Rosja dogaduje się z Chinami. Może powstać nowy gazociąg "Siła Syberii 2"

Rosja i Chiny chcą przyspieszyć prace nad planami budowy nowego gazociągu, który ma połączyć oba kraje - ogłosił Władimir Putin po spotkaniu z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Siła Syberii 2 transportowałby gaz do północno-zachodnich Chin.

Rosja i Chiny zawarły porozumienie dotyczące planów budowy nowego gazociągu - ogłosił prezydent Rosji Władimir Putin po spotkaniu z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Nowy gazociąg Siła Syberii 2 transportowałby gaz z Syberii do północno-zachodnich Chin. 

Porozumienie zakłada, że kraje "podejmą starania w celu zwiększenia zaangażowania, jeśli chodzi o prace badawcze i zawieranie porozumień" związanych z planami budowy gazociągu - podał Kreml w oficjalnym komunikacie. 

Reklama

"Wszystkie porozumienia zostały osiągnięte" - powiedział z kolei Putin po spotkaniu, odnosząc się do kwestii nowego gazociągu. Prezydent Rosji dodał, że współpraca gospodarcza między Moskwą a Pekinem jest dla Rosji "priorytetem". 

GAZ ZIEMNY

3,74 -0,05 -1,24% akt.: 22.01.2025, 07:38
  • Max 3,80
  • Min 3,73
  • Stopa zwrotu - 1T -4,29%
  • Stopa zwrotu - 1M 1,07%
  • Stopa zwrotu - 3M 59,92%
  • Stopa zwrotu - 6M 78,77%
  • Stopa zwrotu - 1R 50,40%
  • Stopa zwrotu - 2R 21,09%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Strategiczne partnerstwo

Spotkanie Putina i Xi Jinpinga, które odbyło się 21 marca w Moskwie, miało na celu wzmocnić "nieograniczoną współpracę" między państwami. Obaj przywódcy ogłosili nawiązanie takiego partnerstwa w lutym ubiegłego roku, niecałe trzy tygodnie przed inwazją Rosji na Ukrainę. Wizyta chińskiego przywódcy zakończyła się podpisaniem szeregu dokumentów o strategicznej współpracy, a samo spotkanie prezydent Rosji określił jako "udane i konstruktywne". 

Chiny są obecnie najważniejszym partnerem gospodarczym Rosji. Azjatycki kraj między innymi przejął znaczącą część eksportu rosyjskich paliw po tym, jak kraje Zachodu znacząco zmniejszyły import gazu i ropy z Rosji.  

Podczas wtorkowego spotkania Władimir Putin stwierdził wręcz, że Rosja jest gotowa używać chińskiej waluty - juana - w rozliczeniach transakcji międzynarodowych. Rozliczenia w chińskiej walucie narodowej, zdaniem Putina, mogą być dokonywane z krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Obecnie dwie trzecie obrotów handlowych między Rosją a Chinami odbywa się w rublach i juanach - podał Putin.

Jak podaje największy rosyjski dziennik "Kommiersant", Rosja już teraz dużo częściej używa chińskiej waluty w rozliczeniach. Wiąże się to z tym, że po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę władze rosyjskie uznały dolara i euro za "wrogie waluty", a rosyjskie firmy zaczęły przechodzić na rozliczenia w juanie. Między styczniem a grudniem 2022 roku udział chińskiej waluty w rozliczeniach międzynarodowych wzrósł z 0,5 do 16 procent. Udział dolara i euro spadł zaś w tym okresie z 87 do 48 procent.

CNY

0,5643 -0,0004 -0,07%
  • Kurs kupna -
  • Kurs sprzedaży -
  • Mnożnik 1
  • Kod waluty CNY
  • Symbol waluty 613
  • Kraj Chiny
Zobacz również: INR CLP ILS

Siła Syberii 2

Planowany rurociąg Siła Syberii 2 miałby dostarczać 50 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Przebiegałby przez Mongolię. Po spotkaniu prezydent Rosji wskazał, że wszystkie trzy kraje "sfinalizowały wszystkie porozumienia" w sprawie planowanego rurociągu. Dodał, że Moskwa jest gotowa do zwiększenia eksportu nie tylko gazu, ale i ropy do Pekinu. Wskazał również, że Kreml jest gotowy pomóc chińskim firmom zastąpić zachodnich kontrahentów, którzy opuścili Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę. 

Sam pomysł powstania uruchomienia nowego gazociągu nie jest nowy. Obecnie jednak nabiera na znaczeniu, gdy rośnie rola Chin jako głównego partnera handlowego i politycznego Rosji. 

Kreml planuje dostarczyć do 2030 roku Chinom co najmniej 98 mld metrów sześciennych gazu - podał Putin we wtorek. Ale eksport do Chin to wciąż ułamek tego, co Rosja dostarczała Europie. Jak podaje agencja Reutersa, tylko w dwóch latach 2018-2019 eksport gazu z Rosji do Europy wyniósł 177 mld m3 gazu.  

Jeśli chodzi o już istniejący gazociąg Siła Syberii, rosyjski monopolista Gazprom dostarcza nim gaz do Chin w ramach 30-letniej umowy o wartości 400 miliardów dolarów, rozpoczętej pod koniec 2019 roku.  

oprac. Martyna Maciuch

 

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Rosja | gazociąg | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »