Ropa boi się spadku popytu

​Ropa na globalnych rynkach paliw rozpoczyna tydzień spadkiem cen. Analitycy boją się ​ograniczonego popytu przez Omikrona.

Inwestorzy rozważają perspektywy popytu na paliwa w czasie, gdy wkrótce osłabnie fala zakażeń koronawirusem Omikron w kluczowych gospodarkach na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,82 USD, wyżej o 0,80 proc.Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 88,64 USD za baryłkę, wyżej o 0,85 proc.

Inwestorzy oceniają perspektywy popytu na paliwa na świecie wobec spodziewanego osłabienia fali zakażeń Omikronem w kluczowych gospodarkach, które zużywają najwięcej ropy.

Reklama

W weekend główny doradca Białego Domu ds. medycznych Anthony Fauci powiedział, że jest "tak przekonany, jak to tylko możliwe", że do szczytu zakażeń Omikronem dojdzie w USA w połowie lutego. Dodał, że jednym ze scenariuszy jest następnie normalizacja Covid-19, który zostałby traktowany jak inne choroby układu oddechowego.

Fauci wskazał, że "nie będziemy w stanie całkowicie koronawirusa usunąć, ale zakażenia nim osiągną tak niski poziom, że będziemy go mogli zintegrować w system innych chorób układu oddechowego, z którymi nauczyliśmy się już żyć".

Analitycy oceniają, że te komentarze mogą stanowić podstawę do poprawy popytu na ropę, ponieważ coraz więcej pracowników powraca do biur, a ludzie coraz więcej podróżują.

"Fizyczny popyt na ropę naftową jest mocny, podobnie jak optymizm związany z faktem, że Covid staje się endemiczny" - mówi Vandana Hari współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Scenariusz dla cen ropy pozostaje +zwyżkowy+, a notowania surowca wykazują ciągłą siłę z małymi przerwami na łagodne spadki" - dodaje.

Tymczasem znów zaostrza się sytuacja na Bliskim Wschodzie - Zjednoczone Emiraty Arabskie przechwyciły w poniedziałek dwa pociski balistyczne wymierzone w Abu Zabi. Fragmenty rakiet spadły nieszkodliwie na stolicę Abu Zabi.

Nikt na razie nie przyznał się do odpowiedzialności za atak, a doszło do niego tydzień po tym, jak rebelianci Huti z Jemenu zaatakowali stolicę Emiratów.

Kontrolujący północno-zachodnią część Jemenu Huti wielokrotnie atakowali rakietami i dronami cele w Arabii Saudyjskiej. W przeszłości informowali również o atakach na cele w ZEA.

Stratedzy Goldman Sachs i Morgan Stanley spodziewają się wzrostu cen ropy Brent do III kw. 2022 r. do 100 USD za baryłkę. Bank of America (BofA) idzie jeszcze dalej - w połowie roku baryłka Brent zdrożeje do 120 USD - to szacunki BofA. Analitycy Citigroup na razie pozostają ostrożni w prognozach dla cen ropy.

ROPA CRUDE

83,24 0,51 0,62% akt.: 19.04.2024, 22:57
  • Max 86,28
  • Min 81,83
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Miedź boi się Fed

Miedź na giełdzie metali w Londynie i Nowym Jorku zniżkuje. Inwestorzy niepokoją się o zbliżające się zaostrzanie polityki monetarnej przez amerykańską Rezerwę Federalną. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej wobec 9.941,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex miedź zniżkuje o 1,12 proc. i jest po 4,4735 USD za funt.

Fed w środę - na zakończenie 2-dniowego spotkania - może zasygnalizować zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych, po raz pierwszy od ponad 3 lat, i redukcję sumy bilansowej jeszcze w tym roku, aby zwalczać rosnącą presję inflacyjną.

Analitycy spodziewają się trzech lub czterech podwyżek stóp procentowych w USA w 2022 r.

W marcu oczekiwana jest podwyżka amerykańskich stóp procentowych o 25 pb, chociaż są też tacy stratedzy, którzy nie wykluczają zwyżki o 50 pb, największej od 2000 r.

"Rezerwa Federalna przeszła od +cierpliwości+ do paniki z powodu wysokiej inflacji" - ocenia Diane Swonk, główna ekonomistka Grant Thornton LLP. "Po raz pierwszy od lat 80. Fed goni inflację zamiast jej z wyprzedzeniem zapobiegać" - dodaje.

"Ryzyko polega na tym, że Fed może przesadzić i staje się nadgorliwy w walce z presją cenową - i może zbyt mocno zahamować w polityce monetarnej" - ostrzega.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie staniała 49 USD i była wyceniana po 9.941 USD za tonę.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: surowce strategiczne | paliwa | ceny ropy | ropa naftowa | miedź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »