Ranking funduszy TFI
Sierpniowy ranking funduszy inwestycyjnych działających na polskim rynku i prowadzących niezmienną politykę inwestycyjną objął 107 funduszy w perspektywie długoterminowej (36-miesięcznej) oraz 156 w perspektywie krótkoterminowej (12-miesięcznej). W zestawieniu nie zadebiutował żaden nowy fundusz.
W rankingu funduszy bezpiecznych sklasyfikowaliśmy 22 fundusze polskich papierów dłużnych (PDP) w perspektywie 36-miesięcznej i 27 w 12-miesięcznej. W rankingu papierów dłużnych eurowych oraz dolarowych sklasyfikowaliśmy po 6 funduszy w perspektywie 3-letniej i po 7 w rocznej. W przypadku produktów rynku pieniężnego ocenie poddaliśmy 19 funduszy w perspektywie długoterminowej i 25 w krótkoterminowej.
W grupie polskich papierów dłużnych najwyższe noty 5a w perspektywie długoterminowej otrzymały fundusze: AIG FIO Obligacji, Pioneer Obligacji Plus, Arka BZ WBK Obligacji FIO oraz ING SFIO Obligacji 2. W dwóch przypadkach, fundusze zostały ocenione na 5a również w perspektywie 12-miesięcznej. Pierwszy z nich - AIG FIO Obligacji wykazał się w sierpniu najlepszą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu funduszu do ryzyka, która ukształtowała się na świetnym poziomie +1,8. Już wskaźnik przyjmujący wartości powyżej 1,0 jest wyjątkowo dobry, od 0,75 do 1,0 - bardzo dobry, a od 0,5 do 0,75 - dobry. Fundusz ten otrzymuje najwyższe oceny w perspektywie długoterminowej od 3 miesięcy, czyli od momentu debiutu w tym zestawieniu. W perspektywie 12-miesięcznej również jest najwyżej oceniany (na 5a), a od początku klasyfikacji, czyli od połowy 2005 r. nota nie spadała poniżej 4a. W sierpniu zarządzający funduszem wypracował drugi wynik w grupie (+0,3% wobec średniej na poziomie +0,01%), natomiast w horyzoncie 3-letnim posiadacze jednostek tego funduszu zarobili +23,8%, o 7 pkt proc. powyżej średniej (pierwszy wynik w grupie).
Drugi wynik w tym okresie wypracował zarządzający funduszem Arka BZ WBK Obligacji FIO (+23,7%), który od 4 miesięcy utrzymuje najwyższe oceny 5a w obu horyzontach czasowych. Wskaźnik Information Ratio dla tego funduszu kształtuje się na poziomie +1,1.
Pozostałe dwa fundusze, w horyzoncie 12-miesięcznym otrzymały niższe noty: Pioneer Obligacji Plus - 4a (drugi miesiąc z rzędu, wcześniej przez wiele miesięcy 5a), natomiast ING SFIO Obligacji 2 - 3a. W przypadku tego funduszu, oceny w okresie rocznym w ostatnich miesiącach często przyjmowały wartości 4a czy 3a, dlatego można się spodziewać, że i nota 36-miesięczna nie będzie stale na poziomie 5a (choćby w lipcu br. jednorazowo spadła do 4a). W okresie 3-letnim stopa zwrotu tego funduszu wyniosła +21,1% (trzeci wynik w grupie PDP), natomiast w okresach krótszych, w porównaniu do innych funduszy wyniki są już słabsze: w okresie 12-miesięcznym dziesiąty wynik (+4,0%), a w miesięcznym - dwudziesty siódmy (-0,2%) w grupie PDP.
Najwyższą notę w horyzoncie 12-miesięcznym otrzymały jeszcze 2 fundusze: SKARBIEC FIO Subfundusz Dłużnych Papierów Wartościowych Skarbiec-Depozytowy oraz KBC Portfel VIP Subfundusz Obligacyjny SFIO. Pierwszy z nich konsekwentnie od kilku miesięcy poprawia swoje oceny. Najwyższą notę w horyzoncie 12-miesięcznym otrzymuje od 3 miesięcy, podczas gdy niemal rok temu był oceniany w granicach 1a-2a. Fundusz ten zawdzięcza tak dobre oceny coraz lepszej relacji oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka, która w sierpniu wyniosła +0,8. Zarządzający tym funduszem wypracowali najwyższą stopę zwrotu w grupie PDP w ciągu ostatnich 12 miesięcy +7,0%, natomiast w horyzoncie 3-letnim - piąty wynik (+20,9%).
W rankingu papierów dłużnych eurowych najwyższe noty w obu horyzontach (5a), nieprzerwanie od kilku miesięcy, otrzymuje fundusz Arka BZ WBK Obligacji Europejskich FIO. Fundusz ten w ciągu ostatnich 12 miesięcy jako jedyny w grupie PDE osiągnął dodatni wynik wyrażony w PLN (+0,2% wobec średniej -2,3%). Również w okresie 3-letnim wypracował najlepszy, choć ujemny, wynik w grupie -5,8% wobec średniej na poziomie -11% (w PLN). Z pozostałych funduszy warto jeszcze wspomnieć o coraz słabszych notach krótkoterminowych otrzymywanych przez DWS Polska SFIO Euroobligacji (2a w sierpniu wobec 5a w kwietniu tego roku), przy ocenie 4a w horyzoncie 3-letnim. W rankingu papierów dłużnych dolarowych najwyższą notę w horyzoncie 3-letnim otrzymał Legg Mason Obligacji Dolarowych FIZ (wycena w PLN), który wypracował najwyższy wynik w sierpniu (+2,8% wobec średniej +1,9%). W horyzoncie 12-miesięcznym najwyżej został przez nas oceniony UniFundusze FIO subfundusz UniDolar Obligacje. W przypadku obu funduszy, ich oceny cechują się dużą zmiennością.
W pozostałej części zestawienia, warto jeszcze zwrócić uwagę na pogarszające się oceny wszystkich funduszy zagranicznych papierów dłużnych z oferty Pioneer Pekao TFI. Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO, który przez wiele miesięcy był liderem rankingu z najwyższymi notami w obu horyzontach, w sierpniu odnotował spadek ocen do 4a w zestawieniu rocznym oraz do 3a w 3-letnim. Dwa pozostałe fundusze: Pioneer Obligacji Dolarowych FIO, a także Pioneer Obligacji Europejskich Plus FIO zajęły ostatnie pozycje w sierpniowych rankingach, z najniższymi notami 1a w obu horyzontach czasowych. W przypadku obu funduszy, od kilku miesięcy pogarsza się relacja oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka przyjmując wartości ujemne.
W przypadku funduszy pieniężnych i gotówkowych pozycję liderów zachowały fundusze: KBC Gamma SFIO, UniWibid SFIO oraz CitiPłynnościowy SFIO, które od wielu miesięcy otrzymują najwyższe noty 5a w horyzoncie 12- i 36-miesięcznym. Wszystkie 3 fundusze charakteryzują się wyjątkowo dobrą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu funduszu do ryzyka, która przyjmuje wartości grubo powyżej +2, a w przypadku lidera - KBC Gamma SFIO, nawet powyżej +3. Wysokim poziomem wskaźnika Information Ratio charakteryzuje się również fundusz Idea Premium SFIO, który od 3 miesięcy oceniany jest na 4a w obu horyzontach czasowych. Cztery wymienione fundusze wypracowały najwyższe stopy zwrotu w okresie trzyletnim, między +15 a +16%, podczas gdy średnia dla grupy RPP wyniosła +13,2%. W rankingu 12-miesięcznym jeszcze jeden fundusz otrzymał najwyższą notę 5a - DWS Polska FIO Płynna Lokata Plus.
Spośród funduszy, które funkcjonują zbyt krótko, aby otrzymać ocenę w rankingu długoterminowym, najlepiej wypadły KBC Portfel Pieniężny oraz AIG FIO Pieniężny, które zostały ocenione przez nas na 4a. W tej grupie funduszy warto zwrócić uwagę na sytuację funduszu PZU FIO Gotówkowy, który od kilku miesięcy otrzymuje coraz niższe noty, które spadły z 4a rok temu do 2a w sierpniu.