Rentgen NewConnect - kurs "na południe"
Okres wakacji dla alternatywnego systemu obrotu był czasem przejścia z trendu spadkowego do konsolidacji. NCIndex od marca bieżącego roku pozostawał w trendzie spadkowym, ale w najbliższym czasie może dojść do jego testowania. Przez sierpień indeks oscylował pomiędzy wartościami 53 a 57 punktów.
Miesiąc sierpień okazał się być nienajlepszym okresem dla NCIndex. Stopa zwrotu wspomnianego indeksu przyjęła wartość ujemną i ukształtowała się na poziomie -0,18 proc., natomiast wartość obrotów sięgnęła 239 mln zł, co stanowi 14 proc. obrotów akcjami od początku 2010 roku. Jak obrazuje wykres 1, wartość NCIndex w stosunku do marca br. znacząco spadła i w ostatnim okresie przyjmowała trend spadkowy, jednak powoli można się spodziewać powolnego odbicia w górę. Analizując rynek NewConnect pod względem zyskowności, można powiedzieć, że spółką, która pozwoliła w sierpniu zarobić najwięcej była Nicolas Games.
Zwrot z inwestycji w jej akcje w analizowanym okresie wyniósł 125 proc. Z kolei spółką, której kurs najbardziej zanurkował była Atlantis Energy z wskaźnikiem zwrotu wynoszącym -60,38 proc. W omawianym miesiącu, na alternatywnym rynku wzrost odnotowało 50 spółek, 8 pozostało na pozycji bez zmian, natomiast walory 78 spółek charakteryzowały się trendem spadkowym.
Zdecydowanie najlepiej na rynku alternatywnym radził sobie w sierpniu sektor usług finansowych. Od ostatnich trzech miesięcy indeks dla tego sektora wykazywał trend wzrostowy, osiągając pod koniec sierpnia najwyższy przyrost wartość od czerwca, tj. prawie 35,5 proc. (wykres 2). W porównaniu z głównym indeksem giełdowym NC, sektor usług finansowych bardzo dobrze sobie radzi i daleko mu do trendów spadkowych NCIndex, jego roczna kapitalizacja wynosi 319,41 proc.
Wykres 2. Przyrost wartości indeksu NC sektora usług finansowych w stosunku do NCIndex w okresie czerwiec - sierpień 2010 r.
Na wszystkich warszawskich parkietach cały czas mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością w zakresie debiutów. W sierpniu na rynek NewConnect weszło kolejnych 9 spółek: FON Ecology, Novainvest, Geoinvent, Mabion, Intercapital Property Development ADSIC, Calesco, Aqua, Telemedycyna Polska, Eskimos. Obecna liczba wszystkich debiutów w 2010 r. wzrosła do 52.
Kolejnym, ważnym wydarzeniem, jakie miało miejsca na polskim ASO, było ogłoszenie przez GPW wprowadzenia 20 września 2010 r. nowego indeksu - NC Life Science. Indeks ten ma za zadanie grupować spółki z sektora medycyny i biotechnologii. Jest to ruch, którego chyba wszyscy oczekiwali. W końcu rynek NewConnect jest tym, który ma dawać szansę rozwoju nowoczesnym i innowacyjnym projektom.
Rynek NewConnect rozwija się dynamicznie poprzez kolejne debiuty i promocje w regionie. Jednak z punktu widzenia inwestorów, nie zachęca to do lokowania na nim pieniędzy, ponieważ na rynku wciąż panuje "niedźwiedzia" atmosfera.
Igor Perechuda