Rekord na portfelach akcyjnych
Według naszych szacunków wartość akcji zgromadzonych w portfelach funduszy z grup AKP, MIP i SWP wzrosła w końcu lutego o +8,7% do poziomu 6,2 mld PLN ustanawiając nowy, historyczny rekord.
Do 17,6% wzrósł udział tej kategorii lokat w łącznych aktywach funduszy, a jej udział w środkach zarządzanych przez fundusze AKP, MIP i SWP spadł do 45,4%. Kolejny dynamiczny wzrost wartości akcji w portfelach doprowadził do dalszego wzrostu udziału funduszy inwestycyjnych w kapitalizacji GPW. Szacujemy, że w końcu marca wyniósł on 3,3% i był to oczywiście najwyższy rezultat w historii polskiego rynku powierników. W marcu najszybciej, bo o +16% rosła wartość akcji w portfelach funduszy polskich akcji (AKP), przekraczając w końcu miesiąca 2,5 mld PLN. O blisko 5% spadła wartość akcji znajdujących się w portfelach funduszy stabilnego wzrostu (SWP) i był to pierwszy spadek od kwietnia ubiegłego roku. Według naszych szacunków zarządzający funduszami SWP zredukowali swoje zaangażowanie w akcje w największym stopniu (z 28% do 25%).
Marcowemu spadkowi alokacji środków w akcje polskich spółek w dalszym ciągu towarzyszył popyt ze strony zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Oznacza to, że spadek zaangażowania nie jest konsekwencją wyprzedaży akcji z portfeli, lecz jest wynikiem powstrzymywania się od nowych zakupów. Rezultat tego podejścia widać w marcowej dekompozycji zmiany zaangażowania. www.analizy.pl Inwestycje funduszy inwestycyjnych na rynku akcji 29-04-2004 Wynika z niej, że saldo nowych inwestycji na rynku akcji w marcu było 10 miesiąc z rzędu dodatnie i wyniosło prawie 175 mln PLN. To co prawda blisko dwukrotnie więcej niż w lutym, ale jednocześnie wartość ta stanowi zaledwie połowę tego, co średnio "rzucali" na rynek zarządzający z funduszy inwestycyjnych, w okresie drugiego półrocza ubiegłego roku. Według naszych danych, główną przyczyną spadku popytu jest coraz większa ostrożność zarządzających funduszami stabilnego wzrostu. Szacujemy, że ze strony tej grupy, po raz drugi z rzędu, pojawiła się podaż, która tym razem wyniosła ponad 170 mln PLN. Stabilny napływ środków do funduszy inwestujących w akcje wraz z wypracowanymi na inwestycjach zyskami wpływają na wzrost aktywów funduszy AKP, MIP i SWP. To z kolei prowadzi do wzrostu granic dopuszczalnego zaangażowania w akcje, wynikającego z deklarowanej polityki inwestycyjnej. Według naszych szacunków, w marcu granice te przebiegały 3,7-8,1 mld PLN, co oznacza kolejny wzrost - tym razem o około 15%. Niestety po raz drugi z rzędu zarządzający nie wykorzystali możliwości wynikających z ram polityki inwestycyjnej. Czy drugi z rzędu spadek alokacji w akcje jest wyrazem obaw o trwałość dobrej koniunktury giełdowej?