RPS: Szacunek rezerw KOV na Ukrainie to 22 mld stóp sześc. gazu
Potwierdzone rezerwy Kulczyk Oil Ventures na ukraińskich koncesjach na koniec zeszłego roku wyniosły 22 mld stóp sześciennych ekwiwalentu gazu ziemnego - wynika z szacunków niezależnej firmy RPS Energy Consultants.
Oznacza to dwukrotny wzrost od czasu przejęcia spółki KUB-Gas w czerwcu 2010 roku. Zasoby potwierdzone oraz prawdopodobne oszacowano łącznie na 30,8 mld stóp sześciennych gazu i 142,6 baryłek naturalnego gazu płynnego, w sumie na 5,27 mln baryłek ekwiwalentu ropy.
Łącznie zasoby potwierdzone, prawdopodobne i możliwe zostały oszacowane na 40,4 mld stóp sześciennych gazu i 213 tys. baryłek naturalnego gazu płynnego, w sumie 6,95 mln baryłek ekwiwalentu ropy.
Nowe szacunki rezerw KOV na Ukrainie pokazują wzrost w porównaniu od czasów przejęcia KUB-Gasu w czerwcu 2010 roku, ale z drugiej strony obniżają rezerwy w porównaniu z danymi z końca 2010 roku.
"Różnica wynika z faktu, że poprzednia ocena została wykonana na bazie danych, które zastaliśmy, przejmując udziały KUB-Gazu, danych jakościowo i ilościowo gorszych od tych, którymi dysponowaliśmy rok po transakcji i po wykonaniu i przebadaniu kilku odwiertów oraz zastosowaniu nowych metod oceny. Dzisiaj wiemy już, że stare wyniki wykazały wartość zawyżoną o 30 proc. i więcej, ale dzięki bardzo intensywnym pracom na Ukrainie i szeregowi nowych odkryć na polach Makiejewskoje i Olgowskoje, w znacznym stopniu udało nam się wyrównać te różnice" - poinformował cytowany w komunikacie Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dodał jednocześnie, że RPS wskazuje na wysokie, sięgające nawet do 50 proc. prawdopodobieństwo komercjalizacji zasobów warunkowych i od 25 do 50 proc. prawdopodobieństwo komercjalizacji zasobów perspektywicznych.
"Mamy więc solidną bazę do dalszego rozwoju i spodziewamy się kolejnych pozytywnych informacji z Ukrainy" - powiedział.
W tym roku KOV zamierza wykonać na Ukrainie do sześciu nowych odwiertów, w tym pierwszy na najnowszej koncesji Północne Makiejewskoje. Spółka zamierza pogłębić lub zmodernizować do 15-20 odwiertów i zgodnie z zapotrzebowaniem zbudować rurociągi niezbędne do uruchomienia odwiertów.
Zarząd firmy przewiduje, że dzięki tym projektom KOV zakończy 2012 r. produkcją na poziomie znacząco wyższym od bieżącego.
Przychody z tytułu sprzedaży węglowodorów w IV kw. 2011 r. wzrosły o 32 proc. w stosunku do III kw. 2011 r. oraz o 227 proc. w stosunku do IV kw. 2010 r.
Od momentu nabycia KUB-Gas w czerwcu 2010 r. KUB-Gas wygenerował ze swoich ukraińskich aktywów 44,2 mln USD przychodów z produkcji brutto, z czego na 70 proc. udziału KOV przypada 30,9 mln USD.
Cena uzyskiwana za gaz w czwartym kwartale wyniosła 11,75 USD za Mcf, czyli o 38 proc. więcej niż 8,49 USD za Mcf uzyskiwane w pierwszej połowie 2011 r. i o 53 proc. więcej niż 7,66 USD za Mcf w czwartym kwartale 2010 r. Cena kondensatu wynosiła w czwartym kwartale 96,81 USD za baryłkę, wzrastając z 74,64 USD za baryłkę w analogicznym okresie 2010 r.
KOV poinformował w komunikacie, że zamierza dalej inwestować również w Brunei. Planuje przystąpić do wykonania jednego odwiertu w drugim kwartale 2012 r. oraz do dwóch kolejnych odwiertów w roku 2012. Chce też przeprowadzić program badań sejsmicznych w pierwszym kwartale 2012 r.