Puławy złożyły ofertę na kupno Fosforów od Ciechu
Zakłady Azotowe Puławy złożyły wiążącą ofertę kupna Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Fosfory" od Ciechu. Wkrótce mogą wpłynąć kolejne oferty - poinformowały spółki we wtorkowych komunikatach.
Chodzi o kupno 51.855 udziałów Fosforów, stanowiących 89,46 proc. kapitału zakładowego tej spółki.
"Zawarcie umowy nabycia udziałów jest uzależnione m. in. od uzgodnienia wszystkich jej elementów będących przedmiotem negocjacji. W przypadku uzgodnienia takiej umowy zarząd przedłoży walnemu zgromadzeniu stosowny wniosek o wyrażenie zgody na nabycie tychże udziałów" - napisano w komunikacie.
Z kolei Ciech poinformował w komunikacie, że w najbliższym czasie spodziewa się wpłynięcia kolejnych ofert kupna Fosforów.
"Śledzimy dokonujące się obecnie przemiany w polskiej branży chemicznej i jako lider sektora bierzemy w tych procesach aktywny udział. Zamierzamy jak najlepiej wykorzystać pojawiające się możliwości akwizycyjne, mając na uwadze finalne korzyści dla spółki oraz naszych akcjonariuszy. Decyzja o złożeniu oferty bezpośrednio wynika z naszej strategii zakładającej zwiększenie skali działania poprzez wykorzystanie fuzji i przejęć" - poinformował cytowany w prasowym komunikacie prezes Puław Paweł Jarczewski.
Zenon Pokojski, członek zarządu Puław, dodał w przesłanym komunikacie, że Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych są spółką, która, w ocenie Puław, pozwoli Puławom zdyskontować ważne obszary synergii logistycznych, dystrybucyjnych i produkcyjnych.
"Udana akwizycja pozwoli nam bardziej efektywnie zarządzać dystrybucją produktów, zarazem poszerzając ich asortyment" - powiedział Pokojski.
Puławy poinformowały, że w przypadku akceptacji oferty przez Ciech, strony przystąpią do uzgodnienia wszystkich elementów umowy nabycia udziałów.
Zainteresowanie przejęciem Fosforów wyraziły też wcześniej tarnowskie Azoty, jednak jeszcze nie zdecydowały się na złożenie oferty ostatecznej.
Według wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza 4 do 5 ofert może jeszcze otrzymać Ciech na kupno gdańskich Fosforów. Na razie oficjalnie zainteresowanie przejęciem wyraziły Puławy i Tarnów.
- Są jeszcze inne podmioty które badają Fosfory, czyli będą jeszcze kolejne oferty. Jest jeszcze kilka podmiotów, chyba 4-5 - powiedział w środę PAP Leszkiewicz.
Wiceminister nie chciał skomentował złożenia oferty na fosfory przez Zakłady Azotowe Puławy.
- Nie ma co dzisiaj komentować, bo ta oferta może nie być wybrana - powiedział Leszkiewicz.