Ranking ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych
W kolejnym rankingu ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, opartym na stopach zwrotu z końca grudnia 2006 roku, sklasyfikowaliśmy 337 produktów. Ponad 1/3 z nich otrzymała ocenę w długim, czyli trzyletnim horyzoncie czasu, a historia 217 funduszy wystarczyła aby dokonać ich oceny z perspektywy 12 miesięcy.
Podstawą do tworzonych przez nas rankingów jest bodaj najpopularniejszy obecnie wskaźnik służący ocenie efektywności zarządzania w instytucjach wspólnego inwestowania, łączący w sobie element zysku i ryzyka, czyli Information Ratio. Jego konstrukcja opiera się na ocenie tego, czy i w jakim stopniu poziom podejmowanego przez zarządzającego ryzyka jest rekompensowany wyższym zyskiem. Wskaźnik powstaje jako proporcja oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do odchylenia standardowego tychże dodatkowych stóp zwrotu. Dodatkowa stopa zwrotu to różnica pomiędzy stopą zwrotu funduszu i stopą zwrotu benchmarku, opisującego zachowanie jednorodnej pod względem prowadzonej polityki inwestycyjnej grupy funduszy. Oczekiwana dodatkowa stopa zwrotu powstaje w oparciu o historyczne wyniki.
Wśród funduszy akcyjnych liderem zestawienia długoterminowego pozostają unit-linked oparte o UniKorona Akcje dostępne w Aegon i Skandia oraz CU Dynamiczny UFK. Uwagę zwracają również produkty związane z funduszem Legg Mason Akcji, które wyraźnie poprawiły swoją pozycję w rankingu długoterminowym i wydaje się, że najwyższa nota (5a) w horyzoncie 36 miesięcy to w ich przypadku wyłącznie kwestia czasu. Tym bardziej, że żaden z produktów uzyskujących w długiej perspektywie najwyższą ocenę nie potwierdza wysokiej noty analogiczną pozycją w krótkim horyzoncie czasu. W horyzoncie krótkoterminowym, poza produktami opartymi na funduszu Legg Mason Akcji korzystne oceny uzyskują również Amplico - AIG Fundusz Akcji UFK oraz fundusze powiązane z Arką Akcji. Produktami z grupy AKP, które nadal prezentują niekorzystny stosunek zysku do ryzyka z perspektywy 36 miesięcy, wciąż pozostają PZU Mocna Przyszłość Akcji UFK, Concordia Akcji UFK oraz dostępny w ramach programu ubezpieczeniowo-inwestycyjnego Prosperita, dostępnego w placówkach Pekao S.A. fundusz Allianz - Pioneer Strategia Aktywna UFK. W krótszym horyzoncie relacja ta wygląda niekorzystnie również w funduszach Polisa Agresywny UFK, Nordea - Portfel Agresywny UFK oraz dwóch unit-lined opartych o fundusz inwestycyjny PKO/CS Akcji.
Wśród produktów inwestujących bezpośrednio lub pośrednio na zagranicznych rynkach akcji, najlepszą relację zysku do ryzyka oferuje fundusz Nordea Europejskich Akcji Plus UFK, który w krótkoterminowym rankingu od wielu miesięcy uzyskuje najwyższą ocenę. Najniższą notę tej grupie po raz kolejny uzyskują fundusze AEGON - Pioneer Akcji Amerykańskich UFK oraz Skandia - Pioneer Akcji Amerykańskich UFK. Pierwszy długoterminowy ranking funduszy akcji zagranicznych będziemy mogli przygotować po opublikowaniu prze fundusze lipcowych stóp zwrotu. Dopiero wtedy wystarczająca liczba produktów będzie miała historię dłuższą niż 3 lata.
W dalszej części materiału prezentujemy szczegółowe dane dotyczące ocen, jakie uzyskały poszczególne fundusze z wszystkich grup w krótko- i długoterminowych horyzontach.
Tomasz Publicewicz