnych podsumowań oraz przygotowań raportów rocznych. Dodatkowo nasi konkurenci skupiają uwagę na wewnętrznej restrukturyzacji po ostatnich przejęciach (Cefarmu Warszawa przez Farmacol i Cefarmu Kraków przez PGF). Nie działamy pod presją czasu. Wewnątrz spółki prowadzone są intensywne prace koncepcyjne, które mają służyć przygotowaniu do przyszłej konsolidacji z innym podmiotem - powiedział nam prezes Wesołowski. Dodał, że w 2003 r. Prosper ma dobre perspektywy rozwoju i w tym okresie zamierza skupić się na wdrożeniu programu służącego systematycznemu zwiększaniu udziałów rynkowych o 1% rocznie (tak aby w 2004 r. osiągnąć 12% udziału w rynku) oraz podniesieniu rentowności.

- Przykładem tych działań niech będzie choćby dokonane pod koniec ubiegłego roku połączenie dwóch centrów dystrybucji w województwie śląskim. Dzięki zamknięciu magazynu w Bielsku-Białej zaoszczędzimy blisko milion złotych w skali roku, przy utrzymaniu obecnych udziałów rynkowych spółki na tym terenie - wyjaśnił T. Wesołowski.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: czarny | "Fakt" | 'Fakt' | scenariusz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »