Resort finansów planuje nowości na rynku kapitałowym. Pomoże to polskiej giełdzie?

Zmiany dotyczące ETF-ów, rozwój zielonych obligacji, jednolita licencja bankowa - to tylko niektóre ze zmian, które Ministerstwo Finansów chce wprowadzić na polskim rynku kapitałowym. Do 25 listopada resort czeka na uwagi do projektu ustawy, który ma pomóc Polsce w dostosowaniu się do trendów globalnych.

  • Ministerstwo Finansów planuje zmiany na polskim rynku kapitałowym.
  • Projekt ustawy zakłada m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących funduszy pasywnych, zielonych obligacji czy jednolitej licencji bankowej.
  • Zmiana, jak wyjaśnia resort, ma pomóc polskiemu rynkowi w dostosowaniu się do trendów globalnych.

Polski rynek kapitałowy czekają nowości. Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego i ochrony inwestorów na tym rynku. Obecnie trwa etap konsultacji jej kształtu z podmiotami rynkowymi. Celem, jak wyjaśnili przedstawiciele ministerstwa, ma być rozwój oferty i dostosowanie jej do realiów globalnych. Nowe przepisy mają wejść w życie już w przyszłym roku.

Reklama

Trzy obszary rozwoju rynku kapitałowego

Wiceminister finansów Artur Soboń wyjaśnił, że proponowane w ustawie rozwiązania mają trzy cele.

- Po pierwsze - zwiększenie stopy oszczędności, po drugie - zapewnienie mechanizmu, który zamieni te oszczędności na inwestycje, po trzecie - poprawę dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw.  (...) Stawiamy na dialog, na to, aby te przepisy powstawały w konsensusie zarówno z rynkiem, jak i organami nadzoru czy Giełdą Papierów Wartościowych. Niektóre rozwiązania są kompromisem pomiędzy oczekiwaniami wszystkich graczy, których ta strategia dotyczy. Z naszego punktu widzenia to jest największa wartość, że takie kompromisowe rozwiązania udało się wypracować - mówił Soboń, tłumacząc następnie, że realizacja tych celów może udać się poprzez kilka działań.

- Z jednej strony jest to obszar inwestowania pasywnego, który szybko rośnie w ostatnich latach (...). Rozwój ETF-ów (Exchange-Traded Funds - red.) jest czymś, na czym nam zależy. Tworzymy narzędzie, które pozwala na rozwój polskiego rynku w oparciu o trend, który obserwujemy na rynku globalnym - wyjaśniał wiceminister.

Wspomniał również o wzroście zainteresowania zielonymi inwestycjami, a także o konieczności dostosowania polskiego prawa rynku kapitałowego do standardów regulacyjnych na rozwiniętych rynkach zagranicznych.

Będą zmiany dla funduszy inwestycyjnych

Pełnomocnik ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego Katarzyna Szwarc szczegółowo wyjaśniła, jakie nowości czeka polski rynek kapitałowy.

- Fundusze pasywne, inwestowanie poprzez ETF-y jest jednym z tych kluczowych trendów. Dzisiaj tego typu funduszy na polskiej giełdzie notowanych jest tylko jedenaście. Na dzisiaj polskie prawo nie przystaje do realiów funkcjonowania tego typu funduszy, traktuje je jako fundusze inwestycyjne zamknięte, co łączy się z obowiązkami takimi jak np. coroczne odnowienie prospektu. Wprowadzamy nowy model funduszu inwestycyjnego - fundusz portfelowy, który będzie dostosowany do realiów działania ETF. Będą to fundusze otwarte, z tą różnicą, że ich jednostki będą mogły być notowane na giełdzie. (...) Nie mamy obawy, że będzie to konkurencja dla istniejących funduszy inwestycyjnych. Chcemy powiększyć tort dla całego sektora funduszy - mówiła pełnomocnik.

Nowy rodzaj obligacji, zmiany regulacyjne

Oprócz zmian regulacji dotyczących funduszy, planowane jest wprowadzenie obligacji transformacyjnych, opartych na międzynarodowym standardzie Zielonych Obligacji (The Green Bond Principles).

- Chcemy, aby dzięki tym instrumentom więcej kapitału płynęło na zielone inwestycje w Polsce. Chcemy wpisywać się w trendy związane z polityką klimatyczną. (...) W dzisiejszym projekcie nie ma dla tych instrumentów zachęt fiskalnych. Nie jest tak, że się nad nimi nie zastanawiamy. (...) Z naszych analiz wynika, że takie zachęty absolutnie nie są potrzebne dla inwestorów. Dzisiaj w przypadku Zielonych Obligacji i tym podobnych zrównoważonych instrumentów popyt właściwie zawsze przewyższa podaż, dzięki czemu emitenci często uzyskują niższy koszt kapitału na zielone inwestycje - wyjaśniała Szwarc, dodając, że dla tego typu obligacji próg emisji będzie wynosił 50 mln zł oraz będzie wymagane posiadanie dwóch ratingów na poziomie inwestycyjnym.

Ministerstwo planuje wprowadzenie jednolitej licencji bankowej, która ma ułatwić bankom otwarcie się na rynek kapitałowy. Obecnie bank, który chce świadczyć usługi maklerskie musi przejść przez całą procedurę, co nowy podmiot, który chce te usługi świadczyć. Ma się to zmienić. Ponadto resort chce, aby możliwe było pożyczanie polskich papierów wartościowych na innych zasadach niż obecnie - teraz usługa ta jest świadczona przez zagraniczne podmioty.

Projekt przewiduje również zmiany w kontekście tzw. gold plating, a więc eliminację nadmiernie surowych w porównaniu z unijnym prawem przepisów krajowych, a także wprowadzenie tzw. czynnego żalu, pojęcia znanego już z przepisów prawno-podatkowych. W kontekście rynku kapitałowego spółki, które zgłoszą nadzorcy złamanie prawa (np. niedopilnowanie obowiązków spółki akcyjnej) będą mogły liczyć na złagodzenie kary.

Pakiet rozwiązań pomoże GPW?

Soboń przypomniał, że warszawska giełda jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej, a "jej kapitalizacja wynosi bilion złotych".

- Jeśli chodzi o region, jesteśmy największym beneficjentem funduszy Venture Capital, jak i Private Equity - to jest 1/3 wszystkich funduszy, które płyną do Europy Środkowo-Wschodniej.

Tymczasem, patrząc na notowania, GPW nie może pochwalić się obecnie najlepszą koniunkturą. Jeszcze we wrześniu była jednym z najsłabszych rynków na świecie - stopniowo odrabia straty, choć w porównaniu z listopadem ubiegłego roku WIG nadal traci niemal 27 proc. Na pytanie Interii Biznes o to, na ile nowe rozwiązania mogą pomóc w dostosowaniu się polskiego rynku kapitałowego do trendów globalnych, a na ile mają pomóc giełdzie i wpłynąć potencjalnie na wzrost polskiego PKB, zwłaszcza w dobie spowolnienia gospodarczego, nie uzyskaliśmy wyczerpującej odpowiedzi.

WIG

80 225,59 +434,72 0,54% akt.: 18.12.2024, 17:15
  • Otwarcie 79 995,88
  • Max (czas) 80 512,74(18.12.2024 14:34)
  • Min (czas) 79 813,47(18.12.2024 09:23)
  • Wartość odniesienia 79 790,87
  • Suma obrotów 1 457 730 610
  • Liczba akt. instr. 314/321
  • Waga akt. instr. % 97,82
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: WIGind WIG.MS-ECM WIGmed

- Nie jest zadaniem Ministerstwa Finansów ani regulatora, aby próbować walczyć z rynkowymi trendami. Cykl koniunkturalny rządzi się swoimi prawami. Czasami, gdy jesteśmy na górce, ceny akcji rosną, a kapitał na rynku dostępny jest w miarę tanio. Później się to zmienia, ceny akcji spadają, a rosną stopy procentowe i droższe są obligacje. Inwestorzy te trendy rozumieją i zgodnie z nimi działają. Naszym zadaniem jest stworzenie takich regulacji, aby tworzyć warunki dla spółek chcących pozyskać kapitał, i dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych i żeby mogli ten kapitał ulokować bezpiecznie na rynku transparentnym, na którym nie ma manipulacji - odpowiedziała Szwarc.

Ministerstwo Finansów czeka na uwagi do projektu ustawy do 25 listopada. Resort chce, aby trafił on do prac parlamentarnych w I kwartale 2023 roku.

Paulina Błaziak

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »