Reklama

PZU: Repolonizacja Pekao i co dalej?

W opublikowanym niedawno przez Interię sondażu TNS zdecydowana większość Polaków opowiedziała się za zwiększaniem udziału polskiego kapitału w sektorze bankowym.Stało się. Jesteśmy świadkami przejęcia, niespotykanego dotychczas w historii Polski. Włoski Unicredit sprzedaje swoje udziały w banku Pekao (oraz firmach zarządzających aktywami) na rzecz PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju za ponad 10 mld zł.

Dopięto tym samym transakcję, która zwiększa udział krajowych inwestorów w sektorze bankowym do ponad 50 proc. Ogłoszona umowa wpisuje się w realizację wyborczych obietnic obecnie rządzących, projekt ma poparcie i w Kancelarii Premiera, i w Kancelarii Prezydenta. Taki był plan PiS, który realizuje się za pośrednictwem ubezpieczyciela z 34-proc. udziałem Skarbu Państwa. Zresztą od lat PZU i jego poprzedni prezes czaił się na wydanie wolnych miliardów, tak aby rozwijać się także w pokrewnej branży. Pierwszym krokiem był zakup Alior Banku.

Reklama

Zaraz po tym jak korki od szampana już wystrzelą, trzeba zadać kilka pytań, które rodzą się przy okazji realizacji - ponad 10-miliardowej - transakcji.

Jak będą ustawione dwa banki należące do PZU, jak będzie wyglądała konkurencja między nimi, jakie będą ich priorytety? Gdzie wreszcie szukać efektów synergii? Wśród bankowców można usłyszeć też pytanie o konieczne nakłady na innowacje i inwestycje w Pekao, który do tej pory znany był m.in. z żelaznego pilnowania kosztów przez prezesa Luigiego Lovaglio.

Ciekawe też jak zachowają się akcje Pekao i czy dotknie je tzw. premia za ryzyko polityczne, jak to jest np. w przypadku PKO BP w zestawieniu z akcjami banków bez państwowego udziałowca. Pytanie też jakie będzie podejście nowych właścicieli do kadry zarządzającej w drugim największym banku nad Wisłą? Wreszcie, co zmieni się z punktu widzenia klientów Pekao? Jak ograniczyć ryzyko polityczne związane ze zwiększaniem udziałów akcjonariuszy powiązanych ze Skarbem Państwa w biznesie i utrzymać wyłącznie biznesowe podejście do zarządzania?

Pierwszy krok w repolonizacji, czyli udomowieniu został zrobiony. Dla pełnego sukcesu kluczowe będą jednak kolejne, choć mniej spektakularne.

Paweł Czuryło

Sprawdź bieżące notowania PZU i Pekao na stronach BIZNES INTERIA.PL

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »