Warszawska giełda jedną z najsłabszych na świecie

Spokojniejszy koniec gorącego tygodnia. Niezależnie, w skali tygodnia WIG20 spadł o 5,48 procent, co przełożyło się na cofnięcie we wrześniu o 9,84 proc. i o 18,75 proc. w III kwartale. Całość powiększa tegoroczną stratę WIG20 do 39,22 proc.. Uwzględniając skalę spadków i wejście rynku w IV kwartał trudno nie oczekiwać jakiejś gry o dobrą końcówkę roku uważa Adam Stańczak z DM BOŚ.


Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim przyniosła stabilizację po ostatniej przecenie. Po konsolidacyjnym rozdaniu WIG20 stracił 0,16 procent, gdy indeks całego rynku WIG wzrósł o 0,23 procent. Oddech rynku był adekwatny do zmian indeksów. W WIG20 spadki zanotowało 11 spółek przy 9 drożejących. Na całym rynku 44 procent spółek zdrożało, 44 procent zostało przecenionych, przy 12 procent, które pozostały bez zmian.

Obraz sesji w zawieszeniu należy uzupełnić o wielkość obrotu, która tylko w WIG20 zbliżyła się do 900 milionów złotych, a na całym rynku przekroczyła 1 miliard złotych. Aktywność i przebieg sesji wskazują, iż opinie o przyszłości rynku mogą się polaryzować, ale też trzeba brać pod uwagę fakt, iż piątek kończył nie tylko tydzień, ale też miesiąc i kwartał, a więc naturalne okresy rozliczeniowe dla inwestorów instytucjonalnych, którzy mogli dokonywać transakcji na potrzeby prezentowania wyników.

W przypadku GPW można założyć, iż wynik finałowego kwartału roku w największym stopniu będzie zależał od korelacji WIG20 ze światem i od tego, jak ułożą się relacje złotego z dolarem.

Reklama

WIG20

2 285,98 +70,73 3,19% akt.: 01.12.2023, 17:15
 • Otwarcie 2 215,16
 • Max (czas) 2 287,62(01.12.2023 13:35)
 • Min (czas) 2 215,16(01.12.2023 09:00)
 • Wartość odniesienia 2 215,25
 • Suma obrotów 1 065 043 782
 • Liczba akt. instr. 20/20
 • Waga akt. instr. % 100,00
 • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: WIG20TRsht WIG20TRlev GPWB-BWZ

Choć piątkowa sesja przyniosła uspokojenie na warszawskim parkiecie, to w nadchodzącym tygodniu nie oczekuję poprawy nastrojów - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki. W opinii analityka krajowy rynek akcji jest bardzo słaby, na co główny wpływ wydaje się mieć bliskość wojny na Ukrainie - w takim otoczeniu zniżki polskich indeksów mogą być jeszcze w znaczącym stopniu kontynuowane.

"Ostatni tydzień września na warszawskim parkiecie był słaby i zakończył się pewnym uspokojeniem, które jednak o niczym nie świadczy. Oznacza to, że po uspokojeniu nie oczekuję poprawy nastrojów w nadchodzącym tygodniu. Warszawska giełda pozostaje jedną z najsłabszych na świecie, a strach przed groźbami Rosji o użyciu broni atomowej jest tak duży, że im bliżej +imperium rosyjskiego+, tym niechęć do zakupu akcji jest większa" - powiedział w rozmowie z PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki.

Zdaniem analityka, na razie nie widać kapitałów, które mogłyby i chciałyby zatrzymać rynek na jakimś poziomie.

"Stan rynku pokazuje zachowanie Allegro z ostatnich sesji po rewizji prognoz na br. Wydaje się, że droga do dalszych spadków tych akcji jest otwarta, a co najmniej testowanie historycznych minimów wysoce prawdopodobne, niezależnie od fundamentów spółki" - powiedział.

Analityk dodał, że najbliższą przyszłość widzi w czarnych barwach.

"Teoretycznie spadki mogą trwać np. do grudnia br., a rynek zejdzie tak nisko, że aktywność inwestorów znacząco się zmniejszy. Być może wtedy znajdziemy to twarde dno. Historycznie patrząc, rynek wyznaczał twarde dno w okolicach 1.000 pkt. na WIG20, co pokazuje jaki może być jeszcze potencjał spadków" - podsumował Tomasz Czarnecki z DM BPS.

Na 1,23 proc. plusie zamknęło sesję PGE, a w czasie notowań spółka podała, że PGNiG zawarł ze spółkami z grupy PGE umowę ramową sprzedaży paliwa gazowego wraz z kontraktami indywidualnymi, regulującymi handlowe warunki dostaw gazu. Całkowita wartość umowy ramowej i kontraktów szacowana jest na kwotę około 23 mld zł.

Wzrosły również akcje Orange Polska, o 1,13 proc. do 5,182 zł, dla których analitycy Haitong Banku, w raporcie z 29 września, podnieśli cenę docelową do 7,2 zł z 7 zł, podtrzymując jednocześnie rekomendację na poziomie "kupuj".

Piątkowe notowania na 4,22 proc. minusie zakończyło natomiast PZU, a kurs PKO BP po wahaniach w czasie sesji zamknął się na 0,41 proc. plusie. Dla PZU była to druga mocno spadkowa sesja, a jego kurs zamknął się na 52-tygodniowyuch minimach.

W czwartek po sesji PZU i PKO BP poinformowały, że odpowiednio kupią i kupiły po 14.161.080 akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa.

Zdaniem analityków zakup akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa przez PKO BP i PZU nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe, ale przypomina o ryzyku politycznym, jakie ciąży na spółkach. Jak dodają, przyczyną transakcji jest chęć zmniejszenia udziału Skarbu Państwa poniżej progu 50 proc. w kapitale PKN Orlen po zarejestrowaniu transakcji przejęcia PGNiG i nie jest to zaskoczeniem. W ten sposób Skarb Państwa unika konieczności ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji płockiego koncernu.

W czasie sesji wokół poziomu czwartkowego zamknięcia wahał się indeks WIG-Banki, kończąc sesję na 0,23 proc. plusie. Podobnie zachowywały się kursy największych pod względem kapitalizacji banków z WIG20. Na zamknięciu sesji najsłabszy był mBank (-1,38 proc.), kurs Pekao spadł o 0,78 proc., a Santander Bank Polska zamknął się na 0,31 proc. plusie.

BFG poinformował w piątek, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia. BFG ocenia, że koszty przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku nie wpłyną na wzrost składek sektora bankowego na BFG - poinformował prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski.

W opinii analityków objęcie przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku nie jest niespodzianką i zmniejsza ryzyko w sektorze bankowym. Nowy, wydzielony z Getinu podmiot, który będzie bez portfela walutowych kredytów hipotecznych, może być atrakcyjnym aktywem do przejęcia, ale raczej będą nim zainteresowani tylko inwestorzy już obecni na polskim rynku.

USD/PLN

3,9727 -0,0236 -0,59% akt.: 01.12.2023, 22:54
 • Kurs kupna 3,9709
 • Kurs sprzedaży 3,9744
 • Max 4,0086
 • Min 3,9690
 • Kurs średni 3,9727
 • Kurs odniesienia 3,9963
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | WIG20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »