Raczej bez wezwania

Jacek Socha, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zapowiada interwencję, jeżeli akcjonariusze Mostostalu Warszawa nie dojdą do porozumienia. Nie wyklucza także zajęcia się sprawą Morlin i Wawelu.

Jacek Socha, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zapowiada interwencję, jeżeli akcjonariusze Mostostalu Warszawa nie dojdą do porozumienia. Nie wyklucza także zajęcia się sprawą Morlin i Wawelu.

Dotychczas większość pytanych przez nas analityków zajmujących się budowlanymi spółkami giełdowymi uważała, że w najbliższym czasie inwestorzy mogą spodziewać się odkupienia od Elektrimu 28,4-proc. udziału w Mostostalu Warszawa przez hiszpańską Accionę, co wiązałoby się z ogłoszeniem wezwania po cenie minimalnej wynoszącej 14 zł. Jednak ostatnie informacje dochodzące ze spółki oddalają te szanse.

Hiszpanie po raz kolejny zapewnili, że nie zamierzają w tym roku zwiększać posiadanego udziału w warszawskiej spółce. Nie wykluczają natomiast możliwości odkupienia akcji od Elektrimu po tym terminie. Ponadto Hiszpanie deklarują chęć pomocy w znalezieniu nabywcy na akcje Elektrimu. Zdaniem Arkadiusza Chojnackiego, analityka COK BH najbardziej prawdopodobne jest obecnie odkupienie akcji od Elektrimu przez pośrednika, który z kolei w przyszłości sprzedałby je Hiszpanom.

Reklama

Dopiero wtedy (być może za rak lub dłużej) można by było oczekiwać ogłoszenia przez Accionę wezwania do sprzedaży akcji Mostostalu Warszawa. Jednak zgodnie z ustawą o publicznym obrocie papierami wartościowymi, po upływie roku od ostatniego wezwania hiszpański koncern może ustalić cenę drugiego wezwania na poziomie niższym niż 14 zł (cena ostatniego wezwania).

Cena ta musiałaby być jedynie wyższa od średniej z ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających wezwanie.

Jacek Socha, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd podczas dyskusji internetowej na stronach ?Parkietu? poinformował, że rozważa możliwość wystąpienia w roli prokuratora w celu rozwiązania konfliktu w Mostostalu Warszawa, jeżeli nie dojdzie do załagodzenia sporu pomiędzy akcjonariuszami.

Zdaniem przewodniczącego również w sytuacji Wawelu zachodzi podejrzenie o złamanie ustawy. Także w tym przypadku Komisja podejmie działania wyjaśniające. Niemiecka firma Gustav F.W. Hamester GmbH&Co nabyła pakiet akcji dający prawo do wykonywania 22,09 proc. głosów na WZA, w wyniku przejęcia dwóch spółek, będących akcjonariuszami Wawelu (Marat - 8,87 proc. głosów na WZA i DOT Sp. z o.o.- 13,22 proc. głosów na WZA). Jacek Socha zapowiedział także interwencję w przypadku Morlin.

Campoforio deklarował wcześniej, że odsprzeda nadwyżkę ponad 75 proc. akcji i nie wycofa spółki z GPW. Tymczasem inwestor ogłosił wezwanie właśnie wcelu wycofania spółki z obrotu.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: wezwanie | Warszawa | wezwania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »