Przedstawiciel Kulczyka szefem rady Orlenu
Żadnej kandydatury na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Orlenu nie zgłosili dysponujący największym pakietem akcji Skarb Państwa i Nafta Polska. Fotel objął Jan Waga, przedstawiciel mniejszościowego akcjonariusza Kulczyk Holding (z podmiotami powiązanymi ma 6,5% akcji). Nie doszło do głosowania zmiany w statucie spółki, która zwiększa ryzyko wrogiego przejęcia Orlenu.
Jan Waga to zaufany człowiek Jana Kulczyka. Przez ostatnie dwa lata zasiadał w radzie nadzorczej płockiego koncernu, był wiceprzewodniczącym. Jest też wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Warty, przewodniczącym RN Centertela i PTE DOM. Zasiada również w innych spółkach, gdzie udziały ma Kulczyk Holding (Autostrady Wielkopolskie, Kompania Piwowarska, Skoda Auto Polska). - Mam duże doświadczenie w biznesie. Moja osoba na stanowisku przewodniczącego zagwarantuje zwiększenie stabilności tego organu. Przypominam, że rada podejmuje decyzje kolegialnie, wszyscy jej członkowie pracują w celu zwiększenia wartości spółki - powiedział PARKIETOWI J. Waga.
Dlaczego przewodniczącym rady nie został przedstawiciel akcjonariuszy większościowych? Jacek Walczykowski, wiceprezes Nafty Polskiej, powiedział, że nie jest w stanie łączyć pracy w Nafcie i jednocześnie w Orlenie. Dodał, że Skarb Państwa nie znalazł odpowiedniego kandydata na stanowisko przewodniczącego RN Orlenu. W samej NP pracuje ok. 70 osób. Zdaniem J. Walczykowskiego, żadna z nich się nie nadaje na to stanowisko.
Zmiany, zmiany, zmiany...
Na czwartkowym walnym z rady nadzorczej Orlenu odwołano Macieja Giereja, przewodniczącego RN (do niedawna prezesa Nafty Polskiej). Miejsca w radzie stracili też Edward Grzywa i Andrzej Kratiuk (obaj kojarzeni z Wiesławem Kaczmarkiem, byłym ministrem skarbu państwa) oraz Orest Nazaruk, wicedyrektor biura prywatyzacji i restrukturyzacji MSP. Interesy resortu skarbu na walnym reprezentował Maciej Kruk, dyrektor działu restrukturyzacji i pomocy publicznej MSP. Kilka dni wcześniej wszedł do rady nadzorczej Orlenu jako reprezentant Skarbu Państwa. W trakcie obrad poinformował, że Zbigniew Kaniewski, minister skarbu wyznaczył już nowego reprezentanta. Został nim Janusz Zieliński z Politechniki Warszawskiej (filia w Płocku).
W radzie Orlenu pojawili się też Andrzej Studziński, powołany na wniosek MSP, Marian Czakański (dotychczasowy prezes ING), Jacek Walczykowski (NP) i Andrzej Wieczorkiewicz (PZU Życie).
Statut zmieniony częściowo
Jednym z punktów głosowania na czwartkowym walnym były zmiany w statucie. A dokładniej jedna z nich: dotycząca zmiany progu liczby akcji, z których można wykonywać głosy na WZA. Teraz mając nawet powyżej 10% walorów, można głosować tylko z 10%. Po zmianie akcjonariusz mógłby głosować z całego pakietu. Zmiana taka wynika z konieczności dostosowania do kodeksu spółek handlowych. Lecz jednocześnie zwiększyłaby zagrożenie wrogiego przejęcia kontroli nad koncernem. Ostatecznie akcjonariusze nie głosowali nad tą zmianą statutu.
Jan Waga: fuzja z MOL tak, ale nie w kwietniu
Po walnym odbyła się konferencja prasowa, na której nowy przewodniczący rady powiedział, że opowiada się za konsolidacją regionalną firm paliwowych z udziałem Orlenu. Jego zdaniem, dalszy rozwój spółki w Polsce jest już ograniczony m.in. ze względu na rosnącą konkurencję, głównie z Litwy. Zdaniem J. Wagi, fuzja z MOL jest dobrym pomysłem, ale jej przeprowadzenie nie będzie możliwe w ciągu 1-3 miesięcy. Zbigniew Wróbel, prezes Orlenu, zasugerował, że może zostać przedłużony list intencyjny z MOL w sprawie fuzji, który obowiązuje do końca kwietnia.
Po walnym zgromadzeniu niespodziewanie zebrała się rada nadzorcza. Z naszych informacji wynika, że nie był rozpatrywany wniosek o rozszerzenie składu zarządu. Wiceprzewodniczącym rady został Jacek Walczykowski.